Obowiązki raportowe MDR a sprawozdanie finansowe

Zbliża się okres badania sprawozdań finansowych spółek, których rok finansowy równy jest kalendarzowemu. W czasie ich badania przedstawiciele spółki co raz częściej spotykają się z pytaniem zadawanym przez audytora o wypełnienie obowiązków wynikających z przepisów dotyczących raportowania schematów podatkowych.

Połączenia w rachunkowości – metoda nabycia oraz ustalenie wartości firmy

Celem łączenia spółek jest zwiększenie efektywności łączących się podmiotów. To zdarzenie gospodarcze musi mieć odzwierciedlenie również w księgach rachunkowych. Jaką metodę mogą zastosować spółki i kiedy to zdarzenie ująć w księgach?

Cyfrowe kopie dokumentów mogą stanowić dowód księgowy

Skanowanie i elektroniczne przechowywanie dokumentów (np. faktur), nawet po zniszczeniu ich papierowych wersji, pozwala podatnikom na uznawanie udokumentowanych nimi wydatków za koszty uzyskania przychodu.

Korekta cen transferowych – czym różni się od pozostałych korekt rozliczeń?

Korekty cen są nieodłączną częścią biznesu prowadzonego przez przedsiębiorców. Ich poprawna identyfikacja oraz rozliczenie są kluczowe dla zapewnienia rzetelności i zgodności z przepisami podatkowymi oraz standardami rachunkowości. Dotyczy to także obszaru cen transferowych.

Czynniki wpływające na jakość sprawozdawczości finansowej

Sprawozdanie finansowe to formalny dokument, zawierający zbiór informacji dotyczących sytuacji finansowej oraz wyników działalności gospodarczej jednostki w określonym okresie.

Jedna infolinia KAS – dobrodziejstwo czy przekleństwo?

Od kilku miesięcy trwają prace nad wdrożeniem nowej usługi Krajowej Administracji Skarbowej. Zebrane przez Stowarzyszenie Księgowych w Polsce opinie użytkowników – głównie właścicieli biur rachunkowych – wskazują, że projekt dot. zmian w infolinii KAS nie spełnia ich oczekiwań, co więcej wręcz utrudnia pracę.

Zapasy w ustawodawstwie polskim i MSSF – podobieństwa i różnice

Zrozumienie podobieństw i różnic między polskim ustawodawstwem a MSSF pozwala właściwie interpretować oraz prezentować informacje o zapasach w sprawozdaniach finansowych, zapewniając spójność i zgodność z obowiązującymi przedsiębiorstwo standardami.

Rozliczenia międzyokresowe

Rozliczenia międzyokresowe obejmują przychody i związane z nimi koszty. Przy księgowym rozliczaniu tych kategorii ekonomicznych należy uwzględnić zasady rachunkowości, zwłaszcza zasadę współmierności.

KSeF jako nowe narzędzie do weryfikacji transakcji

Wprowadzenie obowiązkowego Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF), choć chwilowo odroczone przez Ministerstwo Finansów, jest nieuniknione. Nowe zasady wystawiania faktur, mające wejść niebawem w życie, zrewolucjonizują sposób prowadzenia działalności gospodarczej.

Zapobieganie nieprawidłowościom i nadużyciom w organizacjach

Nieprawidłowości i nadużycia mogą w istotny sposób wpływać niekorzystnie na finanse jednostki, prowadząc do poważnych strat finansowych, spowodować utratę zaufania klientów, a także sankcje karne. Potrzeba wykrywania i zapobiegania tym zagrożeniom to przyczyna funkcjonowania audytu śledczego.

Aktywa z tytułu odroczonego podatku dochodowego

Współpraca pomiędzy działem finansowym a doradcami podatkowymi może być ważnym ogniwem minimalizacji ryzyka błędów w rozliczeniach, które mogłyby mieć negatywny wpływ na wynik finansowy firmy.

Kto ma ustawowy obowiązek badania sprawozdania finansowego

Dla znacznej liczby przedsiębiorców koniec roku kojarzy się z czasem przygotowania i złożenia sprawozdania finansowego. Wiele z tych firm zobligowanych jest do przeprowadzania jego badania. Podstawą przeprowadzenia badania jest umowa zawarta pomiędzy firmą audytorską a podmiotem. Przed podpisaniem umowy konieczne jest dokonanie wyboru biegłego rewidenta.

Aktualizacja KSR nr 2 i jej wpływ na wysokość obciążeń podatkowych w estońskim CIT

Zmiany w ustawach podatkowych zaowocowały koniecznością odniesienia się przez Komitet Standardów Rachunkowości (KSR)do nowych zagadnień, w szczególności m.in. do ujmowania podatku dochodowego w systemie estońskiego CIT.

Przychody z umów wieloelementowych w świetle KSR 15

Właściwe rozpoznanie poszczególnych elementów umów wieloelementowych, a następnie przypisanie do każdego z nich odpowiedniej części przychodu oraz ich poprawne ujęcie jest kluczowe, by prawidłowo odzwierciedlić w księgach wynikające z umów wieloelementowych przychody ze sprzedaży.

Ile czasu podatnicy mają na wdrożenie KSeF?

Na konferencji prasowej 19 stycznia 2024 r. Minister Finansów poinformował, że obligatoryjny KSeF zostanie przesunięty i nie wjedzie w życie 2024 roku. Możemy się spodziewać, że podatnicy zyskali przynajmniej pół roku więcej na wdrożenie. Warto wykorzystać ten okres na przygotowania.

Problemy finansowe kontrahenta w księgach rachunkowych jednostki

Utrzymująca się wysoka inflacja oraz ciągły wzrost kosztów pracy i surowców wywierają ogromny wpływ na polskich przedsiębiorców. Wielu z nich musi korzystać z dodatkowego finansowania zewnętrznego, a niektórzy zmuszeni są do ogłoszenia upadłości. Problemy z terminowym otrzymywaniem należności od kontrahentów mogą wymóc na firmach wprowadzenia do ksiąg rachunkowych dodatkowych zapisów.

Transakcje z podmiotami powiązanymi w sprawozdaniu finansowym

Wiele firm ze względu na powiązania kapitałowe, osobowe czy inne o charakterze biznesowym podlega szczególnym regulacjom podatkowym i rachunkowym. Trzeba jednak uważać, bo przewidziane w nich zasady, zwłaszcza w zakresie raportowania są detaliczne, mogą się różnić i wymagają dodatkowych rozważań z zakresu wiedzy podatkowej.

Utrata wartości aktywów trwałych

W sytuacji, gdy na dzień bilansowy wartość księgowa wycenianego składnika aktywów jest wyższa od korzyści ekonomicznych, jakie może on przynieść w przyszłości, konieczne staje się przygotowanie odpisu aktualizującego, obniżającego na dzień bilansowy jego wartość bilansową.