Greferendum, Grexit, Greurogedon

Grecja nie spłaciła do północy z wtorku na środę pożyczki Międzynarodowemu Funduszowi Walutowemu (MFW) i stała się pierwszym krajem uprzemysłowionym, który zalega z płatnościami w stosunku do Funduszu.

Aktualizacja: 02.07.2015 00:22 Publikacja: 01.07.2015 07:13

Greferendum, Grexit, Greurogedon

Foto: Bloomberg

23.59

Warufakis: Europa szantażuje Greków, by zagłosowali na "tak"

Grecki minister finansów Janis Warufakis zarzucił w środę europejskim wierzycielom stosowanie szantażu wobec Greków, by w niedzielnym referendum w sprawie warunków pomocy dla Grecji zagłosowali na "tak" wbrew swojemu rządowi.

Warufakis odniósł się w ten sposób do środowej decyzji ministrów finansów państw strefy euro, którzy uzgodnili, iż nie będzie kolejnych rozmów ws. pomocy dla Grecji przed referendum w tym kraju na temat warunków dalszych pożyczek.

Minister finansów Grecji podkreślił w środowym wywiadzie dla greckiej państwowej telewizji, że jest szansa, aby nowe porozumienie z kredytodawcami mogło zostać zawarte po niedzielnym głosowaniu. Jak ocenił, winę za obecny impas i zamknięcie greckich banków ponoszą unijni wierzyciele Grecji.

23.55

"The Independent": Jak do tego doszło? Jak to się stało, że Grecja dołączyła do takich krajów jak Somalia, Sudan i Zimbabwe, które są na liście dłużników MFW. Według gazety nie tylko sama Grecja jest tu winna, a cała sytuacja to "jedna z największych katastrof polityki gospodarczej od czasów II wojny światowej".

 

 

23.18

Agencja Moody's obniżyła rating Grecji z Caa2 do Caa3

23.12

Lagarde: Grecja musi przeprowadzić reformy zanim dojdzie do restrukturyzacji długu

 IMF's Lagarde says Greece must reform before getting debt relief http://t.co/UmZeaSWWo6

23.05

"Die Welt": OBWE nie wyśle obserwatorów na niedzielne referendum do Grecji. Przedstawiciele OBWE poinformowali, że o obecność obserwatorów powinna wnioskować sama Grecja, a taka prośba do OBWE nie wpłynęła.

22.05

"The Economist" zastanawia się czy problemy z Grecją spowodują w Europie kolejny kryzys bankowy, podobny do tego z 2008 roku

21.05

FT: EBC utrzyma awaryjne pożyczki do greckich banków bez zmian

20.55

MFW: odroczenie spłaty długu Grecji nie byłoby dla niej korzystne

Międzynarodowy Fundusz Walutowy oznajmił w środę, że odroczenie spłaty długu Grecji niej byłoby korzystne dla "tego kraju pogrążonego w kryzysie". Grecja nie spłaciła do północy z wtorku na środę wartej 1,6 mld euro raty pożyczki należnej MFW.

20.45

"Biorąc pod uwagę sytuację polityczną, odrzucenie wcześniejszej propozycji, referendum, które będzie w niedzielę oraz kampanię na 'nie' w tej sprawie prowadzoną przez grecki rząd, nie widzimy podstaw dla dalszych rozmów w tym momencie" - powiedział w przesłaniu wideo po środowej telekonferencji ministrów finansów szef eurogrupy.

Dijsselbloem zaznaczył, że w najbliższych dniach nie będzie rozmów ani na szczeblu ministrów, ani pomiędzy władzami Grecji i przedstawicielami Komisji Europejskiej, Międzynarodowego Funduszu Walutowego i Europejskiego Banku Centralnego.

"Czekamy na wynik referendum. Jest mi przykro z powodu tej sytuacji, uwzględniając dużą determinację Greków, by być częścią Europy i pozostać w strefie euro" - zaznaczył przewodniczący.

Eurogrupa potwierdziła, że nie ma możliwości przedłużenia programu pomocowego, który wygasł z końcem czerwca.

20.35

"The Economist": Kryzys grecki: szaleństwo bez metody

 The Greek crisis: Madness without method http://t.co/LdZ5TWUSbx pic.twitter.com/AfksdLlzwN

19.30

FT: Dlaczego Grecy chcą głosować na NIE

19.25

"Washington Post" przypomina o "zapomnianych" przyczynach "strasznego greckiego kryzysu": Do baru wchodzą Grecy...

