Bartosz Węglarczyk: Spojrzeć na świat oczami Żyda

Za chwilę będziemy w sytuacji, w której bycie antysemitą nie będzie z punktu widzenia życia publicznego niczym złym. Grzegorz Braun otwarcie dokonał skrajnie antysemickiego aktu w Sejmie. I co się stało? Nic się nie stało. To jest dla mnie przerażające - mówi Bartosz Węglarczyk, autor książki „Wszystko, co chcielibyście wiedzieć o Żydach, ale za bardzo baliście się zapytać”.

Publikacja: 02.05.2024 10:00

Ta książka wynikła z mojej przyjaźni z Jonnym Danielsem – mówi Bartosz Węglarczyk (z lewej; obaj w d

Ta książka wynikła z mojej przyjaźni z Jonnym Danielsem – mówi Bartosz Węglarczyk (z lewej; obaj w dniu promocji ich książki w Warszawie 26 marca 2024 r.). – Wielokrotnie rozmawialiśmy o stereotypach na temat Żydów. Trochę z nich się śmialiśmy. A potem się okazało, że w wiele z nich, także w te głupie, wierzą nawet mądrzy ludzie

Foto: FOTON/PAP

Plus Minus: Bartek, obaj mamy świadomość, że pytanie o szczegóły gotowej książki jest trochę bez sensu. Dlaczego jest taka, a nie inna, jakie były intencje autora, czego pragnął, czego nie? Ostatecznie wszystko powinno wynikać z książki, która się broni albo nie. Ale złamię tę zasadę. Potraktuję cię jak Joyce’a. Nie wszystko w „Ulissesie” jest jasne. Bloom nie do końca jest oczywisty. Trzeba tu kilka kwestii dopowiedzieć. Może masz jakieś sugestie na początek.

Pozostało 99% artykułu

Dostęp do artykułu wymaga aktywnej subskrypcji!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach subskrypcji rp.pl

Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Rzetelne informacje, różne perspektywy, komentarze i opinie. Artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.

Plus Minus
Kataryna: Piekło zerwanego kompromisu aborcyjnego
Plus Minus
Kryminalna „Krucjata” zawędrowała z TVP do Netflixa. Miasto popsutych synów
Plus Minus
Emilka pierwsza rzuciła granat
Plus Minus
„Banel i Adama”: Świat daleki czy bliski
Plus Minus
Piotr Zaremba: Kamienica w opałach