Uchwały krajobrazowe po wyroku Trybunału Konstytucyjnego

Trybunał uznał, że przepis nakazujący usunięcie legalnych nośników reklamowych, jeśli uchwała rady gminy zakazuje ich w danym miejscu, jest niezgodny z konstytucją.

Publikacja: 10.01.2024 02:00

Uchwały krajobrazowe po wyroku Trybunału Konstytucyjnego

Foto: Afdobe Stock

Na mocy ustawy z 24 kwietnia 2015 r. o zmianie niektórych ustaw w związku ze wzmocnieniem narzędzi ochrony krajobrazu (dalej: ustawa krajobrazowa), która weszła w życie 11 września 2015 r., znowelizowano w sposób znaczący ustawę o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (dalej: upzp).

Jedną z najważniejszych zmian było dodanie do upzp przepisów art. 37a – 37e, które zawierały fakultatywne upoważnienie dla rady gminy do ustalenia w formie uchwały (zwanej potocznie uchwałą reklamową lub krajobrazową) zasad i warunków sytuowania obiektów małej architektury, tablic reklamowych i urządzeń reklamowych oraz ogrodzeń, ich gabarytów, standardów jakościowych oraz rodzajów materiałów budowlanych, z jakich mogą być wykonane.

Pozostało 95% artykułu

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach e-prenumeraty Rzeczpospolitej. Korzystaj z nieograniczonego dostępu i czytaj swoje ulubione treści w serwisie rp.pl i e-wydaniu.

Prawo dla Ciebie
Ministerstwo wydało ważny komunikat. Chodzi o studia online
Nieruchomości
Więcej drewna i mniejsze odległości między budynkami? Zmiany w prawie budowlanym
Nieruchomości
Droga konieczna dla wygody sąsiada? Ważny wyrok SN ws. służebności
Podatki
Dla kogo stawka 8,5 proc. ryczałtu? Ważny wyrok NSA
ZUS
Wielki pożar centrum handlowego w Warszawie. ZUS wydał specjalny komunikat