19.08

"Eurogrupa jednomyślna, by czekać na wynik referendum przed jakimikolwiek dalszymi rozmowami" - napisał na Twitterze po zakończeniu spotkania słowacki minister finansów Peter Każimir, po zakończeniu telekonferencji.

Ministrowie finansów państw strefy euro uzgodnili w czasie środowej telekonferencji, że nie będzie dalszych rozmów ws. pomocy dla Grecji przed niedzielnym referendum w tym kraju na temat warunków dalszych pożyczek.

 

19.00

Prezydent Francji, Francois Hollande: "Naszym obowiązkiem jest utrzymać Grecję w unii walutowej". Francja chce, by strefa euro naciskała na zawarcie porozumienia z Grecją jeszcze przed niedzielnym referendum w tym kraju - powiedział prezydent Hollande. Jego stanowisko różni się diametralnie od wypowiedzi innych przywódców państw eurolandu.  

18.55

 Ankieta Reuters: Duzi inwestorzy amerykańscy spodziewają się, że Grecy zagłosują na TAK

18.33

Donald Tusk: "Europa chce pomóc Grecji. Ale nie można pomóc komukolwiek wbrew jego woli. Poczekajmy na wynik greckiego referendum"

18.30

"The New York Times": Wszystko co powinniście wiedzieć jeśli wybieracie się do Grecji

18.20

 FT: Tusk uważa, że z negocjacjami trzeba poczekać do "po referendum"

18.10

ECONOMIST: Trudno dostrzec jakąkolwiek logikę w negocjacyjnych zagrywkach stosowanych obecnie przez Grecję

17.40

Cipras: Pensje i emerytury są bezpieczne. Bankowe depozyty obywateli, który nie wycofali z nich pieniędzy - są bezpieczne.

 

17.35

Premier Cipras broni decyzji o referendum:

Jesteśmy to winni naszym rodzicom, dzieciom, sobie. To jest nasz obowiązek. Jesteśmy to winni historii.

17.35

Premier Cipras broni decyzji o referendum:

Jesteśmy to winni naszym rodzicom, dzieciom, sobie. To jest nasz obowiązek. Jesteśmy to winni historii.

17.10

 Greccy lekarze opuszczają ojczyznę, szukając lepszej pracy  na emigracji

17.01

Inwestorzy wyraźnie spodziewają się, że Grecji uda się zawrzeć porozumienie z wierzycielami. Niemiecki indeks giełdowy DAX rośnie o ponad 3 proc., francuski CAC 40 o 2,3 proc., włoski FTSE MIB o 2,5 proc., amerykański S&P 500 o 0,8 proc. WIG 20 wyraźnie odstaje spadając o 0,3 proc.

17.00

Marek Rogalski, główny analityk walutowy DM BOŚ pisze, że do 5 lipca nie będzie konkretnych propozycji w sprawie Grecji:

"Teoretycznie dzisiejsza telekonferencja Eurogrupy o godz. 17:30 ma dotyczyć greckich kwestii. Najpewniej jednak ministrowie finansów będą próbowali „dyplomatycznie" ustosunkować się do nowych greckich propozycji. Konkluzja może być jednak taka, że obecnie sytuacja prawna (po niezapłaceniu raty do MFW) znacznie się zmieniła i potencjalny kompromis będzie wypracowywany na innych warunkach. Byłby to sygnał wobec greckiego premiera Tsiprasa, że ten zachowuje się nieodpowiedzialnie. Reasumując – wierzyciele postawili sprawę jasno. Czekamy na niedzielne referendum i ewentualne zmiany na scenie politycznej w Grecji. Przy czym nie odcinamy się od dalszych negocjacji w sytuacji, gdyby greckie społeczeństwo było na „nie". Rozumiemy sytuację, że 20 lipca jest kluczowym terminem ze względu na płatności dla Europejskiego Banku Centralnego i być może do tego czasu zostanie wypracowane porozumienie (unijny komisarz Dombrovskis). Niemniej to teraz Grecy muszą się bardziej wykazać i odczuć na własnej skórze błędy popełnione przez obecny rząd – pytanie, czy kluczową kartą przetargową przez 20 lipca nie stanie się odcięcie greckich banków od finansowania z ECB. Dla rynku finansowego, a konkretnie euro ostatnie przekazy są lekko negatywne. Wynik niedzielnego referendum nie jest pewny – o ile sam premier Tsipras nie będzie próbował złagodzić swojego negatywnego przekazu dotyczącego reform – stąd też w poniedziałek 6 lipca na rynku może być różnie. Z drugiej strony – w szerszym horyzoncie do 20 lipca – zaczyna rosnąć prawdopodobieństwo znalezienia kompromisowego rozwiązania dla obu stron i uniknięcia najgorszego. Europejskie rynki akcji (np. DAX) już próbują to dyskontować."

