Czy nowa spółka to tylko problem? Zasada kontynuacji przy przekształceniu spółek

Przekształcenie jednej spółki prawa handlowego w drugą, a nawet spółki cywilnej czy jednoosobowej działalności gospodarczej w spółkę prawa handlowego, może być całkowicie bezbolesne i nieodczuwalne dla prowadzonej działalności gospodarczej.

Publikacja: 15.09.2023 02:00

Czy nowa spółka to tylko problem? Zasada kontynuacji przy przekształceniu spółek

Foto: Adobe Stock

Wstrzymanie się z podjęciem decyzji o przekształceniu spółki przedsiębiorcy, często motywują zbyt dużą liczbą koniecznych do podjęcia czynności związanych z przekształceniem. Zmiana formy prowadzonej działalności to dla wielu wizja ogromnych zmian. Największy lęk budzi perspektywa „przepisywania” umów na nowy podmiot. Rozmawiając o ewentualnym przekształceniu, bardzo często słyszę „pani mecenas my mamy pozawierane tyle umów, my nie mamy czasu, żeby zaczynać to wszystko od początku”, a przecież wcale takiej konieczności nie ma, właśnie dzięki zasadzie kontynuacji. Proces przekształcenia jednej spółki prawa handlowego w drugą, a nawet spółki cywilnej czy jednoosobowej działalności gospodarczej w spółkę prawa handlowego, przeprowadzony dobrze i po uprzedniej analizie stanu faktycznego dotyczącego danego przedsiębiorstwa jest całkowicie bezbolesny i nieodczuwalny (oczywiście w trakcie jego trwania) dla prowadzonej działalności gospodarczej. W zależności od celu przekształcenia, skutki mają być odczuwalne dopiero po przekształceniu i powinny to być pozytywne konsekwencje w zależności od oczekiwań przekształcanej spółki.

Pozostało 81% artykułu

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach e-prenumeraty Rzeczpospolitej. Korzystaj z nieograniczonego dostępu i czytaj swoje ulubione treści w serwisie rp.pl i e-wydaniu.

Spadki i darowizny
Ten testament wywołuje najwięcej sporów. Sąd Najwyższy wydał ważny wyrok
Prawo karne
Akta znalezione w domu Zbigniewa Ziobry. Prokuratura przekazała nowe informacje
ABC Firmy
Firma zapłaci prawie 240 tys. zł kary. Wszystko przez zgubionego pendrive'a
Zawody prawnicze
Adwokaci apelują do Tuska. Chcą uchylenia rozporządzenia MS
Materiał Promocyjny
CERT Orange Polska: internauci korzystają z naszej wiedzy
Praca, Emerytury i renty
Czternasta emerytura z wieloma znakami zapytania. Będzie podwyżka?
Materiał Promocyjny
Technologia na etacie. Jak zbudować efektywny HR i skutecznie zarządzać kapitałem ludzkim?