Jacek Lepiarz

Berliner Zeitung: PiS zrobi z Sikorskiego rosyjskiego agenta

Pierwsze expose ministra spraw zagranicznych Radosława Sikorskiego spotkało się z zainteresowaniem niemieckich mediów. O wystąpieniu szefa polskiej dyplomacji w Sejmie pisze w sobotę „Berliner Zeitung”.

Niemiecka prasa o decyzji Sejmu: mały krok do liberalizacji aborcji

Niemiecka prasa śledzi uważnie debatę o aborcji w Polsce, tym bardziej, że ten temat także w Niemczech wzbudza emocje. Komentatorki uznały decyzję Sejmu za krok w kierunku liberalizacji prawa.

Die Welt o stu dniach rządu Tuska: bez euforii

Podsumowując sto dni rządu Donalda Tuska, „Die Welt” zwraca uwagę na trudności w realizacji obietnic wyborczych i ostrzega przed chaosem prawnym mogącym zniechęcić inwestorów.

Prasa o podsłuchanych przez Rosję rozmowach: blamaż Niemiec

Niemiecka prasa komentuje sprzeciw kanclerza Scholza wobec przekazania Ukrainie pocisków Taurus oraz wysłania niemieckich żołnierzy, a także przechwyconą przez Rosjan rozmowę oficerów Bundeswehry.

Były prezydent Niemiec Joachim Gauck: Nasza postawa pomogła Władimirowi Putinowi

Były prezydent Niemiec Joachim Gauck krytykuje opieszałość niemieckich władz w dostawach broni dla Ukrainy sugerując, że Berlin nie chce narażać na szwank roli pośrednika między Ukrainą a Rosją.

Niemiecka prasa: Tusk skleja nadwyrężone relacje Polski z Ukrainą

Donald Tusk skleja nadwyrężone relacje z Ukrainą, uważając, że Ukraina ma kluczową rolę dla bezpieczeństwa Europy – pisze Ivo Mijnssen w dzienniku ekonomicznym „Handelsblatt”.

Radosław Sikorski dla „Spiegla”: Koniec z demonizowaniem Niemiec

Szef polskiego MSZ zapewnił, że skończyło się „demonizowanie Niemiec i tworzenie sztucznej wrogości”. Zaapelował do rządu w Berlinie o pakiet, który przekona Polaków, że problem zadośćuczynienia jest traktowany poważnie.

Prasa: Orban może zmienić stanowisko ws. Ukrainy?

Węgry blokują zarówno pomoc finansową dla Ukrainy jak i przyjęcie Szwecji do NATO. Viktor Orban „pozostawia spaloną ziemię”, ale w sprawie Ukrainy może zmienić stanowisko – uważa niemiecki komentator.

Prasa o mordercy z SS, który uniknął kary

Większość niemieckich zbrodniarzy wojennych uniknęła kary. „Der Spiegel” opisuje przypadek esesmana, który wyszedł po kilku latach z więzienia dzięki opinii lekarza sądowego, partyjnego kolegi z NSDAP.

Prasa: Czy Tusk wyprowadzi ociężałych Niemców z równowagi?

„Die Welt” przestrzega UE i Niemcy, aby nie liczyły na uległość Donalda Tuska w spornych kwestiach. Nowy premier dobrze wie, jak funkcjonuje Unia i będzie twardo bronił polskich interesów.