16.55

 No to teraz EBC może zaostrzyć reguły dotyczące zastawu jakie greckie banki muszą oferować, by dostać nadzwyczajną pomoc płynnościową (ELA) od Banku Grecji...

16.50

Grecki premier Alexis Cipras stwierdził, że zagłosowanie na "nie" w niedzielnym referendum nie będzie głosem za wyjściem kraju ze strefy euro. Zapewnia też Greków, że nie stracą swoich depozytów w bankach i wzywa ich do zachowania spokoju.

16.46

Western Union zamyka co najmniej na tydzień swoje placówki w Grecji. Transfery pieniędzy między Grecją a zagranicą stały się jeszcze trudniejsze.

16.41

Cipras:

 

GRECKIE "NIE" OZNACZA LEPSZĄ UMOWĘ Z WIERZYCIELAMI W PONIEDZIAŁEK

 

EUROPA POWINNA DAĆ GREKOM WIĘCEJ CZASU I POLA DO MANEWRU

 

WIERZYCIELE PRZERZUCILI SZANTAŻ Z RZĄDU NA OBYWATELI GRECJI

16.40

Cipras mówi, by w referendum głosować na "nie". - Reformy zniszczą instytucje przeżarte korupcją, gdy Grecy powiedzą wielkie "nie" - mówi grecki premier.

16.36

Najważniejsze przemówienie w dniu dzisiejszym. Premier Cipras wyraźnie wygląda na zmęczonego.

 

16.35

Cipras mówi, że REFENDUM NIE ZOSTANIE ODWOŁANE

16.30

Cipras przemawia w telewizji na żywo (niestety brak jest tłumaczenia): przemówienie premiera Grecji

16.20

Burza nad Akropolem - dosyć oczywista metafora...

16.17

Przeciek z greckich źródeł rządowych: premier Cipras nie odwoła niedzielnego referendum podczas przemówienia, które wkrótce wygłosi.

16.01

Peter Kažimír, słowacki minister finansów wyraźnie sugeruje, że Grecja powinna anulować niedzielne referendum, by wierzycieli zaczęli z nią rozmawiać.

 

 

15.56

Premier Cipras wysłał list do kredytodawców w którym informuje, że Grecja zgodzi się na "większość warunków" stawianych Grecji podczas negocjacji - informuje BBC

14:55

"Tak" czy "Nie" i co dalej? W ocenie analityków agencji "Bloomberg" odrzucenie w referendum warunków nałożonych na Grecję przez pożyczkodawców nie musi być wcale równoznaczne z "Grexitem".

Jak prezentują się się możliwe ścieżki rozwoju sytuacji?

 

14:42

Jeśli rząd Tsiprasa rzeczywiście chce odwołać kłopotliwe referendum w sprawie warunków pomocy, to dobrego pretekstu ku temu dostarczył mu  Thorbjorn Jagland, przewodniczący Rady Europy.

W wypowiedzi dla agencji "Associated Press" stwierdził, że greckie referendum jest sprzeczne z międzynarodowymi standardami. Standardy te mówią, by głosowania tego typu były rozpisywane co najmniej na dwa tygodnie przed głosowaniem.

- To, że referendum zostanie przeprowadzone tak szybko jest wielkim problemem. Złe jest także  to, że pytanie zadane w referendum nie jest za bardzo jasne - uważa Jagland.

Ateńskie Stowarzyszenie Prawników uznało zaś, że referendum w sprawie warunków pomocy finansowej jest niekonstytucyjne. Zdaniem tej organizacji pytanie, które zostanie zadane Grekom na kartach do głosowania jest niejasne. Rząd, by poinformować  wyborców o co toczy się spór, przetłumaczył na grecki propozycje wierzycieli z zeszłego weekendu.

W tłumaczenie wdał się jednak szokujący błąd -  w jednym z kluczowych punktów zniknęło słowo "nie".

