Sąd Najwyższy wydał wyrok ws. wyjątku od zakazu handlu w niedziele

Z wyjątku od zakazu handlu w niedzielę może korzystać jedynie placówka handlowa, która mieści się w "zakładzie prowadzącym działalność w zakresie kultury, sportu, oświaty, turystyki i wypoczynku” - a nie odwrotnie. Tak orzekł Sąd Najwyższy.

Zamówienia publiczne. Możliwe nadużycia w związku z przewodnictwem w Radzie UE

Przedsięwzięcia związane z organizacją prezydencji Polski mają być wyłączone ze stosowania przepisów ustawy Prawo zamówień publicznych. Może to przełożyć się na brak jawności i transparentności w wydatkowaniu pieniędzy i wyborze wykonawców.

NSA o autach w leasingu. Kto płaci kary za przejazdy autostradą bez opłat?

Za nieopłacony przejazd autostradą autem w leasingu odpowiada leasingodawca wpisany do CEPiK, a nie leasingobiorca, który dopuścił się naruszenia.

Skarga Komisji Europejskiej na Polskę w TSUE. Chodzi o zakaz reklamy aptek

Do Trybunału Sprawiedliwości UE wpłynęła skarga Komisji Europejskiej przeciwko Polsce dotycząca przepisów Prawa Farmaceutycznego, które zakazują reklamy aptek lub punktów aptecznych i ich działalności - poinformowały w piątek służby prasowe TSUE.

Marka, logo, znaki towarowe – jak chronić oznaczenia przedsiębiorstwa?

Własność intelektualna jest zazwyczaj jednym z istotniejszych zasobów niematerialnych przedsiębiorstwa. Są sposoby, by te dobra skutecznie zabezpieczyć przed konkurencją.

Korzyści z połączeń i podziałów spółek

Sposobem na zapewnienie bezpieczeństwa w biznesie mogą być połączenia i podziały spółek. Takie reorganizacje – w wielu przypadkach – umożliwiają także rozwój przedsiębiorstwa.

Kupowanie podróbek i ochrona zasobów intelektualnych firm – Konferencja Lewiatana

Wyzwania związane z nowym prawem własności intelektualnej, podróbkami produktów w handlu online to tematy 3. edycji konferencji „Własność intelektualna w dobie zmian. Innowacje, kreatywność, ochrona” organizowanej przez Konfederację Lewiatan.

Umowa o zachowaniu poufności a ochrona własności intelektualnej przedsiębiorstwa

W czasach ogromnego postępu technologicznego, zarówno własność intelektualna, jak i tajemnica przedsiębiorstwa odgrywają kluczową rolę w kształtowaniu strategii firmy, stanowiąc nieodłączne elementy prowadzenia biznesu.

Autocasco bez szczególnej ochrony konsumenckiej. SN o źle załadowanym tirze

Strony umowy swobodnie określają wypadek ubezpieczeniowy i okoliczności wyłączające odpowiedzialność ubezpieczyciela.

Prywatny sprzęt w pracy. Jak uniknąć ryzyka

Niezależnie od tego, jak poważnym ryzykiem dla pracodawcy jest ujawnienie danych stanowiących jego własność, nie może on żądać od pracownika wydania narzędzia prywatnego do inspekcji ani odsprzedania urządzenia pracodawcy – mówi Michał Kibil, adwokat z kancelarii DGTL Law.

Kulpa: Czy postępowanie rejestrowe nowych władz TVP było nieważne?

Czy postępowanie rejestrowe nowych władz TVP było nieważne? Jest prawdopodobne, że zanim zostanie wydany prawomocny wyrok w tej sprawie, wcześniej poznamy… nowego prezydenta RP - pisze radca prawny.

(D)oceńmy także czarny scenariusz rozwiązań z AI

Projektując założenia systemu AI, trzeba wziąć pod uwagę nie tylko spodziewane korzyści, ale także związane z nim ewentualne zagrożenia.

Reklama behawioralna a RODO. Co ze zbieraniem zgód po orzeczeniu TSUE?

Rozstrzygnięcie TSUE nie zawiera żadnych szerszych rozważań o funkcjonowaniu reklamy behawioralnej – mówi Ninon Vagner, dyrektor ds. prywatności IAB Europe.

Podróbki szkodzą marce

Producent odnoszący sukces rynkowy musi liczyć się z istnieniem podmiotów, które chcą w relatywnie łatwy, aczkolwiek niezgodny z prawem sposób, skorzystać z jego znaków towarowych.

Jak skonstruować umowę spółki kapitałowej by uniknąć pata decyzyjnego?

Przeciwstawne interesy i brak porozumienia przy wspólnym podejmowaniu decyzji może długotrwale sparaliżować funkcjonowanie spółki. Warto zawczasu pomyśleć o zabezpieczeniu wspólników/akcjonariuszy przed takimi sytuacjami.

Jak skutecznie odnaleźć dłużnika?

Doręczenie pozwanemu dłużnikowi pierwszej korespondencji w sprawie jest kluczowe dla możliwości podjęcia dalszych czynności windykacyjnych. W praktyce nastręcza to wielu problemów - stronom, ich pełnomocnikom oraz orzekającym.

Prawa autorskie w postępowaniu upadłościowym

Syndyk w postępowaniu upadłościowym powinien ustalić katalog praw autorskich zaliczonych do masy upadłościowej oraz szczegółowo zweryfikować ich powiązanie z prawami przysługującymi podmiotom innym niż upadły.

Nowe obowiązki i ograniczenia w gospodarowaniu odpadami

Nowe przepisy dot. jednorazowych produktów z plastiku (SUP), rozszerzonej odpowiedzialności producenta (ROP) i systemu kaucyjnego mają przyczynić się do ograniczenia negatywnego wpływu na środowisko odpadów opakowaniowych. Nakładają na wprowadzających takie produkty na rynek szereg obowiązków o charakterze finansowym oraz zmuszają ich do rewizji całego łańcucha dostaw.