Aktywa do fundacji rodzinnej wybieraj ostrożnie

Kluczowe cele fundacji to gromadzenie mienia, zarządzanie nim w interesie beneficjentów oraz spełnianie świadczeń na ich rzecz. Odpowiednio przemyślana fundacja może służyć jako wehikuł inwestycyjny, który umożliwi realizację tych celów. Warto zwrócić uwagę jakie skutki może mieć wniesienie poszczególnych aktywów do fundacji rodzinnej.

Publikacja: 22.01.2024 02:00

Aktywa do fundacji rodzinnej wybieraj ostrożnie

Foto: Adobe Stock

Fundacje rodzinne, które weszły do obrotu prawnego w maju 2023 r. i są często promowane jako podmiot skierowany do przedsiębiorców rodzinnych, którzy planują przeprowadzenie sukcesji w ramach prowadzonego biznesu. Tymczasem nie tylko przedsiębiorstwa rodzinne zwracają uwagę na korzyści płynące z założenia tego podmiotu prawnego. Jak pokazuje praktyka, fundacje rodzinne cieszą się dużym zainteresowaniem wśród byłych i obecnych członków organów spółek, kadry managerskiej oraz profesjonalnych inwestorów czy osób, które wycofały się z aktywności zawodowych i uznają fundację rodzinną za swoisty fundusz emerytalny.

Pozostało 94% artykułu

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach e-prenumeraty Rzeczpospolitej. Korzystaj z nieograniczonego dostępu i czytaj swoje ulubione treści w serwisie rp.pl i e-wydaniu.

Samorząd
Krzyże znikną z warszawskich urzędów. Trzaskowski podpisał zarządzenie
Prawo pracy
Od piątku zmiana przepisów. Pracujesz na komputerze? Oto, co powinieneś dostać
Praca, Emerytury i renty
Babciowe przyjęte przez Sejm. Komu przysługuje?
Spadki i darowizny
Ten testament wywołuje najwięcej sporów. Sąd Najwyższy wydał ważny wyrok
Sądy i trybunały
Sędzia WSA ujawnia, jaki tak naprawdę dostęp do tajnych danych miał Szmydt