14:34

"MarketWatch" o "Grexicie"

" Z Grecją będzie wszystko dobrze, ale Międzynarodowy Fundusz Walutowy oraz Angela Merkel nigdy tego przeboleją"

" Większość państw, które wydostały się z dysfunkcyjnych unii walutowych, szybko stawała na nogi"

 

14:26

"MarketWatch": Najwięksi przegrani w przypadku spełnienia się scenariusza zakładającego "Grexit"?

"Przegrani od lewej": Angela Merkel, Kanclerz Niemiec, Christine Lagarde, Dyrektor Zarządzający Międzynarodowego Funduszu Walutowego, Jean-Claude Juncker, Przewodniczący Komisji Europejskiej oraz Mario Draghi, Szef Europejskiego Banku Centralnego.

 

14:15

"Rada Europy: Warunki greckiego referendum nie są zgodne z międzynarodowymi standardami"

 

14:09

Gregor Gysi, deputowany niemieckiej lewicowej partii Die Linke do ministra finansów Wolfganga Schaeuble.

- Rozumiem, że nie chcesz zawierać porozumienia z lewicą w Grecji, bo wówczas musiał byś zawierać podobne porozumienia z Hiszpanią i Portugalią - stwierdził Gysi.

 

13:50

Sytuacja w Grecji uderza rykoszetem nawet w aktywa, które powszechnie uważamy za "bezpieczne przystanie" idealne na czas gospodarczej burzy.

W środę Niemcy sprzedali 5-cio letnie obligacje o łącznej wartości 3,315 mld euro i można śmiało powiedzieć, że aukcja była porażką. Popyt na niemieckie papiery spadł do poziomów nienotowanych od czterech lat i wyniósł 1,03 wobec 1,6 poprzednio. W górę skoczyła za to rentowność z 0,09 proc. na poprzedniej aukcji do 0,17 proc. dzisiaj.

 

13:43

Krótki opis sytuacji na ulicach Aten.

Greccy emeryci przez cały poranek potępiali "biurokratyczną tyranię " Unii Europejskiej, ale są także wściekli na Aliksisa Ciprasa.

Dokąd to wszystko zmierza? Pyta retorycznie komentator "Daily Telegraph" po rozmowie z greckimi emerytami.

 

13:38

- Czekamy teraz na referendum. Przed referendum nie może być żadnej dyskusji o nowym programie pomocowym - powiedziała kanclerz Niemiec Angela Merkel w Bundestagu.

Jak podkreśliła, dyskusja o nowej pomocy "nie jest możliwa bez mandatu Bundestagu", gdyż "znajdujemy się w przestrzeni prawnej EMS", czyli Europejskiego Mechanizmu Stabilizacyjnego.

Niemiecka kanclerz powtórzyła, że "drzwi pozostają otwarte". Zarzuciła greckim władzom "jednostronne zerwanie rozmów" i przyznała, że Grecja miała suwerenne prawo do ogłoszenia referendum, lecz pozostałe kraje strefy euro miały takie samo prawo do reakcji na postawę Aten.

- Unia Europejska jest "wspólnotą prawa i odpowiedzialności" - zaznaczyła.

Angela Merkel podkreśliła ponadto, że jej zdaniem w negocjacjach o pomocy dla Grecji musi brać udział również MFW, czyli instytucja wobec której Grecja przestała spłacać zobowiązania.

- Kompromis za wszelką cenę nie jest nic warty - przekonuje niemiecka kanclerz.

 

13:25

Tymczasem na fałszywym koncie twitterowym Angeli Dorothei Merkel, królowej Europy.

 

13:11

"Rossijskaja Gazieta": sprawa Grecji przejawem kryzysu w UE

 - Grecja nie ma właściwie żadnego pola manewru, niewypłacalność sama w sobie niczego by nie rozwiązała, popychając katastrofę ku jej następnej, ostrzejszej fazie - czytamy w "RG".

- Dla (kanclerz Niemiec) Angeli Merkel, głównej architekt uprawianej od pięciu lat polityki "ratowania" Aten, krach tej linii będzie oznaczał nie tylko polityczną klęskę, ale także konieczność podjęcia skrajnie ryzykownej żeglugi po falach reformowania integracji europejskiej. Czyli brania na siebie odpowiedzialności wielokrotnie większej niż do tej pory - wskazał rosyjski dziennik.

