Hałas: ekrany akustyczne nie staną w szczerym polu

Ochrona przed hałasem obejmie wybudowane domy, a nie puste tereny.

Publikacja: 20.07.2015 16:05

Hałas: ekrany akustyczne nie staną w szczerym polu

Foto: Fotorzepa, Marian Zubrzycki

Ekrany akustyczne przy drogach chroniły przed hałasem nie tylko okoliczne domy. Często były stawiane przy polach, łąkach czy lasach, gdzie w pobliżu nie było żadnego domu. Tak już nie będzie, a zabezpieczenia przed hałasem pojawią się dopiero, gdy dany teren będzie faktycznie zagospodarowany.

Racjonalnie z hałasem

Takie rozwiązanie przewiduje projekt nowelizacji ustawy - Prawo ochrony środowiska, który przygotowali posłowie Platformy Obywatelskiej. Intencją posłów jest to, by ekrany akustyczne nie były stawiane niemal gdzie popadnie. Tymczasem powstawały one przy drogach na terenach niezamieszkałych. Powód? W planach zagospodarowania przestrzennego teren był przeznaczony pod zabudowę. Z tym, że pierwsze domy mogły się tam pojawić za 10, 20 czy 50 lat albo wcale.

Propozycja zmiany przepisów pozwoli ograniczyć koszt budowy dróg czy innych hałaśliwych inwestycji, gdy stawianie ekranów w danym momencie nie będzie wskazane. Propozycje te jednak nie są idealne.

Przemysław Zdrajkowski, radca prawny w kancelarii Domański Zakrzewski Palinka zwraca uwagę, że pozbawienie ochrony akustycznej obszarów, gdzie planowana jest np. zabudowa jednorodzinna (dopóki nie dojdzie do faktycznego ich zagospodarowania), może w niektórych przypadkach pozbawić ochrony akustycznej terenów, które jej faktycznie wymagają pomimo braku ich zagospodarowania.

- Gdyby zastosować taką zasadę w sposób ścisły, to np. w sytuacji budowy zakładu produkcyjnego obok planowanego dopiero osiedla domów, ochrona akustyczna osiedla byłaby wyłączona - mówi Przemysław Zdrajkowski. Tłumaczy, że tak by było, gdyby zakład powstał przed osiedlem. Wówczas konieczne by było zastosowanie innych rozwiązań, które ograniczyłyby hałas wewnątrz budynków mieszkalnych, ale na zewnątrz już nie.

Z projektu nie wynika też, od którego momentu teren jest zagospodarowany, co oznaczałoby zastosowanie odpowiednich rozwiązań ograniczających hałas z dróg.

Tadeusz Arkit, poseł PO zaznacza, że intencją jest to, by już na etapie budowy np. osiedla było ono objęte ochrona akustyczną, a nie dopiero po zakończeniu inwestycji.

Przy samej drodze

Projekt określa też, że w przypadku domów, szpitali czy szkół zlokalizowanych na granicy pasa drogowego lub kolejowego chronić przed hałasem nie będą ekrany akustyczne, a inne rozwiązania zastosowane w budynkach.

- Ekrany nie wszędzie da się postawić i to jeszcze w taki sposób, aby spełniały swoją rolę. Dziś niektóre budynki są więc pozbawione ochrony przed hałasem. A po zmianach będzie trzeba taki budynek zabezpieczyć w inny sposób - tłumaczy Tadeusz Arkit.

Najprostszym rozwiązaniem ma być stosowanie odpowiednich okien czy izolacji budynku. Są też i inne sposoby, jak wykonywanie budynków z odpowiednimi przesłonami na elewacji.

etap legislacyjny: przed pierwszym czytaniem w Sejmie

Nieruchomości
Odszkodowanie dla Agnes Trawny za ziemię na Mazurach. Będzie apelacja
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Sądy i trybunały
Wierzyciel powinien sprawdzić, czy dłużnik jeszcze żyje
Za granicą
Polacy niewpuszczeni na obchody wyzwolenia obozu w Ravensbrück
Sfera Budżetowa
Setki milionów dla TVP po cichu. Posłowie w Komisji Finansów Publicznych zdecydowali
Zawody prawnicze
Prokuratura Krajowa podjęła kolejne działania ws. Ewy Wrzosek