Unia Europejska wzmacnia siły zbrojne swoich członków

Polska jest na dobrej drodze, aby stać się znaczącym graczem w Unii Europejskiej. Test naszej siły nastąpi już wkrótce.

Publikacja: 30.04.2024 04:30

Polscy żołnierze w czasie ćwiczeń.

Polscy żołnierze w czasie ćwiczeń.

Foto: Arkadiusz Dwulatek

Gen. Sławomir Wojciechowski jest polskim kandydatem na przewodniczącego Komitetu Wojskowego Unii Europejskiej. Decyzję o wystawieniu go w wyścigu o to stanowisko podjął minister obrony Władysław Kosiniak-Kamysz.

Gen. Wojciechowski w przeszłości był dowódcą operacyjnym Sił Zbrojnych, dowodził też Korpusem Północ-Wschód, a od lipca 2022 r. jest polskim przedstawicielem przy Komitecie Wojskowym NATO i UE. Dzisiaj na czele tej struktury stoi austriacki generał Robert Brieger.

Czytaj więcej

Polski generał może objąć ważne stanowisko w Brukseli. Kim jest Sławomir Wojciechowski?

Z kim będzie konkurował polski generał?

Komitet Wojskowy UE kieruje m.in. sztabem wojskowym, którego zadaniem jest wskazywanie zagrożeń i ostrzeganie organów unijnych przed potencjalnymi kryzysami. Wybór kandydata odbędzie się 15 maja. Dokonają tego w czasie niejawnego głosowania szefowie sztabów unijnych armii. Wojciechowski będzie konkurował z szefami sztabów ze Słowenii i Irlandii. Dlatego teraz kluczowy jest lobbing polityczny, czyli budowanie sojuszy na rzecz naszego kandydata. Głosowanie może pokazać, czy po zmianie władzy w Polsce nasza pozycja w wojskowych strukturach Unii Europejskiej wzrosła.

Słabością kandydatury Wojciechowskiego jest to, że nie jest szefem Sztabu Generalnego WP, a jego siłą – jasna deklaracja ministra Władysława Kosiniak–Kamysza o wyznaczeniu polskich żołnierzy do grupy bojowej szybkiego reagowania UE. Polacy będą pełnili dyżur bojowy od lipca 2024 do końca czerwca 2025 r.

Czytaj więcej

Kozubal: Polska zbrojeniówka przegrała wyścig o unijne pieniądze. Po wybuchu wojny bezpowrotnie tracono czas

UE wzmacnia siły szybkiego reagowania

Po pełnoskalowej agresji Rosji na Ukrainę Unia stara się bowiem wzmacniać swoją siłę bojową. Celem jest stworzenie sił szybkiego reagowania UE, które powinny osiągnąć gotowość bojową w 2025 r. Co istotne, Polska posiada już zdolność pełnienia funkcji czołowego państwa w Grupach Bojowych UE, a więc nasi żołnierze mogą odgrywać kluczową rolę, gdy trzeba będzie zażegnać kryzys. 

Unia Europejska prowadzi obecnie cztery operacje i osiem misji szkoleniowych m.in. operację morską na Morzu Czerwonym i Zatoce Perskiej oraz misję cywilną w Mołdawii. 

Polscy żołnierze po raz pierwszy wzięli udział w operacji Unii Europejskiej jeszcze przed przystąpieniem Polski do jej struktur. W 2003 r. zostali skierowani do Macedonii w ramach operacji EUFOR Concordia. Od 20 lat są oni obecni na Bałkanach. Uczestniczą w wojskowej operacji EUFOR Althea w Bośni i Hercegowinie. Polski kontyngent wojskowy w tym państwie liczy teraz 50 żołnierzy.

Czytaj więcej

Sondaż: Co zrobiliby Polacy, gdyby Rosja zaatakowała?

