Tag:

Edukacja

Olimpiada z chemii przepustką do dobrego liceum? MEN nie mówi „nie”

Niewykluczone, że od roku szkolnego 2025/2026 olimpiada z chemii ułatwi start do dobrego liceum. MEN rozważa wpisanie jej na listę konkursów dających pierwszeństwo w rekrutacji do szkoły średniej.

Sądowe kłopoty Barbary Nowak. Prokuratura wszczyna postępowanie, ZNP wytacza proces

Związek Nauczycielstwa Polskiego wytacza kolejny proces byłej małopolskiej kurator oświaty. Działalnością Barbary Nowak zainteresowała się także krakowska prokuratura.

Afera w Collegium Humanum. Wykładowca: w Polsce nie ma drugiej takiej „drukarni”

Przypadki kumoterstwa mogą się zdarzać. Nie sądzę jednak, żeby w Polsce istniała jeszcze druga taka „drukarnia” – mówi radca prawny Rafał Adamus, prof. Uniwersytetu Opolskiego, odnosząc się do afery w Collegium Humanum.

Warto uczyć się chemii. Bez niej nie byłoby smartfonów

Im więcej uczniowie będą mieli kontaktu z rzetelnym przedstawieniem nauk przyrodniczymi, tym lepiej dla gospodarki i społeczeństwa – przekonuje prof. dr hab. Wojciech Macyk, dziekan Wydziału Chemii UJ, i zachęca do udziału w próbnej maturze z chemii.

MEN chce, by od września działał Rzecznik Praw Uczniowskich

Prawdopodobnie już od nowego roku szkolnego przy Ministrze Edukacji Narodowej zacznie działać Rzecznik Praw Uczniowskich. Zajmować się będzie nie tylko prawami ucznia, ale także jego obowiązkami.

Nowy portal rządowy. Jak przygotować się do wojny i innych zagrożeń?

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa uruchomi portal, na którym znajdą się informacje dotyczące różnych zagrożeń, w tym związanych z uderzeniami z powietrza, lub radiacyjnym.

Będą e-podręczniki. Uczniowie nie będą musieli już dźwigać ciężkich tornistrów

Rośnie liczba dzieci, które noszą zbyt ciężkie tornistry. MEN chce, by mogły one także korzystać z elektronicznych wersji podręcznika.

Szefowa MEN: od września odchudzona podstawa programowa

Odchudzona podstawa programowa wejdzie w życie 1 września, by zerwać z fikcją, bo program jest dzisiaj przeładowany - zapowiedziała w Kołobrzegu minister edukacji Barbara Nowacka.

Matura 2024. CKE publikuje listę jawnych pytań z języka polskiego

Egzamin maturalny z języka polskiego zdaje się obowiązkowo w wersji pisemnej (zakres podstawowy) i ustnej (bez określania poziomu). Centralna Komisja Egzaminacyjna opublikowała właśnie listę jawnych zadań w części ustnej egzaminu maturalnego z języka polskiego w roku 2024.

Rozporządzenie o likwidacji zadań domowych niezgodne z Konstytucją?

Stowarzyszenie Umarłych Statutów alarmuje: uregulowanie kwestii zadań domowych w rozporządzeniu w sprawie oceniania, klasyfikowania i promowania uczniów i słuchaczy w szkołach publicznych jest niezgodne z Konstytucją. Inną wątpliwość prawną wskazuje Ordo Iuris.