Sejmik województwa zabroni używania nieekologicznych pieców

Sejmik województwa, by poprawić jakość powietrza, zabroni używania nieekologicznych pieców.

Aktualizacja: 07.08.2015 08:00 Publikacja: 06.08.2015 18:27

Sejmik województwa zabroni używania nieekologicznych pieców

Foto: www.sxc.hu

Mieszkańcy zakopconych terenów nie będą już mogli palić w piecach byle jakim paliwem czy najgorszej jakości węglem. Samorząd województwa będzie mógł podjąć uchwałę, w której określi np. parametry paliwa i pieca.

Takie zmiany przewiduje nowelizacja ustawy – Prawo ochrony środowiska, którą w środę uchwalił Sejm.

Groźny pył

Nowelizacja ma dać samorządom możliwość walki o jakość powietrza. Chodzi głównie o tereny, na których w sezonie grzewczym ludzie palą np. kiepskim węglem, co przyczynia się do zanieczyszczania powietrza groźnymi dla zdrowia pyłami. Z danych Ministerstwa Środowiska wynika, że aż 88 proc. pyłu PM10 powoduje indywidualne ogrzewanie budynków.

Dziś wprowadzane zakazy dotyczące jakości paliw dopuszczonych do ogrzewania okazują się nieskuteczne, mimo że prawo pozwala na ich stosowanie. Istniejący przepis jest zbyt ogólny, na co wskazał Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie, który uchylił taką uchwałę Sejmiku Województwa Małopolskiego.

– Sąd ten uznał, że na podstawie obecnych regulacji nie można wprowadzać zbyt daleko idących ograniczeń – mówi Daniel Chojnacki, radca prawny w kancelarii Domański Zakrzewski Palinka.

Dlatego np. władze Krakowa nie mogą skutecznie walczyć z zanieczyszczeniem powietrza powodowanym przez dym z domowych kominów.

Daniel Chojnacki dodaje, że wprowadzenie bardziej precyzyjnych regulacji zmieni ten stan rzeczy i pozwoli podejmować uchwały z pewnymi ograniczeniami.

– To przełoży się na poprawę jakości powietrza, co będzie korzystne dla mieszkańców takich terenów, turystów, a nawet zabytków – dodaje.

Sejmik będzie mógł w uchwale nie tylko zakazać stosowania jakiegoś paliwa, wprowadzić pewne ograniczenia z nim związane, określić minimalne wymagania jakościowe, ale np. wskazać, kogo nie dotyczą pewne zakazy. Ograniczenia będą mogły objąć np. część województwa oraz być wprowadzane czasowo. Samorząd będzie też mógł zakazać stosowania pewnych instalacji czy kotłów czy określić wymagane parametry związane z emisją zanieczyszczeń dla takich urządzeń.

– Wprowadziliśmy możliwość określenia parametrów dla kotłów i pieców, by nie trzeba było zakazywać palenia węglem. Dobrej jakości i spalany w odpowiednim kotle nie powoduje dużych zanieczyszczeń – mówi Tadeusz Arkit, poseł PO, który reprezentował w Sejmie projekt zmian. Dodaje, że określając parametry pieca, eliminuje się najgorszej jakości paliwa. – Najnowsze piece przestają działać, gdy wrzuci się do nich miał węglowy albo odpady – mówi poseł.

Narzucenie mieszkańcom pewnych ograniczeń nie powinno stanowić dużego obciążenia dla biedniejszych osób.

Kasa na modernizację

Daniel Chojnacki ocenia, że samorządy nie wprowadzą takich wymagań z dnia na dzień i w pierwszej kolejności obejmą budowane obiekty.

– W istniejących budynkach modernizacja zapewne zostanie odroczona. Samorządy powinny wprowadzać pewne systemy wsparcia na zakup nowszych pieców, by uchwały nie były martwym prawem – mówi Daniel Chojnacki.

Maciej Grabowski, minister środowiska, mówi, że realizację nowych przepisów wspomogą środki m.in. z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, wojewódzkich funduszy oraz Unii Europejskiej. Zapewnia, że na działania związane z poprawą jakości powietrza jest ok. 12 mld zł do 2020 r.

NOWELA PRAWA OCHRONY ŚRODOWISKA

Racjonalna walka z hałasem

Nowelizacja sprawi też, że ekrany akustyczne przy ruchliwej drodze albo trasie kolejowej pojawią się dopiero, gdy w pobliżu powstaną domy. Ekrany akustyczne przestaną więc być ustawiane przy drogach, gdy obok trasy jest pole i w zasięgu wzroku nie ma żadnych zabudowań, a wystarczy, że w planach zagospodarowania przestrzennego teren jest przeznaczony pod zabudowę.

Mieszkańcy zakopconych terenów nie będą już mogli palić w piecach byle jakim paliwem czy najgorszej jakości węglem. Samorząd województwa będzie mógł podjąć uchwałę, w której określi np. parametry paliwa i pieca.

Takie zmiany przewiduje nowelizacja ustawy – Prawo ochrony środowiska, którą w środę uchwalił Sejm.

Pozostało 91% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Kup teraz
Praca, Emerytury i renty
Płaca minimalna jeszcze wyższa. Minister pracy zapowiada rewolucję
Prawo dla Ciebie
Nowe prawo dla dronów: znikają loty "rekreacyjne i sportowe"
Prawo karne
Przeszukanie u posła Mejzy. Policja znalazła nieujawniony gabinet
Sądy i trybunały
Trybunał Konstytucyjny na drodze do naprawy. Pakiet Bodnara oceniają prawnicy
Mundurowi
Kwalifikacja wojskowa 2024. Kobiety i 60-latkowie staną przed komisjami