Małgorzata Piwowar

Małgorzata Piwowar

Dziennikarka i publicystka, w „Rzeczpospolitej” od 1997 roku – najpierw w tygodniku telewizyjnym „Tele”, potem w Dziale Kultury. Od kilku lat publikuje także w „Plusie Minusie”. Ukończyła Wydział Wiedzy o Teatrze w warszawskiej PWST w 1988 roku. W latach 90. pracowała w Dziale Angażowania Artystów TVP. W tym samym czasie współpracowała z Rozgłośnią Harcerską jako wydawczyni i prowadząca programy kulturalne, a także z Telewizją Polsat – współprowadząc i współredagując magazyn „Pół metra książek”. W latach 2000 tworzyła dla TVP Kultura teksty promujące sztuki wizualne. W 2017 roku współpracowała scenariuszowo i realizacyjnie przy filmach dokumentalnych „Stefan Gierowski”, „Wanda Czełkowska”. Specjalizuje się w Teatrze Telewizji, filmie dokumentalnym, rozmowach z najważniejszymi postaciami polskiej kultury, a zwłaszcza sztuki. Recenzuje książki. Członkini Stowarzyszenia Filmowców Polskich.

Krystyna Janda na Woronicza w Teatrze TV

Pięć premier w maju, w tym nagradzany "1989", spektakle z Krystyną Jandą i Jerzym Radziwiłowiczem, zapowiada nowa dyrekcja Teatru TV. Wśród nich nie będzie ani jednego spektaklu powstałego specjalnie na potrzeby telewizyjnej sceny, co było specjalnością Teatru TV.

Drag queen i nie tylko. Dokument o Andrzeju Sewerynie

Andrzej Seweryn stał się bohaterem dokumentu „Jestem postacią fikcyjną”. 26 maja obraz premierowo zainauguruje tegoroczną 64. edycję Krakowskiego Festiwalu Filmowego.

„Anselm”: Spotkanie gigantów

Dokumentem „Anselm” Wim Wenders potwierdza, że potrafi znakomicie nie tylko kreować światy fikcyjne, ale i opowiadać o tych istniejących.

Ikona jest dla odważnych

Są malarze, dla których przekaz ewangeliczny wciąż jest inspiracją. Nadal chcą malować Przemienienie Pańskie, Boże Narodzenie, sceny zmartwychwstania. Chcą mówić o swoim doświadczeniu religijnym własnym językiem, za pomocą środków, którymi się biegle posługują. Rozmowa z Mateuszem Sorą, kuratorem wystawy „Oto syn Twój. Oto Matka twoja”

Andrzej Rottermund: Pałac Saski nie jest ołtarzem ojczyzny

Pałac Saski, wzniesiony dla rosyjskiego kupca Jana Skwarcowa, nie ma dla nas żadnego znaczenia symbolicznego. W przeciwieństwie do Grobu Nieznanego Żołnierza – mówi prof. Andrzej Rottermund, laureat 25. edycji Nagrody im. prof. Aleksandra Gieysztora.

Andrzej Rottermund: Pałac Saski nie jest ołtarzem ojczyzny

Pałac Saski wzniesiony dla rosyjskiego kupca Jana Skwarcowa nie ma dla nas znaczenia symbolicznego. W przeciwieństwie do Grobu Nieznanego Żołnierza – mówi prof. Andrzej Rottermund, laureat przyznanej po raz 25. Nagrody im. prof. Aleksandra Gieysztora.

„Pianoforte”, laureat nagrody filmowej ORŁY 2024 dla najlepszego filmu dokumentalnego

– Wiedziałem, że być może to ostatni moment, by opowiedzieć o nich w sposób szczery, bez masek – mówi Jakub Piątek, reżyser „Pianoforte”, laureata nagrody filmowej ORŁY 2024 dla najlepszego filmu dokumentalnego

"Sekty. Uwodziciele tłumów, fanatyczni wyznawcy i mechanizmy manipulacji": Narcyzi i socjopaci

Galerię charyzmatycznych manipulatorów przedstawiają autorzy książki „Sekty”.

Agnieszka Rosales-Rodriguez: Przed Muzeum Narodowym potężne zmiany po wyprowadzce Muzeum Wojska Polskiego

– Chodzi o rewitalizację całego gmachu już po wyprowadzce Muzeum Wojska Polskiego i przystosowanie infrastruktury wokół – mówi Agnieszka Rosales-Rodriguez, nowa dyrektorka Muzeum Narodowego w Warszawie.

Festiwal Nowe Epifanie. Najważniejszy spektakl i filmowy hit z Magdaleną Cielecką

15. wielkopostny festiwal Nowe Epifanie po utracie dotacji ministra kultury zmienił formułę. Pokaże m. in "Jak nie zabiłem swojego ojca..." Mateusza Pakuły, uważane za najważniejszy spektakl 2024 r.