Inwestycja w nieruchomości komercyjne – na co zwrócić uwagę?

Przy zakupie nieruchomości komercyjnych kluczowe znaczenie ma analiza jej stanu prawnego i faktycznego. Dzięki niej kupujący może uniknąć ewentualnych trudności i bezpiecznie sfinalizować transakcję.

TSUE: nawrócony na chrześcijaństwo ma szanse na azyl w Unii

Wniosku o azyl uzasadnionego konwersją religijną po opuszczeniu kraju pochodzenia nie można automatycznie oddalić jako złożonego z zamiarem popełnienia nadużycia - orzekł w czwartek Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej.

Czy Ukrainiec może dziedziczyć majątek w Polsce na ukraińskich zasadach?

Sąd Najwyższy ma definitywnie rozstrzygnąć, czy obywatele Ukrainy mieszkający w Polsce mogą wybrać ukraińskie prawo jako podstawę dziedziczenia mieszkania znajdującego się na polskiej ziemi.

Czy Ukraińcy powinni być wyborcami w Polsce? [INFOGRAFIKA]

Ważne pytanie przed wyborami samorządowymi 2024: czy Ukrainiec może wybierać radnych, burmistrzów i prezydentów miast? Dziś Ukraińcy nie mają praw wyborczych w Polsce, ale UE nie zakazuje przyznania takiego prawa cudzoziemcom w wyborach lokalnych.

Pomoc dla uchodźców z Ukrainy przedłużona. Sejm przyjął ustawę

Szczególne rozwiązania dotyczące osób, które przybyły na terytorium Polski w związku z wybuchem wojny w Ukrainie, zostały przedłużone do 30 czerwca 2024 r. Uchodźcy mogą dalej legalnie mieszkać, pracować czy pobierać świadczenia na dzieci.

Rząd podjął decyzję w sprawie legalnego pobytu Ukraińców w Polsce

Ważność dokumentów pobytowych Ukraińców, którzy uciekli przed wojną, została przedłużona do końca czerwca tego roku.

Co z pobytem Ukraińców po 4 marca 2024 r.?

Choć europejska ochrona czasowa obywateli Ukrainy została przedłużona do 3 marca 2025 r., to polskie przepisy wciąż nie zostały zmienione. To problem także dla krajowych pracodawców, bo zatrudnianie cudzoziemca, który nie ma prawa pobytu, jest nielegalne.

Jacek Dubois: O życiu, które przerosło kabaret

Minister pewnie jeszcze nie wie o kukułczym jaju, które mu podrzucono składając pewną skargę nadzwyczajną.

TSUE: status uchodźcy także dla kobiet - ofiar przemocy domowej

Kobiety, które w swojej ojczyźnie są zagrożone przemocą fizyczną lub psychiczną ze względu na płeć, mogą korzystać ze statusu uchodźcy. Dotyczy to także ofiar przemocy seksualnej i domowej – orzekł we wtorek unijny Trybunał Sprawiedliwości.

Zatrudnienie cudzoziemca nie zawsze jest skomplikowane

Obowiązki związane z przyjęciem do pracy cudzoziemca - obywatela Unii Europejskiej lub Europejskiego Obszaru Gospodarczego niewiele się różnią od tych przy zatrudnianiu Polaka. Tak przy nawiązywaniu etatu, jak i umowy cywilnoprawnej.

NSA: RPO może interweniować w sprawie push-backów

RPO może swobodnie angażować się w sprawy cudzoziemców, którzy przez Straż Graniczną zawracani byli do granicy z Białorusią lub którym nakazywano opuszczenie Polski - wynika z orzeczenia Naczelnego Sądu Administracyjnego.

Polskie studia otwierają drogę do pracy cudzoziemcom z krajów trzecich

Z konieczności uzyskania zezwolenia na pracę w Polsce są zwolnieni m.in. cudzoziemcy, którzy są studentami lub absolwentami polskich uczelni. Ale dotyczy to wyłącznie studiów stacjonarnych.

Cudzoziemcy: nie ma legalnej pracy bez legalnego pobytu

Aby zatrudnić w Polsce cudzoziemca, trzeba zalegalizować nie tylko jego pracę, ale też pobyt w naszym kraju. Prawo to mogą potwierdzać różne dokumenty, w zależności od sytuacji danej osoby.

Anna Nowacka-Isaksson: Wszystko w rodzinie, czyli koniec małżeństw kuzynów

Małżeństwa kuzynów to bynajmniej nie „prawdziwie gówniana sprawa”. Mają być zakazane w Szwecji.

Lepsza ochrona przed białoruskimi represjami

Białoruskie władze trudniej dowiedzą się o polskich korzeniach. Po oznaczeniu wizy nie będzie już można poznać, że przekraczający granicę ma Kartę Polaka.

Problemy z wypłatą zasiłku pielęgnacyjnego dla uchodźców z Ukrainy

Ukraińscy uchodźcy wojenni mają prawo do pobierania zasiłków oraz świadczeń finansowych w Polsce. Jednym z nich jest zasiłek pielęgnacyjny. Okazuje się jednak, że występują problemy z jego wypłatą.

Antyrasistowskie zalecenia dla Polski

Europejska Komisja przeciwko Rasizmowi i Nietolerancji wydała 16 wskazań dla Polski, w których zaleca m.in. nowelizację kodeksu karnego w zakresie mowy nienawiści.