13:05

Referendum to blef? Źródła zbliżone do eurogrupy twierdzą, że Aleksis Cipras może odwołać zaplanowane na 5 lipca wezwanie do urn.

 

12:58

Przewodniczący Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker ma wspólnej konferencji prasowej z byłym włoskim premierem Mario Montim. Razem ostrzegają przed "populistami".

Na pytanie o list Ciprasa, wyraźnie poirytowany Juncker odpowiedział.

"Gdybym miał zamiar urządzić konferencję prasową o Grecji urządziłbym konferencję prasową o Grecji"

Brak odpowiedzi jak widać czasem jest najlepszą odpowiedzią.

 

12:53

Szklanka do połowy rozbita czyli "zegar greckiego bankructwa".

Leonid Bershidsky z "Bloomberga" w prosty sposób prezentuje, gdzie obecnie znajdują się Ateny.

 

12:40

Czekamy na wystąpienie premiera Grecji Aleksisa Ciprasa. Zgodnie z zapowiedziami, nie będzie ona długie.

 

12:31

- NIE MA SENSU ROZMAWIAĆ Z GRECJĄ PRZED NIEDZIELNYM REFERENDUM - uważa niemeicki minister finansów Wolfgang Schaeuble.

Schaeuble ocenia ponadto, że mogą być problemy ze zorganizowaniem pakietu pomocowego z ESM dla Grecji przed 20 lipca, czyli datą spłaty greckich obligacji znajdujących się w portfelu EBC.

- Czuję współczucie dla Greków - mówi Schaeuble.

 

12:20

Niemiecki minister finansów Wolfgang Schaeuble, mówi, że nic nie zmienia faktu, że nie ma porozumienia między Grecją a wierzycielami. Twierdzi, że NIE MA OBECNIE PODSTAW DO POWAŻNYCH NEGOCJACJI Z GRECJĄ, a Grecja "musi jasno powiedzieć, czego właściwie chce".

Z unijnych kręgów idą przecieki, że w liście Ciprasa do wierzycieli znajdują się sformułowania, które Eurogrupie trudno będzie zaakceptować. Grecki premier prosi m.in. o to, by wydłużyć proces podnoszenia wieku emerytalnego i objąć wyspy na Morzu Egejskim mniejszą stawką VAT

 

12:01

Prawie połowa Greków (46 proc.) ma zamiar w niedzielnym referendum na temat propozycji międzynarodowych wierzycieli zagłosować na "nie". Oznacza to, że liczba osób niechętnych zgodzie na warunki pożyczkodawców powoli zaczyna spadać.

Sondaż dla gazety "Efimerida ton Syntakton" został przeprowadzony między niedzielą a wtorkiem - po ogłoszeniu w nocy z piątku na sobotę referendum w sprawie programu pomocowego dla Grecji i wprowadzeniu w niedzielę wieczorem kontroli kapitałowych; rząd w Atenach wzywa do głosowania w plebiscycie 5 lipca na "nie".

Jak zwrócono uwagę, osoby ankietowane później, to znaczy po wprowadzeniu kontroli, skutkującej zamknięciem na tydzień banków i wyznaczeniem limitu wypłat na 60 euro, zamiar głosowania na nie deklarowało 46 proc. badanych; 37 proc. zamierzało w niedzielnym referendum głosować na tak, a 17 proc. było niezdecydowanych.

Natomiast przed zamknięciem banków, czyli w niedzielę w ciągu dnia, zwolennicy obozu "nie" stanowili 57 proc., na tak chciało zagłosować 30 proc., a 5 proc. nie miało zdania.

 

11:50

Brytyjski minister finansów George Osborne naciskał w środę Grecję i jej wierzycieli, aby znaleźli porozumienie. Zaznaczył, że konieczne jest zapewnienie gospodarczej i finansowej stabilności w całej Europie.

- Przygotowujemy się na najgorsze - dodał.

- Porażka greckiego rządu jeśli chodzi o terminową spłatę raty wobec Międzynarodowego Funduszu Walutowego i wygaśnięcie programu pomocy finansowej dla Grecji jedynie dokładają się do obecnego kryzysu w tym kraju - głosi komunikat Osborne'a.

 Dodał, że konieczne jest zakończenie obecnej niepewności.

 - Mamy nadzieję na najlepsze, ale przygotowujemy się na najgorsze i jesteśmy gotowi uczynić wszystko, co konieczne, aby chronić nasze gospodarcze bezpieczeństwo w tym niepewnym czasie - podkreślił minister Wielkiej Brytanii, która nie należy do strefy euro.

