Wpłaty do PPK finansowane przez uczestnika bez ograniczeń z ustawy kominowej

Jeżeli uczestnik PPK jest objęty ustawą o wynagradzaniu osób kierujących niektórymi podmiotami prawnymi, to wpłaty do PPK - finansowane przez pracodawcę - nie mogą powodować przekroczenia limitów wynagrodzeń i świadczeń dodatkowych, określonych tą ustawą. Może to powodować obniżenie wpłat pracodawcy do PPK.

Zrzeczenie się roszczeń na przyszłość nie jest skuteczne

Nawet jeżeli pracownik oświadczy, że zrzeka się przyszłych roszczeń finansowych wobec pracodawcy, może o nie wystąpić. Firma będzie je musiała wypłacić, chyba że sąd uzna, że żądania naruszają klauzule generalne.

Procedury płacowe mają przeciwdziałać dyskryminacji

Pracodawcy będą zobowiązani do udostępniania pracownikom kryteriów stosowanych do określenia wynagrodzeń, ich poziomów oraz progresji. Kryteria te mają być obiektywne i neutralne pod względem płci.

Fiskus i ZUS łatwiej ściągną dług pracownika

Od 25 marca br. na podstawie jednego zajęcia pracodawca będzie musiał dokonywać potrąceń zarówno z wynagrodzenia za pracę, jak i z zasiłków z ubezpieczenia społecznego.

Czy zarządca sanacyjny może stracić zapłatę? Będzie orzeczenie Sądu Najwyższego

Sąd Najwyższy wypowie się w sprawie odmowy wypłaty lub obniżenia wynagrodzenia zarządcy sanacyjnemu z powodu jego niedociągnięć podczas przeprowadzania restrukturyzacji spółki.

Zwolnienie bonów żywnościowych z PIT

Warunki zwolnienia z PIT otrzymywanych przez pracowników bonów żywnościowych na posiłki profilaktyczne.

Pracownicy w kwestii świadczeń z FGŚP zdani na (nie) łaskę sądów

Roszczenie z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych można dochodzić skutecznie tylko wówczas, gdy odpowiedni organ potwierdzi niewypłacalność pracodawcy – uznał w środę SN.

Oferty pracy bez widełek płacowych odchodzą w przeszłość

Dyrektywa o równości wynagrodzeń i jawności płac zmieni również zasady rekrutacji. Rewolucyjną zmianą dotyczącą etapu przed zatrudnieniem danej osoby ma być obowiązek podawania tzw. widełek płacowych.

Za wadliwą pracę nie ma odpowiedzialności zbiorowej

Jeżeli doszło do wadliwego wykonania produktu lub usługi, pracodawca może obniżyć z tego tytułu wynagrodzenie konkretnemu pracownikowi, a nie grupie zatrudnionych. Pod warunkiem, że ten pracownik ponosi winę za te wady.

Odszkodowanie za nierówne traktowanie jak za dyskryminację

Przepis art. 183d k.p. ma zastosowanie do odszkodowania za naruszenie zasady równego traktowania (art. 112 k.p.). Przepis literalnie nie nawiązuje do osób „dyskryminowanych w zatrudnieniu”, wskazuje jednak na osoby, wobec których doszło do „naruszenia zasady równego traktowania w zatrudnieniu”. Formuła ta koresponduje z art. 112 k.p. Z drugiej jednak strony nie można pominąć, że art. 183d k.p. został osadzony w rozdziale IIa, zatytułowanym „Równe traktowanie w zatrudnieniu”. Analiza art. 183a § 2 k.p. nie pozostawia wątpliwości, że „równe traktowanie w zatrudnieniu oznacza niedyskryminowanie w jakikolwiek sposób bezpośrednio lub pośrednio z przyczyn określonych w § 1”. Podobny przekaz płynie z art. 183d § 1 k.p. Stanowi on, że „za naruszenie zasady równego traktowania w zatrudnieniu uważa się różnicowanie przez pracodawcę sytuacji pracownika z jednej lub kilku przyczyn określonych w art. 183a § 1”. Oznacza to, że przepisy te z jednej strony postrzegają „równe traktowanie” jako zjawisko „przyczynowe” – co utożsamia je z dyskryminacją, z drugiej zaś wykluczają istnienie „bezprzyczynowego” nierównego traktowania.

Niższa wpłata na PPK: trzeba badać tylko firmową pensję

Jeżeli uczestnik PPK zadeklarował obniżenie swojej wpłaty podstawowej, pracodawca weryfikując, czy przysługuje mu takie prawo, uwzględnia wyłącznie wynagrodzenie, które sam wypłaca.

Na egzekucję można zabrać mniej zasiłku

Kwoty wolne od potrąceń ze świadczeń zasiłkowych są waloryzowane wraz z emeryturami. To oznacza, że są wyższe od marca. Przy potrąceniach na alimenty kwota wolna będzie wyższa o ok. 82 zł.

Firmy w potrzasku. Negatywne skutki podwyżki najniższych płac

Rezygnacja z powiększenia załogi, zahamowanie inwestycji i zagrożenie bezpieczeństwa - to efekt podwyżki płacy minimalnej.

Po przełomowym wyroku TSUE pracownicy mogą ruszyć do sądów

Polski przepis dotyczący prawa do pensji za pracę nadliczbową jest sprzeczny z unijną zasadą niedyskryminacji pracowników zatrudnionych na część etatu. Może to skutkować zmianą kierunku orzecznictwa polskich sądów. Czy pracodawcy powinni płacić więcej za nadgodziny?

Premia pieniężna z tytułu zrealizowania określonego poziomu obrotów

Kwoty premii wpływają na podstawę opodatkowania dokonanych przez podatników dostaw towarów w wybranych okresach rozliczeniowych. W wielu przypadkach generuje to konieczności skorygowania jednorazowo dużej liczby faktur. Istotnym z punktu widzenia podatników narzędziem, które upraszcza dokonywanie takiego rozliczenia jest tzw. zbiorcza faktura VAT korygująca.

Równe wynagrodzenia w praktyce

Dyskryminacją może być np. przyznanie jednej z osób na analogicznych stanowiskach służbowego auta. Porównując wynagrodzenie pracowników uwzględnia się bowiem zarówno świadczenia pieniężne, jak i niepieniężne.

Wyższe odpisy na fundusz socjalny i świadczenia urlopowe

Po wielu latach zostały „odmrożone” odpisy na zakładowy fundusz świadczeń socjalnych (zfśs). W tym roku wyniesie on najczęściej 2417,14 zł na pracownika. W takiej też wysokości zatrudnieni otrzymają świadczenia urlopowe.

Zasady działania funduszu socjalnego zgodnie z przepisami

Administrowanie środkami zakładowego funduszu świadczeń socjalnych powinno opierać się na firmowym regulaminie zfśs. Jego zapisy muszą przy tym pozostawać w zgodności z ustawą o tym funduszu.