Prezydent nie może wkraczać w kompetencje rady miasta

Jeżeli organ wykonawczy uzyskał od organu stanowiącego prawo do określenia jedynie stawki opłat za korzystanie z obiektów i urządzeń użyteczności publicznej, to nie mógł wydać zarządzenia określającego okres, za jaki ma ona być pobierana. WSA wydał wyrok ws. wkraczania prezydenta w kompetencje rady miasta.

Publikacja: 06.03.2024 02:00

Prezydent nie może wkraczać w kompetencje rady miasta

Foto: Adobe Stock

Prezydent miasta Tarnobrzega na podstawie ustawy z 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym oraz uchwały rady miasta wydał zarządzenie w sprawie określenia wysokości opłaty wjazdowej na tereny nad jeziorem będące obiektami użyteczności publicznej miasta.

Zarządzenie zaskarżył do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Rzeszowie wojewoda, domagając się stwierdzenia jego nieważności w całości jako niezgodnego z ustawą z 20 grudnia 1996 r. o gospodarce komunalnej oraz z uchwałą rady miasta w sprawie upoważnienia prezydenta miasta do ustalenia stawek opłaty wjazdowej nad jezioro. Wojewoda zwrócił uwagę, że prezydent miasta został upoważniony wyłącznie do określenia stawek opłaty wjazdowej. Prezydent wyszedł poza granice udzielonego mu i dozwolonego prawnie upoważnienia, regulując także okres, w jakim opłata jest pobierana – od 1 maja do 30 września. W odpowiedzi na skargę prezydent miasta stwierdził, że właściwość organu samorządu gminnego uprawnionego do ustalenia okresu pobierania opłat nie jest w świetle ustawy o gospodarce komunalnej jednoznacznie określona, dlatego uznano, że jest to domena organu wykonawczego.

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach e-prenumeraty Rzeczpospolitej. Korzystaj z nieograniczonego dostępu i czytaj swoje ulubione treści w serwisie rp.pl i e-wydaniu.

Samorząd
Krzyże znikną z warszawskich urzędów. Trzaskowski podpisał zarządzenie
Prawo pracy
Od piątku zmiana przepisów. Pracujesz na komputerze? Oto, co powinieneś dostać
Praca, Emerytury i renty
Babciowe przyjęte przez Sejm. Komu przysługuje?
Spadki i darowizny
Ten testament wywołuje najwięcej sporów. Sąd Najwyższy wydał ważny wyrok
Sądy i trybunały
Sędzia WSA ujawnia, jaki tak naprawdę dostęp do tajnych danych miał Szmydt