Małgorzata Gołyńska-Minkiewicz

Efektywność energetyczna w sektorze publicznym – nowe otwarcie (2)

Początek 2022 roku przyniósł nowe szanse w sektorze efektywności energetycznej. Jednostki samorządu terytorialnego i inne jednostki publiczne mogą nie ujmować umów o poprawę efektywności energetycznej w długu publicznym.

Błędy wykonawcy do naprawienia – samooczyszczenie w zamówieniach publicznych

Jeśli w innym kontrakcie publicznym wykonawca w znacznym stopniu nie wykonał istotnych zobowiązań, musi liczyć się z koniecznością złożenia wyjaśnień i dowodów w kolejnym przetargu, także u innego zamawiającego niż ten, u którego realizował problematyczną umowę. Wykonawca powinien też przygotować i złożyć dowody, że wykonał tzw. samooczyszczenie.

Efektywność energetyczna w sektorze publicznym – nowe otwarcie (1)

Początek 2022 roku przyniósł nowe szanse w sektorze efektywności energetycznej. Jednostki samorządu terytorialnego i inne jednostki publiczne mogą nie ujmować umów o poprawę efektywności energetycznej w długu publicznym.

Zmiana wynagrodzenia wykonawcy w związku z wojną w Ukrainie

Konflikt zbrojny w Ukrainie, jego zasięg oraz transgraniczne, gospodarcze skutki, zakwalifikować można jako zewnętrzne zjawisko, którego nie można było przewidzieć, pomimo zachowania należytej staranności – uważa Urząd Zamówień Publicznych. Otwiera to drogę do zmian umowy w sprawie zamówienia publicznego w zakresie podwyższenia wynagrodzenia wykonawcy.

Jak negocjować z sektorem publicznym – poradnik wykonawcy

Przepisy Prawa zamówień publicznych nie wykluczają prowadzenia z przedsiębiorcami form dialogu czy negocjacji. Przykładem dla mniejszych zamówień jest tryb podstawowy z obowiązkowymi negocjacjami, a dla większych: negocjacje z ogłoszeniem, dialog konkurencyjny, czy partnerstwo innowacyjne.

Udział wykonawcy w przygotowaniu postępowania o udzielenie zamówienia

Jeśli podmiot z grupy kapitałowej brał udział w przygotowaniu postępowania o zamówienie publiczne, powinien wykazać to w jednolitym europejskim dokumencie zamówienia. Brak takiej informacji może nawet spowodować, że jego oferta w tym postępowaniu zostanie odrzucona.

Kryzys uchodźczy a zamówienia publiczne

Zamówienie, nawet nagłe, o ile przekracza progi stosowania ustawy, nie może być udzielane bez stosowania jakichkolwiek procedur. Jest też objęte zasadami przejrzystości i proporcjonalności. Sytuacja kryzysowa nie oznacza, że wszystko jest dopuszczalne.

Jak wybrać partnera do współpracy w PPP? - poradnik podmiotu publicznego cz. 6

Wybór odpowiedniego partnera prywatnego jest koniecznym warunkiem udanego projektu PPP. Podmiot publiczny musi przy tym dysponować właściwymi kompetencjami i sprawnie poruszać się w negocjacyjnym trybie doboru kontrahenta.