Polskie prawo dyskryminuje auta z LPG? Chodzi o przywilej dla "elektryków"

Od pewnego czasu po buspasach mogą jeździć samochody elektryczne i napędzane wodorem. Taki przywilej nie obejmuje np. użytkowników samochodów z silnikami na autogaz, które uznawane są za niskoemisyjne. Do rzecznika praw obywatelskich wpływają skargi, że jest to przejaw nierównego traktowania użytkowników pojazdów.

Publikacja: 28.03.2024 10:26

Po buspasach mogą jeździć samochody elektryczne i napędzane wodorem

Po buspasach mogą jeździć samochody elektryczne i napędzane wodorem

Foto: PAP/Leszek Szymański

Rzecznik praw obywatelskich przypomina, że możliwość poruszania się pojazdami elektrycznymi po buspasach pojawiła się w lutym 2018 r., kiedy w życie wszedł art. 148a ustawy — Prawo o ruchu drogowym. Zgodnie z nim, do 1 stycznia 2026 r. dopuszcza się poruszanie się pojazdów elektrycznych oraz pojazdów napędzanych wodorem po wyznaczonych przez zarządcę drogi pasach ruchu dla autobusów.

Ten przepis został dodany na podstawie ustawy o elektromobilności i paliwach alternatywnych. W uzasadnieniu rządowego projektu tej ustawy wskazano, że „Zmiana proponowana w pkt 5 zezwala na poruszanie się pojazdów elektrycznych po pasach drogowych dla autobusów. Ten rodzaj wsparcia jest stosowany w wielu innych krajach i przynosi pozytywne efekty. Instrument ten będzie stosowany czasowo, do roku 2026. Co więcej, zarządca drogi będzie mógł uzależnić możliwość poruszania się pojazdów elektrycznych po buspasach od liczby osób jadących tym pojazdem. Rozwiązanie to wzorowane jest na innych państwach członkowskich UE.”

Miesięczny limit darmowych artykułów został wyczerpany

Teraz 4 zł za tydzień dostępu!

Czytaj 46% taniej przez 4 miesiące

Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Czytaj bez ograniczeń artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.

Samorząd
Krzyże znikną z warszawskich urzędów. Trzaskowski podpisał zarządzenie
Prawo pracy
Od piątku zmiana przepisów. Pracujesz na komputerze? Oto, co powinieneś dostać
Praca, Emerytury i renty
Babciowe przyjęte przez Sejm. Komu przysługuje?
Spadki i darowizny
Ten testament wywołuje najwięcej sporów. Sąd Najwyższy wydał ważny wyrok
Sądy i trybunały
Sędzia WSA ujawnia, jaki tak naprawdę dostęp do tajnych danych miał Szmydt