Co dalej z opłatą planistyczną

Sposób naliczania opłaty planistycznej sprawia, że mnóstwo gruntów pozostaje przez wiele lat niewykorzystanych zgodnie z potencjałem wynikającym z planu miejscowego.

Publikacja: 24.01.2024 02:00

Co dalej z opłatą planistyczną

Foto: Adobe Stock

W ciągu ostatniego roku mieliśmy do czynienia z szeregiem zmian w przepisach regulujących planowanie i zagospodarowanie przestrzenne. Czas pokaże, czy będą one lepsze od dotychczas obowiązujących regulacji, niemniej przedstawiciele administracji oraz rynku nieruchomości już teraz wskazują na liczne problemy, z którymi przyjdzie im się zmierzyć.

Ustawa z 7 lipca 2023 r. o zmianie ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym wprowadziła wiele zmian, które będą wchodziły w życie etapami. Jedną z najważniejszych jest zmiana dotycząca studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego, które dotąd nie miało statusu dokumentu stanowiącego, gdyż nie było dokumentem prawa miejscowego. W „nowym rozdaniu” studium zostało zastąpione planem ogólnym, który docelowo stanie się aktem prawa miejscowego i od którego będzie zależał sposób zagospodarowania danej gminy.

Pozostało 91% artykułu

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach e-prenumeraty Rzeczpospolitej. Korzystaj z nieograniczonego dostępu i czytaj swoje ulubione treści w serwisie rp.pl i e-wydaniu.

Prawo dla Ciebie
Ministerstwo wydało ważny komunikat. Chodzi o studia online
Nieruchomości
Więcej drewna i mniejsze odległości między budynkami? Zmiany w prawie budowlanym
Nieruchomości
Droga konieczna dla wygody sąsiada? Ważny wyrok SN ws. służebności
Spadki i darowizny
Prawo użytkownika czy spadkobiercy? SN o odmowie przedłużenia użytkowania wieczystego
Sądy i trybunały
Jest data wyroku w sprawie Prezydenta. Obywatel zarzuca mu łamanie Konstytucji