Marcin Herman

Polska na haju

W czasach zaborów i II RP narkotyki, choć dostępne i praktycznie legalne, były domeną klas wyższych. Dziś, zdelegalizowane, używane są przez wszystkie warstwy społeczne.

Rewolwerowa historia „Solidarności”

Historia „Solidarności", zwłaszcza tej pierwszej, czyli karnawału między sierpniem 1980 roku a 13 grudnia 1981 roku, to materiał na megaprodukcję filmową, która, niestety, do dziś nie powstała.

Emotikony jak hieroglify

Pokolenie dzieci i nastolatków zawsze wypracowywało własne slangi, żarty, kody kulturowe odróżniające je od „starych". Ale współcześnie, za sprawą nowych technologii, ta graniczna fosa zmienia się w przepaść.

Biedny chrześcijanin patrzy na prawicę

Współczesny konserwatyzm w Europie i USA rozmija się z nauczaniem Kościoła. Nie akceptuje odstępstw od normy: z jednej strony – mniejszości seksualnych, z drugiej – chorych dzieci poczętych.

Sylwetka Pawła Kukiza

Przeszedł długą drogę. Od krytykowania polityków związanych z Kościołem do przedstawiania siebie samego jako agenta Pana Boga. Kim pan jest, panie Kukiz?

87 lat samotności Güntera Grassa

Sympatia Güntera Grassa do Polski była specyficzna. „Solidarność” kojarzyła mu się z sandinistami, a Matka Boska na bramie Stoczni Gdańskiej z Różą Luksemburg.

Gdańsk: Wolne Miasto brunatnych ludzików

To nie Austria była pierwszym łupem Hitlera, lecz Gdańsk.