Zwolnili ją przez Skype i przeprosili na Twitterze. Czy wpis firmy narusza prawa?

W Internecie trzeba uważać, gdyż dokładne wskazywanie osób czy firm negatywnie opisywanych grozi odpowiedzialnością. Z kolei zbyt ogólny opis może grozić tym, że może być on łączony z innymi osobami.

Ważny wyrok polskiego sądu. Chodzi o usuwanie treści i blokowanie na Facebooku

Zdaniem sądu Meta naruszyła dobra osobiste Społecznej Inicjatywy Narkopolityki, poprzez usunięcie jej kont, stron i grup na Facebooku i Instagramie. Sąd nakazał ich przywrócenie oraz publikację przeprosin na tych portalach.

Śmierć Lizy. Szef Ordo Iuris grozi pozwem, eksperci nie wróżą powodzenia

Prezes Ordo Iuris chce pozwać aktywistkę, która we wpisie po śmierci 25-letniej zgwałconej Lizy podkreśliła, że prawdopodobny sprawca czynu ma na krążącym w sieci zdjęciu krzyżyk na szyi. Eksperci uważają takie kroki prawne za bezskuteczne.

O dzieciach z in vitro mówił: „produkty”, „zwierzęta”. Ks. Natanek usłyszy wyrok

18 marca Sąd Okręgowy w Krakowie wyda wyrok w sprawie księdza Natanka, któremu kardynał Dziwisz zakazał odprawiania mszy i udzielania sakramentów, oskarżonego o obrażanie w kazaniu dzieci poczętych w wyniku in vitro.

Omenaa Mensah kontra autor "Dziewczyn z Dubaju". Sąd karny zdjął knebel

Sąd Okręgowy w Warszawie uchylił postanowienie Sądu Rejonowego zakazujące autorowi książek “Dziewczyny z Dubaju” wypowiadania się publicznie o prezenterce TVN Omenie Mensah.

Jakub Sewerynik: Mniej władzy to więcej tolerancji

Nauczyciel z Nazaretu tłumaczył, że bliźnim jest każdy człowiek, niezależnie od narodowości czy wiary.

Polska zapłaci za podsłuchiwanie żony byłego ministra Kaczmarka

Trybunał w Strasburgu nakazał Polsce zapłatę pięciu tysięcy euro odszkodowania Honoracie Kaczmarek, żonie byłego ministra spraw wewnętrznych i administracji, za podsłuchiwanie jej rozmów.

Sądowa porażka Macieja Wąsika. Jest prawomocny wyrok

W piątek przed Sądem Apelacyjnym w Warszawie zapadł prawomocny wyrok w sprawie Macieja Wąsika, który został pozwany przez Fundację Otwarty Dialog.

Jakie prawa ma influencer i jak może je chronić?

W obliczu wyzwań cyfrowego świata, coraz bardziej istotnym elementem prawnym staje się ochrona wizerunku influencera. Jego kreowanie może być kosztowne, a zyski łatwo utracone, jeśli zabraknie odpowiednich zabezpieczeń.

Spółce także przysługuje ochrona przed szkalowaniem w sieci

Sąd Najwyższy uznał, że osoba prawna też może domagać się zadośćuczynienia za doznaną krzywdę wyrządzoną np. przez pracownika komentarzami w internecie.

SN: przeprosiny w mediach nie mogą być zbyt duże i kosztowne

Duża powierzchnia i liczba przeprosin są nie do pogodzenia z wolnością słowa oraz wolnością prasy i naruszają zakaz cenzury prewencyjnej.

Dobra osobiste pracowników objęte są ochroną

Aby firma legalnie korzystała z wizerunku pracownika, kontrolowała jego pocztę elektroniczną czy sposób wykorzystywania służbowego auta, musi się trzymać przepisów i procedur. Wskazówki dot. ochrony dóbr osobistych daje też orzecznictwo.

Mikołaj Małecki: Poczet przestępstw popełnionych Pegasusem

Każda osoba zaangażowana w tego typu nielegalny proceder może ponieść odpowiedzialność karną.

Wolność komunikowania się

Ochrona konstytucyjna obejmuje nie tylko treść wiadomości, ale także wszystkie okoliczności procesu porozumiewania się.

TSUE przeciw wysokim odszkodowaniom od dziennikarzy i wydawców

Zasądzenie kwoty w ewidentnie nieracjonalnej wysokości ma skutek odstraszający, który narusza wolność dziennikarską oraz wolność otrzymywania i przekazywania informacji. To sedno opinii rzecznika generalnego TSUE Macieja Szpunara.

Szpital żąda przeprosin od internautów. Czy krytyka medyków ma granice?

Nawet jeśli jako pacjenci lub ich bliscy nie mamy dobrego zdania o lekarzach, lepiej powstrzymać się od obraźliwych określeń na temat ich pracy i samej placówki.

PiS można nazywać partią faszystowską? Jest wyrok sądu

Sąd Okręgowy w Warszawie oddalił powództwo, w procesie o ochronę dóbr osobistych jakie Prawo i Sprawiedliwość wytoczyło lokalnemu dziennikarzowi Jarosławowi Mazankowi. Ugrupowaniu Jarosława Kaczyńskiego nie spodobało się, że dziennikarz nazwał jego partię faszystowską.

Giertych: Macierewicz ma przeprosić Tuska, Sikorskiego i Siemoniaka

"Sąd Okręgowy w Warszawie nakazał przed chwilą Antoniemu Macierewiczowi przeprosić na platformie X (d. Twitter) D. Tuska, T. Siemoniaka i R. Sikorskiego za przypisywanie im ukrywania sprawców katastrofy smoleńskiej. " - napisał w piątek adwokat Roman Giertych, który reprezentuje powodów w tej sprawie.