Automat do gry nie musiał być podłączony do prądu

Lakoniczna w treści umowa najmu powierzchni pod automaty nie może przemawiać na korzyść strony, nawet jeśli nie przewiduje zasad ich obsługi.

Publikacja: 27.07.2022 09:05

Automat do gry nie musiał być podłączony do prądu

Foto: Adobe Stock

Naczelnik Urzędu Celno-Skarbowego w Łodzi jeszcze w 2017 r. nałożył na dzierżawcę części lokalu gastronomicznego 24 tys. zł kary pieniężnej za urządzanie gier na automatach poza kasynem gry. W sierpniu 2018 r. dyrektor Izby Administracji Skarbowej w Ł. utrzymał w mocy tę decyzję.

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi uwzględnił skargę ukaranego. Sąd stwierdził, że warunkiem przypisania odpowiedzialności na podstawie art. 89 ust. 1 pkt 2 ustawy o grach hazardowych jest wykazanie, że dany podmiot aktywnie uczestniczył w procesie urządzania nielegalnych gier hazardowych, a więc podejmował określone czynności nie tylko związane z procesem udostępniania automatów, lecz także z ich obsługą oraz stwarzaniem technicznych, ekonomicznych i organizacyjnych warunków umożliwiających sprawne i niezakłócone funkcjonowanie samego urządzania oraz jego używanie do celów związanych z komercyjnym procesem organizowania gier hazardowych. Tymczasem jak stwierdził sąd, w tym przypadku jeden z automatów w czasie kontroli był wyłączony, a poza tym wątpliwe jest to, czy ukarany faktycznie urządzał takie gry, skoro nie udowodniono, aby miał on klucze do tych automatów, rozpatrywał reklamacje klientów w sprawie ich działania, czy uzupełniał w nich gotówkę.

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach e-prenumeraty Rzeczpospolitej. Korzystaj z nieograniczonego dostępu i czytaj swoje ulubione treści w serwisie rp.pl i e-wydaniu.

Prawo dla Ciebie
Ministerstwo wydało ważny komunikat. Chodzi o studia online
Nieruchomości
Więcej drewna i mniejsze odległości między budynkami? Zmiany w prawie budowlanym
Nieruchomości
Droga konieczna dla wygody sąsiada? Ważny wyrok SN ws. służebności
Spadki i darowizny
Prawo użytkownika czy spadkobiercy? SN o odmowie przedłużenia użytkowania wieczystego
Sądy i trybunały
Jest data wyroku w sprawie Prezydenta. Obywatel zarzuca mu łamanie Konstytucji