Jak powstrzymać odpływ talentów

Choć w ubiegłym roku mniej Polaków wyemigrowało na stałe za granicę, nie widać spadku chęci do zarobkowych wyjazdów na Zachód.

Publikacja: 01.09.2015 22:00

Jak powstrzymać odpływ talentów

Foto: PhotoXpress

W minionym roku 28 tys. Polaków wyemigrowało za granicę na stałe – wynika z najnowszych danych GUS. W porównaniu z 2013 r. liczba takich wyjazdów spadła o prawie 13 proc., ale nadal była jedną z największych w ostatnich latach. Na razie nie wiadomo, ilu Polaków przebywało w zeszłym roku czasowo w innych krajach (W 2013 r. było ich ponad 2,2 mln).

Jednak z badań opinii wynika, że mimo poprawy na rynku pracy chęci do wyjazdów zarobkowych znacząco nie maleją, zwłaszcza wśród młodych ludzi. Wiosną tego roku w raporcie Work Service aż 63 proc. Polaków do 35. roku życia deklarowało, że rozważa emigrację zarobkową, do której skłania ich nie tylko perspektywa lepszych zarobków, ale również wyższy standard życia i lepsze perspektywy rozwoju zawodowego na Zachodzie. Badanie wykazało też, że wpływ na decyzje migracyjne może mieć geopolityka – prawie co trzeci Polak oceniał, że jego chęć do wyjazdu mogłoby zwiększyć zaostrzenie konfliktu na Ukrainie, a niemal czterech na 100 już mówiło o takim wpływie.

Teraz 4 zł za tydzień dostępu do rp.pl!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach subskrypcji rp.pl

Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Rzetelne informacje, różne perspektywy, komentarze i opinie. Artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.

Rynek pracy
Szwajcarski koncern zamyka fabrykę w Aleksandrowie Łódzkim. Pracę straci 400 osób
Rynek pracy
Najbardziej atrakcyjne branże dla polskich pracowników. Jest nowy lider
Rynek pracy
Coraz więcej ciekawych ofert pracy dla zewnętrznych pracowników
Rynek pracy
Chcemy zarabiać na Zachodzie, ale mieszkając w Polsce
Materiał Promocyjny
Dlaczego warto mieć AI w telewizorze
Rynek pracy
Czterdziestolatkowie to najliczniejszy rocznik pracujących