Więcej terenów zielonych w mieście, ale i samochodów

Senat chce wyrzucenia całej ustawy deregulacyjnej – w tym zmian dotyczących mieszkaniówki - do kosza, ale Sejm najpewniej i tak zrobi z nią co chce.

Publikacja: 23.02.2023 18:03

Więcej terenów zielonych w mieście, ale i samochodów

Foto: AdobeStock

Jedną z częściej komentowanych zmian, jakie proponuje ustawa, jest minimalny współczynnika miejsc postojowych tj. 1,5 na mieszkanie, jakie inwestor będzie musiał zagwarantować mieszkańcom. Jego wprowadzenie może spowodować uniemożliwienie realizacji wielu inwestycji, jak oceniają eksperci, z uwagi na kwestie techniczne czy ekonomiczne, a jego wprowadzenie - w ich ocenie - jest absurdem w dobie ograniczania ilości samochodów w miastach.

- Ustawa jednak także określa minimalny współczynnik powierzchni biologicznie czynnej na poziomie 25 proc. (12,5 proc. w przypadku zabudowy śródmiejskiej), przy czym min. 50 proc. tego terenu ma stanowić ogólnodostępny, nieogrodzony, urządzony teren wypoczynku oraz rekreacji lub sportu. Ponadto określa minimalny udział powierzchni handlowej lub usługowej, jaką można realizować w ramach inwestycji mieszkaniowej lub towarzyszącej na nie mniej niż 5 proc.- zauważa adwokat Maciej Górski, założyciel kancelarii GPLF Górski & Partners Law Firm.

Miesięczny limit darmowych artykułów został wyczerpany

Teraz 4 zł za tydzień dostępu!

Czytaj 46% taniej przez 4 miesiące

Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Czytaj bez ograniczeń artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.

Nieruchomości
Rząd przyjął program tanich kredytów. Klienci już rezerwują odpowiednie mieszkania
Nieruchomości
Wielki recykling budynków nabiera tempa. Troska o środowisko czy o portfel?
Nieruchomości
Opada gorączka, ale nie chęci
Nieruchomości
Klienci czekają w blokach startowych
Nieruchomości
Kredyty mieszkaniowe: światełko w tunelu