Polacy też byli uchodźcami

Prawie 13 tysięcy uchodźców powinna przyjąć Polska według planu przedstawionego przez Komisję Europejską. Za cenę 35 mln zł możemy opóźnić ten plan o rok.

Aktualizacja: 09.09.2015 13:01 Publikacja: 09.09.2015 12:44

Polacy też byli uchodźcami

Foto: AFP

Anna Słojewska z Brukseli

— Czy zapomnieliśmy, że 20 milionów osób polskiego pochodzenia żyje poza granicami Polski w efekcie politycznej i ekonomicznej emigracji po wielu zmianach granic, przymusowych wysiedleniach i przesiedleniach w czasie często bolesnej historii Polski? — mówił Jean Claude Juncker, przewodniczący Komisji Europejskiej w dorocznym orędzie o stanie Unii Europejskiej, które wygłosił w Parlamencie Europejskim w Strasburgu. Juncker przypomniał, że uchodźca to fenomen europejski: uciekali hugenoci przed przesiedleniami we Francji w XVII wieku republikanie z Hiszpanii przed II wojną światową, Żydzi, Sinti i Romowie z Niemiec w latach 30. i 40. XX wieku, Czesi i Słowacy po praskiej wiośnie, Węgrzy po budapesztańskiej rewolucji 1956 roku. Nie wspominając o Szkotach, czy Irlandczykach, którzy zaludniają USA. To dla 60 mln Europejczyków, którzy opuścili swoje kraje w wyniki zawieruchy wojennej, zmiany granic i systemów, ONZ uchwaliło w 1951 roku globalną konwencję genewską określającą status uchodźcy. Tę samą, której dziś państwa UE powinny przestrzegać w zetknięciu z falą uchodźców z Bliskiego Wschodu i Afryki.

Miesięczny limit darmowych artykułów został wyczerpany

Teraz 4 zł za tydzień dostępu!

Czytaj 46% taniej przez 4 miesiące

Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Czytaj bez ograniczeń artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.

Świat
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 814
Świat
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 813
Świat
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 812
Świat
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 811
Świat
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 810