Polscy żołnierze w misjach Unii Europejskiej

Nasze zaangażowanie nie ogranicza się jedynie do rejonów bliskich Polsce. W latach 2015–2020 Polska uczestniczyła w operacji morskiej UE na Morzu Śródziemnym EUNAVFOR MED Sophia, której głównym zadaniem było zwalczanie organizacji przestępczych przerzucających nielegalnych migrantów do Europy. Od 1 kwietnia 2020 r. to zadanie jest kontynuowane w ramach nowej operacji UE EUNAVFOR MED Irini, która koncentruje się na egzekwowaniu embarga na dostawy broni do Libii. Polski kontyngent wojskowy w tej operacji liczy 80 żołnierzy i pracowników cywilnych, dysponują oni samolotem patrolowo-rozpoznawczym M-28B 1R Bryza. Ponadto nasi oficerowie są w dowództwie EUNAVFOR Atalanta (zwalczanie piractwa u wybrzeży Rogu Afryki) oraz w wojskowej operacji EUTM RCA (doradczo-szkoleniowej  w Republice Środkowoafrykańskiej).

Czytaj więcej

Kraje UE przeszkolą dziesiątki tysięcy ukraińskich żołnierzy. Co więcej planują?

Polska uczestniczy w wielu unijnych inicjatywach m.in. PESCO (Stała Współpraca Strukturalna UE), Europejskiej Agencji Obrony, Europejskim Funduszu Obrony. W ramach PESCO Polska uczestniczy w 13 inicjatywach m.in. koordynuje projekt Centrum Szkolenia Medycznego na potrzeby wojsk specjalnych (SMTC). Z kolei Europejski Fundusz Obrony finansuje międzynarodowe konsorcja, które prowadzą prace badawcze nad nowym uzbrojeniem, w tym budową prototypów.

Unia Europejska dysponuje środkami finansowymi, które może przeznaczyć m.in. na produkcję amunicji czy szkolenie wojska. To pierwsze zadanie musi jednak wynikać z siły przemysłu obronnego w naszym kraju, a ten nie jest zaliczany do czołówki europejskiej. Mimo to Unia zachęca zbrojeniówkę do wspólnych zamówień i zapewniania bezpiecznych dostaw.

UE finansuje szkolenie w Polsce żołnierzy ukraińskich

Czytaj więcej

Polska pomoc dla Ukrainy. Wysyłamy broń, amunicję i szkolimy żołnierzy

Szkolenie wojskowe finansowane z UE realizowane jest zaś m.in. w ramach misji wsparcia wojskowego na rzecz Ukrainy EUMAM. W ciągu dwóch lat na terenie Polski i Niemiec przeszkolono ponad 40 tysięcy ukraińskich żołnierzy, w tym kilkanaście tysięcy na poligonach zlokalizowanych nad Wisłą. Nasi instruktorzy szkolili m.in. czołgistów, operatorów armatohaubic Krab, specjalistów obrony powietrznej.  

Kilka tygodni temu wysoki przedstawiciel UE do spraw zagranicznych i polityki bezpieczeństwa Josep Borrell przedstawił sprawozdanie roczne w sprawie wdrażania strategicznego kompasu, który wyznacza kierunki działań UE w zakresie bezpieczeństwa. Jego zdaniem Unia jest lepiej przygotowana do ochrony swoich obywateli. Państwa członkowskie przekazały Ukrainie pomoc wojskową o wartości ponad 28 mld euro, z czego 6,1 mld przydzielono w ramach europejskiego instrumentu na rzecz pokoju, czyli m.in. na szkolenie ukraińskich żołnierzy przez naszych wojskowych.

Gen. Sławomir Wojciechowski jest polskim kandydatem na przewodniczącego Komitetu Wojskowego Unii Europejskiej. Decyzję o wystawieniu go w wyścigu o to stanowisko podjął minister obrony Władysław Kosiniak-Kamysz.

Gen. Wojciechowski w przeszłości był dowódcą operacyjnym Sił Zbrojnych, dowodził też Korpusem Północ-Wschód, a od lipca 2022 r. jest polskim przedstawicielem przy Komitecie Wojskowym NATO i UE. Dzisiaj na czele tej struktury stoi austriacki generał Robert Brieger.

Pozostało 93% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Wojsko
Sondaż IBRiS dla „Rz”: Legia Cudzoziemska nie odpowiada Polakom
Polityka
Polska gotowa na przyjęcie broni atomowej. Jest deklaracja Andrzeja Dudy, ale i wątpliwości Donalda Tuska
Oświata
Wojsko zaraz po ukończeniu szkoły. Co proponuje armia?
Polityka
Co Mariusz Błaszczak powienien wiedzieć o rakiecie, która spadła pod Bydgoszczą?
Wojsko
Amerykanie przerzucają wojsko do Europy. Ruszyły ćwiczenia Defender-24