11:45

"Bloomberg" opublikował pełną treść listu Alexisa Ciprasa.

 

11:32

To KAPITULACJA GRECJI?

"Financial Times" dotarł do listu, który we wtorek wieczorem premier Alexis Cipras wysłał do Komisji Europejskiej, Europejskiego Banku Centralnego i Międzynarodowego Funduszu Walutowego.

Wynika z niego, że Cipras zaakceptuje wszystkie warunki jakie wierzyciele stawiali mu w weekend. Dokona jedynie kosmetycznych zmian. W zamian Grecja chce 21,9 mld euro pomocy finansowej na dwa lata.

 

11:25

Sytuacja w Grecji nie odbije się w znaczącym stopniu na gospodarce Polski.

 

11:16

Zero Hedge: GRECJA NIE JEST CZŁONKIEM STREFY EURO!

Tak przynajmniej stwierdził Bank Rozliczeń Międzynarodowych (BIS) zwany bankiem banków centralnych. W swoim ostatnim raporcie opublikował mapę, na której Grecja znalazła się poza granicami eurostrefy.

Wyjaśnił później, że doszło do pomyłki. Freudowskiej pomyłki?

11:09

Zero Hedge: Greckie supermarkety zaczynają przypominać wenezuelskie supermarkety (galeria).

 

10:52

"Daily Telegraph" zamieszcza materiał o tym jak grzebanie w śmietnikach stało się sposobem na życie w Grecji.

Jeszcze 10-15 lat temu przedstawiano Polakom Grecję jako przykład kraju, który przeprowadził udaną transformację od dyktatury wojskowej do demokracji i dynamicznie rozwijał się za unijne pieniądze

10:45

Planowana na środę telekonferencja eurogrupy na temat programu pomocowego dla Grecji została przesunięta na godz. 17.30.

Michel Reijns napisał na Twitterze, że konferencję przesunięto "na wniosek wielu ministrów".

 

Wcześniej informowano, że telekonferencja ministrów finansów strefy euro ma się rozpocząć o godz. 11.30. Eurogrupa przedyskutuje nowe propozycje, które Ateny mają przysłać tego dnia.


10:32

Dla rozluźnienia i historycznej refleksji. Tak w niemieckim programie satyrycznym przedstawiano kilka miesięcy temu greckiego ministra finansów Yanisa Varoufakisa i stereotypy na temat roli Niemiec i Grecji w Europie.

 

Dlaczego pożyczki MFW nie poprawiły sytuacji w Grecji?

 

10:15

Eksperci o sytuacji w Grecji:

Ironia historii:

USA zabezpieczają się na wypadek greckiej katastrofy:

EBC może zażądać od greckich banków większego zastawu pod pożyczki udzielane w ramach nadzwyczajnej pomocy płynnościowej (ELA), co może oznacza, że może popchnąć je ku bankructwu.

 

10:08

Sytuacja w Grecji jest zdaniem komentatora dziennika "Sueddeutsche Zeitung" największą polityczną porażką Angeli Merkel w jej 10-letniej karierze na stanowisku kanclerza Niemiec. Zabrakło jej odwagi i empatii; nie doceniła też wagi symbolicznych gestów.

- 30 czerwca 2015 roku jest bez wątpienia, jeśli chodzi o politykę, najczarniejszym dniem w niemal dziesięcioletnim okresie sprawowania przez Merkel funkcji kanclerza - ocenia w środę komentator największej opiniotwórczej gazety niemieckiej.

 Sytuacja jest tragiczna, tym bardziej, że polityka Merkel dotycząca walki z kryzysem nigdy nie ograniczała się do "oszczędzania dla samego oszczędzania", co zarzucają jej przeciwnicy na lewo i prawo od politycznego centrum. Filozofia Merkel polegała na "połączeniu konsolidacji budżetu z reformami strukturalnymi, aby zwalczyć przyczyny kryzysu" i umożliwić zadłużonym krajom powrót do samodzielnej egzystencji.

- Ta taktyka była i jest nadal właściwą receptą - podkreśla "SZ".

 Dlaczego jednak ta polityka poniosła w Grecji fiasko? - pyta komentator.

