Czy i kiedy zatrzyma się frankowa karuzela?

Pod względem liczby pozwów, ugód i kosztów ryzyka prawnego kredytów w CHF rok 2023 był w wielu przypadkach rekordowy. W tym roku może być spokojniej.

Przejęcie Credit Suisse przez UBS nie kończy problemów Szwajcarii

Uratowanie od bankructwa Credit Suisse przez UBS stworzyło nowe zagrożenia i wyzwania dla gospodarki Szwajcarii — uważa OECD.

Rosyjski oligarcha łączy dwa banki objęte sankcjami Zachodu

Tinkoff Bank łączy się z Rosbankiem. Obie instytucje kontroluje objęty sankcjami oligarcha Władimir Potanin. Powstała grupa stanie się jedną z pięciu największych w rosyjskiej bankowości.

Marcin Mazurek, główny ekonomista mBanku: Ożywienie w nietypowych warunkach

Polska gospodarka nie funkcjonowała jeszcze w warunkach tak ciasnego rynku pracy. To utrudnia ocenę, jak ożywienie wzrostu w najbliższych latach wpłynie na inflację – mówi Marcin Mazurek, główny ekonomista mBanku.

Pozwy banków bezskuteczne. Sądy stają po stronie frankowiczów

Sądy w przeważającej części przypadków oddalają roszczenia banków o wynagrodzenie za korzystanie z kapitału przy sprawach dotyczących kredytów CHF.

Pozwy banków wobec frankowiczów są bezskuteczne. Najnowsze dane

Sądy w przeważającej części przypadków oddalają roszczenia banków o "wynagrodzenie" za korzystanie z kapitału przy sprawach dotyczących kredytów CHF – wynika z zestawienia przygotowanego przez jedną z kancelarii prawnych.

Austriacki sponsor rosyjskiej wojny gubi się w wyjaśnieniach

Austriacki Raiffeisenbank nazwał kłamstwem informacje, że USA grożą nałożeniem na niego sankcji za dalszą pracę w Rosji. Bank przyznał jednak, że Biały Dom dał mu jasno do zrozumienia, że ​​wprowadzi ograniczenia w razie łamania sankcji.

Prognozy NBP nie potwierdzają optymizmu Glapińskiego. Inflacja nie jest opanowana

W najbliższym miesiącach inflacja otrze się o cel NBP, czyli 2,5 proc. W dalszej perspektywie będzie się jednak utrzymywała wyżej i to niezależnie od tego, co rząd zrobi z tarczą antyinflacyjną – sugerują prognozy ekonomistów z banku centralnego.

Rekordy zysku nie dla wszystkich. Wyniki banków pod presją franków

Jeśli wszystko pójdzie dobrze, sektor bankowy będzie mógł również w 2024 r. pochwalić się historycznie wysokim zarobkiem. Niesie to ryzyko, że rekordowe zyski zaczną kłuć w oczy klasę polityczną.

Raiffeisen może stracić rynek USA. Biały Dom ostrzega sponsorów rosyjskiej wojny

Jeśli Raiffeisen Bank International (RBI) dalej będzie finansował rosyjską armię, straci dostęp do rynku USA. Biały Dom oficjalnie ostrzegł Austriaków o konsekwencjach ich rosyjskich interesów. Także inne zachodnie banki wciąż pozostałe w Rosji muszą się liczyć z sankcjami.

Moody's krytycznie ocenia sektor bankowy w Europie. Spadną zyski

Agencja ratingowa Moody's obniżyła prognozy dla sektora bankowego kilku krajów Europy, bo jej zdaniem mały wzrost gospodarczy zaszkodzi zyskom banków.

Ile Jacek Kurski zarobił w Banku Światowym? Ministerstwo finansów ujawniło kwotę

Były prezes TVP Jacek Kurski zarobił w Banku Światowym 270 tys. dol. netto, a więc ponad milion złotych – poinformowało ministerstwo finansów w odpowiedzi na pytanie Wirtualnej Polski.

Adam Glapiński: co złego, to nie NBP. Działania rządu podniosą inflację

Dzięki dobrym decyzjom NBP inflacja jest dziś w celu. Ale stóp procentowych nie można jeszcze obniżać, bo rząd może inflację z celu wybić. Tak można podsumować czwartkowe wystąpienie prezesa banku centralnego Adama Glapińskiego.

EBC znów sugeruje obniżkę stóp w czerwcu

Inflacja w strefie euro ma być niższa niż oczekiwano - prognozuje Europejski Bank Centralny. Ta prognoza przyczyniła się do rekordu paneuropejskiego indeksu giełdowego Stoxx Europe 600.

PKO BP miał „tylko” 5,5 mld zł zysku w 2023 roku

Przez duże rezerwy na kredyty frankowe zaliczone w koszty IV kwartału, największy bank w Polsce zarobił mniej niż jego konkurent – Pekao SA.

RPP długo nie znajdzie argumentów za obniżką stóp. Nowa projekcja inflacji

Za dwa lata inflacja wciąż będzie powyżej celu NBP - prognozują analitycy z banku centralnego. To uzasadnienie dla stabilizacji stóp procentowych w tym, a może też w przyszłym roku.

NBP osłabił swoje główne narzędzie

Ekonomiści nie zostawiają suchej nitki na sposobie, w jaki prezes polskiego banku centralnego komunikuje się z uczestnikami życia gospodarczego. Uważają, że uderza to w wiarygodność NBP i utrudnia mu realizację głównego celu: utrzymania stabilnych cen.

Wakacje kredytowe jednak bardziej dostępne

Urlop od rat ma przysługiwać tym, którzy na obsługę kredytu przeznaczają co najmniej 30 proc. dochodu. W tym roku z wakacji kredytowych skorzystać będzie mogło nawet 570 tysięcy osób.