Plany adaptacji do zmian klimatu wyznaczają kierunek działania

Dzięki planom adaptacji miasta i gminy mają być przygotowane na ekstremalne susze i powodzie. Zaplanowane działania muszą być na bieżąco wdrażane, więc nie są to dokumenty do schowania w szufladzie.

Publikacja: 17.04.2024 04:30

Plany adaptacji do zmian klimatu wyznaczają kierunek działania

Foto: Adobe Stock

W latach 2017–2019 w ramach projektu realizowanego przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska w 44 polskich miastach powstały miejskie plany adaptacji do zmian klimatu. Celem takiego planu jest podniesienie odporności miasta na zmieniające się warunki klimatyczne, czyli m.in. na ekstremalne upały, susze, powodzie. Koszty przygotowania dokumentów pokryło MKiŚ.

Barbara Rajkowska, p.o. zastępcy kierownika Krajowego Ośrodka Zmian Klimatu i p.o. kierownika Zakładu Adaptacji do Zmian Klimatu, podkreśla, że w ramach projektu wskazano główne zagrożenia dla tych miast, a także potencjał adaptacyjny oraz sektory najbardziej podatne na zagrożenia (jak zdrowie publiczne, transport, gospodarka wodna).

Pozostało 95% artykułu

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach e-prenumeraty Rzeczpospolitej. Korzystaj z nieograniczonego dostępu i czytaj swoje ulubione treści w serwisie rp.pl i e-wydaniu.

Podatki
Nierealna darowizna nie uwolni od drakońskiego podatku. Jest wyrok NSA
Samorząd
Lekcje religii po nowemu. Projekt MEiN pozwoli zaoszczędzić na katechetach
Prawnicy
Bodnar: polecenie w sprawie 144 prokuratorów nie zostało wykonane
Cudzoziemcy
Rząd wprowadza nowe obowiązki dla uchodźców z Ukrainy
Konsumenci
Jest pierwszy wyrok ws. frankowiczów po głośnej uchwale Sądu Najwyższego
Materiał Promocyjny
Dzięki akcesji PKB Polski się podwoił