W życie weszła specjalna ustawa dopuszczająca, po raz pierwszy w według Federacji, możliwość ogłoszenia upadłości konsumenckiej. Nowe rozwiązanie skierowane jest to tych obywateli, którzy stali się niewypłacalni. Jeżeli sąd zdecyduje o ich bankructwie, to ich mienie zostanie sprzedane, a długi umorzone. Przez kolejne pięć lat bankruci nie będą mogli brać kredytów i pożyczek, a także zajmować kierowniczych stanowisk.

Możliwość ogłoszenia upadłości konsumenckiej przychodzi we właściwym momencie; wraz z kryzysem w krajowej gospodarce, z czym wiąże się spadek dochodów i wzrost cen; rośnie liczba niewypłacalnych obywateli.

Różnie są oceny tego, ilu Rosjan skorzysta w możliwości bankructwa. Według Aleksandra Kuzowkowa szefa Federalnej Służby Organów Sądowych, w ciągu najbliższego roku z ustawy skorzystać zechce ok. 400 tys. ludzi, podała gazeta RBK. Szef Związku Konsumentów Finansowych Igor Kostikow ocenia liczbę na 200-300 tys. dłużników.

Z kolei według Połączonego Biura Kredytowego pod ustawę podlega ok. 580 tys. obywateli nie radzących sobie ze spłatą długów; to ok. 1,5 proc. ogólnej liczby Rosjan z kredytami. Dużo więcej bankructw spodziewa się ministerstwo gospodarki. Według urzędników 4 mln Rosjan ogłosi upadłość tylko w Moskwie i St. Petersburgu.