Paulina Szewioła

Paulina Szewioła

Dziennikarz

Z wykształcenia prawniczka. W latach 2017 – 2022 r. dziennikarka „Dziennika Gazety Prawnej”, wcześniej przez wiele lat związana z portalem Prawnik.pl Specjalizuje się w tematyce prawa pracy i ubezpieczeń społecznych.

Za brak tych przepisów płacimy karę. Sejm zaczął prace nad ustawą o sygnalistach

Największe kontrowersje budzi zakres przedmiotowy przepisów chroniących osoby zgłaszające naruszenia prawa.

Więcej pieniędzy dla firm z PFRON. Rząd podniesie dofinansowania niepełnosprawnych pracowników

Rząd chce podwyższyć wysokość miesięcznego dofinansowania do wynagrodzenia pracownika niepełnosprawnego, finansowanego ze środków PFRON.

Tych przepisów wymaga Unia. Dlaczego polski biznes boi się ich jak ognia?

Skupienie się na sprawach z zakresu prawa pracy może spowodować wypaczenie instytucji sygnalisty.

Zarabiający pensję minimalną są obecnie bezkarni. Wkrótce może się to zmienić

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej analizuje kwestię zmiany przepisów dotyczących potrąceń z wynagrodzenia pracownika.

Układy zbiorowe do zmiany. Będzie pomoc w rokowaniach

Rząd chce ułatwić zawieranie układów zbiorowych. Przy ich negocjowaniu pracodawcy i związkowcy będą mogli korzystać ze wsparcia mediatora.

Unia Europejska przemebluje warunki pracy

Najbliższy rok w firmach może upłynąć pod znakiem wdrażania przepisów o zatrudnieniu. Chodzi m.in. o dyrektywy o sygnalistach i pracy platformowej oraz realizację kamienia milowego z KPO dotyczącego ozusowania zleceń.

Pracodawca może sam przyznać więcej wolnego w majówkę

2 maja jest w tym roku dniem pracującym. Firma może pójść natomiast na rękę pracownikom i przyznać im wolne w tym czasie.

Przedsiębiorcze matki w SN: ZUS może zmniejszyć im podstawę składek i zasiłek

Zakład Ubezpieczeń Społecznych ma prawo obniżać przedsiębiorcom wymiaru podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne przedsiębiorcom, a tym samym zasiłek – potwierdził w czwartkowym wyroku SN.

Niepokojące zjawisko w Polsce: renciści coraz młodsi

O dwa i pół miesiąca obniżył się w ciągu roku średni wiek osób, które uzyskały uprawnienia do renty. Powodem tego niepokojącego zjawiska mogą być problemy natury psychicznej – mówią specjaliści.

Zaburzenia psychiczne młodych widać też w ZUS

Problemy natury mentalnej to jedna z głównych przyczyn coraz niższego wieku rencistów. Eksperci przyznają, że wpływ na to może mieć większa świadomość społeczna, ale też pandemia czy wojna.