Ochotnicy w mundurach wojskowych wyjdą na ulice

10 maja osoby, które pełnią służbę w Wojskach Obrony Terytorialnej, w aktywnej rezerwie, a także są żołnierzami zawodowymi pojawią się na ulicach miast oraz w miejscu pracy w mundurach polowych.

Publikacja: 04.05.2024 11:04

Żołnierze WOT w czasie promocji oficerskiej.

Żołnierze WOT w czasie promocji oficerskiej.

Foto: DWOT

Dlaczego tego dnia będzie można zobaczyć więcej niż zwykle żołnierzy w mundurach? Wynika to z decyzji Dowódcy Wojsk Obrony Terytorialnej gen. bryg. Krzysztofa Stańczyka, który za zgodą wicepremiera, ministra obrony narodowej Władysława Kosiniaka-Kamysza ustanowił 10 maja Dniem Dumy z Munduru w Wojskach Obrony Terytorialnej. 

Dlaczego żołnierze WOT założą mundury polowe

Jak podaje dowództwo WOT „żołnierze pełniący TSW oraz aktywną rezerwę mogą występować w swoim miejscu pracy w umundurowaniu polowym, bez konieczności powołania do służby”. „W tym dniu chcemy zaakcentować obecności żołnierzy WOT w środowisku cywilnym. Jesteśmy w tym środowisku na co dzień, chociaż tego nie manifestujemy, jesteśmy w przestrzeni publicznej, przemieszczamy się środkami komunikacji publicznej, a żołnierze pełniący TSW wykonują pracę w swoich zakładach pracy czy instytucjach. Tego dnia chcemy pokazać, że jesteśmy zawsze blisko społeczności lokalnych” – podaje dowództwo tego rodzaju wojsk.  

Czytaj więcej

Wojsko zaprasza do koszar. Szkolenia dla każdego

Generał Krzysztof Stańczyk decyzją prezydenta RP Andrzeja Dudy został dowódcą Wojsk Obrony Terytorialnej. Dotychczas pełnił on obowiązki dowódcy. W trakcie ostatniego posiedzenia Sejmowej Komisji Obrony Narodowej zapowiedział on m.in. powołanie do końca tego roku 17 Opolskiej Brygady Obrony Terytorialnej oraz 15 Lubuskiej Brygady OT.

- Do końca tego roku zakończony zostanie proces tworzenia 15 i 17 Brygady Obrony Terytorialnej - zapowiedział na spotkaniu w Sejmie Krzysztof Stańczyk.

Ilu żołnierzy liczą Wojska Obrony Terytorialnej

Wojska Obrony Terytorialnej liczą obecnie 40 tysięcy żołnierzy, w tym 5,5 tysiąca zawodowych. Zgodnie z pierwotnymi założeniami w momencie zakończenia formowania powinny liczyć 52 tysięcy żołnierzy.

Czytaj więcej

Zmienia się nadzór nad WOT. Terytorialsi będą gotowi do walki

Jak poinformował posłów wiceminister Obrony Narodowej Cezary Tomczyk, proces tworzenia WOT zakończy się 14 sierpnia tego roku, kiedy ten rodzaj wojsk przejdzie pod dowództwo Sztabu Generalnego WP. Obecnie formacją tą kieruje MON. Wcześniej jednak oddziały WOT przejdą certyfikację, zostanie ona przeprowadzona w trybie alarmowym w czerwcu tego roku.

Do 2026 roku część brygad OT zlokalizowanych wzdłuż granicy wschodniej i północnej będzie przekształcona w oddziały ochrony pogranicza, a to będzie się wiązało z zwiększeniem udziału kadry zawodowej do 50 procent składu.

Szkolenia ratowników pola walki w WOT

W ostatnim czasie amerykańscy żołnierze 3 Dywizji Piechoty szkolili żołnierzy 18 Stołecznej Brygady Obrony Terytorialnej z ratownictwa pola walki (szkolenie CLS - Combat Life Saver). Szkolenie zakończyło się ćwiczeniem, podczas którego żołnierze byli oceniani. 18 Stołeczna Brygada Obrony Terytorialnej zyskała 17 nowych ratowników pola walki.

Czytaj więcej

Plan Sztabu Generalnego: Aktywna rezerwa będzie atrakcyjniejsza

W ostatnich latach amerykańscy żołnierze przeszkolili kilkuset polskich wojskowych w zdobywaniu kwalifikacji CLS.

WOT zaprasza ochotników do koszar w czasie wakacji  

WOT przypomina, że w czasie wakacji odbędą się szkolenia podstawowe i wyrównawcze dla wszystkich, którzy podczas letniej przerwy w nauce i pracy chcą zdobyć nowe umiejętności i zostać żołnierzem Wojska Polskiego.

Od czerwca do września we wszystkich jednostkach Wojsk Obrony Terytorialnej organizowane są szkolenia podstawowe (czyli tzw. szesnastki) i wyrównawcze (ósemki) w których mogą uczestniczyć przede wszystkim uczniowie, studenci, nauczyciele i wykładowcy, którzy mają wtedy przerwę w nauce.

Dlaczego tego dnia będzie można zobaczyć więcej niż zwykle żołnierzy w mundurach? Wynika to z decyzji Dowódcy Wojsk Obrony Terytorialnej gen. bryg. Krzysztofa Stańczyka, który za zgodą wicepremiera, ministra obrony narodowej Władysława Kosiniaka-Kamysza ustanowił 10 maja Dniem Dumy z Munduru w Wojskach Obrony Terytorialnej. 

Dlaczego żołnierze WOT założą mundury polowe

Pozostało 91% artykułu
0 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Konflikty zbrojne
Gen. Waldemar Skrzypczak: Do końca wojny Ukraińcy nie osiągną przewagi nad armią rosyjską
Wojsko
Prezydent wręczył nominacje dowódcom. "Nie było żadnych wątpliwości"
Prawo dla Ciebie
W Polsce powstanie sześć nowych dowództw. Prezydent składa projekt ustawy
Wojsko
Marek Kozubal: Wojna o Husarza, czyli duma i hejt
Wojsko
Sondaż IBRiS dla „Rz”: Legia Cudzoziemska nie odpowiada Polakom