Niezwykły szkolny ranking

Gdzie młodzi ludzie nauczą się zarządzania projektami, negocjowania, pracy w zespole? Pokazuje to Ranking Szkół Kompetencji Przyszłości.

Aktualizacja: 17.11.2015 19:13 Publikacja: 16.11.2015 20:00

Niezwykły szkolny ranking

Foto: 123RF

Filmowanie stolicy z drona, promowanie przy udziale celebrytów gotowania w domu, organizowanie gier miejskich i warsztatów dla dzieci – wszystko to można robić także w szkole. Pod warunkiem że jest to placówka, która chce uczniom nie tylko przekazać wiedzę, ale także wyposażyć ich w kompetencje przydatne w dorosłym życiu.

Jedną z największych bolączek polskiego systemu edukacji jest nadmierne skupienie się na teorii kosztem praktyki. Finał jest taki, że choć przedsiębiorcy narzekają na trudności ze znalezieniem odpowiednich kandydatów do pracy, wielu absolwentów szkół i uczelni nadal ma poważne kłopoty ze zdobyciem zajęcia.

– System edukacji musi wkrótce przejść przemianę. Tak, by nauka w szkole koncentrowała się nie tylko na przekazywaniu encyklopedycznej wiedzy, ale także sprzyjała rozwojowi praktycznych umiejętności – mówi Marcin Bruszewski, wiceprezes fundacji Social Wolves, która promuje aktywność wśród młodzieży.

Organizacja opracowała Ranking Szkół Kompetencji Przyszłości. „Rzeczpospolita" jest jego patronem, a znalazły się w nim te placówki, które uczą pracy w zespole, zarządzania czasem oraz projektem, przekonywania do swoich racji i po prostu negocjowania warunków.

– Ranking uwzględnia 150 placówek o najlepszych rezultatach spośród 1065 szkół ponadgimnazjalnych, których uczniowie zarejestrowali udział w portalu olimpiady „Zwolnieni z teorii" w roku szkolnym 2014/2015 – mówi Bruszewski.

Jednym z laureatów rankingu jest Społeczne Liceum Ogólnokształcące STO z Białegostoku. – Dajemy naszym uczniom szanse bycia sobą. Nie narzucamy im swojej wizji, ale pozwalamy na samodzielność i wspieramy projekty, które chcą realizować – mówi Ewa Drozdowska, dyrektor szkoły.

Co trzeba było zrobić, by się dostać na tę prestiżową listę? Tym razem nie trzeba było popisywać się wiedzą, ale opracować w zespole własny projekt.

Do konkursu „Zwolnieni z teorii" zgłoszono 350 różnych projektów. – Najwięcej było kulturalnych, ale nie brakowało także edukacyjnych i takich, które dotyczyły lokalnych społeczności – opowiada Bruszewski.

Najbardziej znanym projektem był film wykonany przez maturzystów z warszawskiego liceum ogólnokształcącego im. Hoffmanowej. Sfilmowali za pomocą drona stolicę, a następnie komputerowo usunęli ze zdjęć reklamy. Pokazali w ten sposób miasto, jakiego już nie ma.

Białostockie liceum postawiło na integrację międzypokoleniową. Przygotowało dwa projekty. Pierwszy z nich to „Szydling", w ramach którego starsze kobiety uczyły młodzież szydełkowania i robienia na drutach oraz opowiadały o dawnych czasach. Drugi to koncert na wzór teleturnieju „Mam talent". Dochód ze sprzedaży biletów przeznaczono na pobliskie hospicjum.

Z kolei młodzi ludzie z Ostrowca Świętokrzyskiego w ramach projektu „Kontur" organizowali dla swoich rówieśników warsztaty z przedsiębiorczości i kultury. Chodziło w nich o to, by ożywić rodzinne miasta, a mieszkańców zachęcić do działania.

Rozpoczęła się już druga edycja olimpiady. Do 30 listopada każdy uczeń szkoły ponadgimnazjalnej oraz student może się do niej zgłosić za pośrednictwem portalu Zwolnienizteorii.pl.

Najlepsza dziesiątka rankingu

- Liceum Ogólnokształcące Katolickiego Towarzystwa Kulturalnego w Bielsku-Białej

- Społeczne Liceum Ogólnokształcące STO w Białymstoku

- I Liceum Ogólnokształcące im. Marii Skłodowskiej-Curie w Starogardzie Gdańskim

- Katolickie Liceum Ogólnokształcące im. Jana Pawła II w Gdyni

- Prywatne Liceum Ogólnokształcące im. Ignacego Jana Paderewskiego w Lublinie

- I Liceum Ogólnokształcące im. Stanisława Staszica w Lublinie

- II Liceum Ogólnokształcące im. Generałowej Zamoyskiej i Heleny Modrzejewskiej w Poznaniu

- XI Liceum Ogólnokształcące w Olsztynie

- II Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Stefana Batorego w Warszawie

- II Liceum Ogólnokształcące im. Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego w Olsztynie

Zobacz pełen ranking

Edukacja
Klucz odpowiedzi do arkusza Próbnej Matury z Chemii z Wydziałem Chemii UJ 2024
Edukacja
Próbna Matura z Chemii z Wydziałem Chemii Uniwersytetu Jagiellońskiego 2024
Edukacja
Sondaż: Co o rezygnacji z obowiązkowych prac domowych myślą Polacy?
Edukacja
Koniec obowiązkowych prac domowych. Prezes ZNP mówi: Za szybko
Edukacja
Olimpiada z chemii przepustką do dobrego liceum? MEN nie mówi „nie”