Zagraniczne zabawy w śniegu, czyli jak bezpiecznie dojechać na ferie

Zagraniczne drogi mają wiele pułapek. Łamanie przepisów kończy się wysokimi mandatami. Przyjrzyjmy się zasadom ruchu w Austrii, Czechach, Francji i Włoszech. Są one istotne dla wybierających się na ferie zimowe za granicę.

Ścigany przez dwa państwa nie zatrzyma egzekucji w Polsce

Wniosek o wznowienie postępowania, którego efektem było nałożenie podatku, rozpatruje niemiecki sąd, ale to nie jest podstawą do zawieszenia jego egzekucji przez polskich urzędników.

"Okrutne i nieludzkie" - Wielka Brytania zmienia zasady polityki wizowej, rodziny reagują

Tysiące rodzin, których dotykają ostatnie zapowiedzi brytyjskiego rządu o podwyższeniu progu dochodowego dla wiz, zapowiada podjęcie kroków prawnych, które mają uniemożliwić wprowadzenie zmian. Nową politykę migracyjną określają jako "okrutną i nieludzką".

Terroryści z Hamasu mogą być sądzeni jak Adolf Eichmann

Izrael rozważa powołanie specjalnych sądów, które miałyby sądzić terrorystów Hamasu złapanych po 7 października - donosi "The Jerusalem Post". Gazeta zwraca uwagę na swoim portalu, że byłaby to powtórka ze słynnego procesu Adolfa Eichmanna, człowieka obwołanego "architektem Holokaustu".

Sąd Najwyższy o alimentach: dziecko utrzymuje ojciec, matka na nie płaci

Jak długo dziecko jest de facto na utrzymaniu jednego z rodziców, tak długo drugi z nich nie jest zwolniony z obowiązku alimentacyjnego - to sedno orzeczenia Sądu Najwyższego zapadłego w transgranicznym sporze o władzę rodzicielską. Ma też znaczenie dla podobnych sporów krajowych.

Wojna w Izraelu: polski MSZ zamyka lokal wyborczy w Tel Awiwie

Walki w Izraelu wymuszają zamknięcie lokalu wyborczego w Tel Awiwie na nadchodzące wybory parlamentarne.

Turyści do Izraela już nie polecą. Czy mogą liczyć na odszkodowanie?

Wycieczki w związku z wydarzeniami w Izraelu są odwoływane. A co z odpowiedzialnością organizatora?

Wybory 2023. RPO pisze do PKW. Chodzi o liczenie głosów

Liczenie głosów w zagranicznych obwodach wyborczych przed ustaleniem wyniku referendum mogłoby zmniejszyć ryzyko uznania głosowania za niebyłe - uważa rzecznik praw obywatelskich, który skierował w tej sprawie pismo to Państwowej Komisji Wyborczej.

Prawo do zasiłku po 5 latach pobytu w Niemczech. Wyrok w sprawie Polaka

Po pięciu latach legalnego pobytu w Niemczech cudzoziemcy mają prawo do zasiłku obywatelskiego – ogłosił sąd w Kassel. Nie dotyczy to jednak osób, którzy przebywają w Niemczech tylko w celu poszukiwania pracy.

Uważaj, gdzie ładujesz telefon w czasie urlopu. Publiczne USB może zaszkodzić

Eksperci ostrzegają o powrocie tzw. juice jackingu, czyli cyberataków polegających na wgrywaniu złośliwego oprogramowania do telefonów przez publiczne porty USB.

Poradnik: Jak podróżować po Europie i nie dostać mandatu

Różne kraje to też różne ograniczenia prędkości, kary za jej przekroczenie czy dopuszczalne stężenie alkoholu we krwi.

Zamieszki we Francji: warto rozszerzyć ubezpieczenie na czas wyjazdu

Emmanuel Macron chce zwracać pieniądze za szkody powstałe w czasie zamieszek. Polski turysta powinien jednak pomyśleć o dodatkowej polisie na przykład na pojazd, którym podróżuje.

Zwykły paszport wystarczy. Covidowy od 1 lipca nie jest już potrzebny w podróży

Unijny certyfikat covidowy nie jest już przydatny w podróży. Na wszelki wypadek zachowa jednak ważność.

Zabójstwo 27-letniej Anastazji: Kluczowe jest to, że czyn popełniono w Grecji

Narodowość ofiary nie jest wystarczającą przesłanką, aby prowadzić proces w Polsce – mówi "Rzeczpospolitej" Margarita Pac-Katri, grecka adwokat. Jednocześnie przyznaje, że zabójstwo Anastazji Rubińskiej było szokiem dla Greków.

Stwórz hasło bezpieczeństwa - Fundacja Itaka radzi, jak dbać o siebie za granicą

- Nie wyłączajmy swoich telefonów - po doniesieniach o tragicznym losie Anastazji z Wrocławia, zamordowanej na wyspie Kos, ekspertka z Fundacji Itaka radzi, jak dbać o bezpieczeństwo podczas pobytu za granicą, nie tylko podczas wakacji.

Wybory za granicą - obywatele potrzebują więcej obwodów głosowania

Zgodnie z szacunkami poza granicami Polski żyje ponad 21 milionów Polaków, przy 37,1 mln mieszkających w Polsce. To duża siła, która może dać lub odebrać przewagę politykom podczas wyborów.

EKUZ działa jedynie przy leczeniu nagłych przypadków

Karta uprawnia tylko do niezbędnych świadczeń. Czas trwania pobytu za granicą też ma znaczenie.

Wybory: głosy z zagranicy trzeba liczyć szybko, inaczej będą nieważne

Zgodnie z przepisami Kodeksu wyborczego, jeśli obwody głosowania za granicą lub te utworzone dla wyborców na polskich statkach morskich nie przekażą wyników głosowania w ciągu 24 godzin od jego zakończenia, głosowanie takie uznaje się za niebyłe.