Jego zdaniem tempo konsolidacji finansowej było zbyt szybkie, a w dodatku wszystkie greckie rządy zmuszały do oszczędzania tylko i wyłącznie "zwykłych obywateli", a tym samym niewłaściwą grupę. Służba publiczna jest nadal "rozdęta do niebotycznych rozmiarów", a biurokracja zabija przedsiębiorczość - wylicza komentator. Grecji brakuje też podstawowych instrumentów decydujących o sprawnym działaniu państwa, w tym skutecznej administracji podatkowej.

- W tej sytuacji nie pomoże nawet plan Marshalla - ocenia "SZ".

 

10:01

Reakcja rynków na grecki kryzys stała się dzisiaj nieco anemiczna. WIG tylko 0,3 proc. na minusie, DAX 0,5 proc. na plusie.

Rentowności hiszpańskich i włoskich obligacji lekko spadają. Inwestorzy są nieco zdezorientowani obecną sytuacją, ostrożni i w głębi serca liczą na to, że Grecja w ostatniej chwili dogada się z wierzycielami.

09:41

Włoski minister finansów i gospodarki Pier Carlo Padoan powiedział w środę, że ministrowie finansów strefy euro są nadal otwarci na możliwość osiągnięcia porozumienia z Grecją.

- Jeżeli o mnie chodzi, jeżeli chodzi o moich kolegów z eurogrupy, to zawsze jest otwarte porozumienie" z Grecją - powiedział radiu BBC.

 

09:19

Minister finansów Francji Michel Sapin powiedział, że Paryż będzie się starał doprowadzić do porozumienia z Grecją jeszcze przed niedzielnym referendum, w którym Grecy mają się wypowiedzieć na temat propozycji międzynarodowej pomocy.

Sapin wystąpił w radiu RTL na kilka godzin przed kolejnym posiedzeniem eurogrupy na temat nowych greckich propozycji porozumienia z międzynarodowymi kredytodawcami.

- Naszym celem jest sprawdzenie do ostatniej chwili, czy możliwe jest znalezienie rozwiązania, które utoruje drogę do stabilności w Grecji i stanowiłoby zapewnienie dla Europy i świata - dodał.

 

09:09

Większość Greków jest przeciwna proponowanemu porozumieniu z wierzycielami i skłania się do głosowania na 'nie" w zbliżającym się referendum.

Z sondażu przeprowadzonego na zlecenie dziennika "Efimerida ton Syntakton " wynika, że 54 proc. uprawnionych do głosowania zaznaczy na karcie opcję negatywną. Na tak zamierza głosować zaledwie co trzeci Grek.

 

08:21

To nie koniec, to początek. Ile są winni Grecy? I jak wygląda harmonogram spłat na najbliższe 42 lata.

00:01

Pierwsza minuta nowego dnia i pierwsza w historii sytuacja, kiedy to kraj rozwinięty stał się niewypłacalny w stosunku do Międzynarodowego Funduszu Walutowego, nie spłacając 1,5 mld euro, co powinna była zrobić do północy.

 

00:00

O północy w nocy z wtorku na środę wygasł międzynarodowy program pomocowy dla Grecji, co według wcześniejszych zapowiedzi oznacza, że kraj traci dostęp do środków finansowych od partnerów ze strefy euro i Międzynarodowego Funduszu Walutowego.

Fundusz wystosował krótki komunikat.

Warto pamiętać przy tym, że TO NIE OZNACZA , ŻE GRECJA JEST BANKRUTEM. Agencje ratingowe mówiły wcześniej, że za bankructwo uznają dopiero BRAK SPŁATY GRECKICH OBLIGACJI LUB BONÓW SKARBOWYCH, A NIE POŻYCZEK Z MFW.

Warufakis: Europa szantażuje Greków, by zagłosowali na "tak"

Grecki minister finansów Janis Warufakis zarzucił w środę europejskim wierzycielom stosowanie szantażu wobec Greków, by w niedzielnym referendum w sprawie warunków pomocy dla Grecji zagłosowali na "tak" wbrew swojemu rządowi.

Pozostało 99% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Gospodarka
Bezrobocie w Niemczech rośnie, we Francji jest już wysokie, ale ma zmaleć
Gospodarka
„Niezauważalna poprawka" zaostrza sankcje USA wobec Rosji
Gospodarka
Nowy świat – stare problemy, czyli dlaczego potrzebujemy Rzeczpospolitej Babskiej
Gospodarka
Zagrożenie dla gospodarki. Polaków szybko ubywa
Gospodarka
Niepokojący bezruch w inwestycjach nad Wisłą