Tomasz P. Terlikowski: Zanim nadeszło Zmartwychwstanie

Ewangelię zbyt często czyta się, zapominając o kolejności wydarzeń. Krzyż przesłania Zmartwychwstanie, a tragizm sytuacji apostołów i Jezusa – happy end, którego my, odbiorcy, jesteśmy już świadomi. Warto spojrzeć na wszystko tak, jakbyśmy jeszcze nic nie wiedzieli.

Michał Szułdrzyński: Dlaczego Rafał Trzaskowski nie zjadł świerszcza, czyli kto zyskał na warszawskiej debacie

Choć debatę przed wyborami samorządowymi 2024 w Warszawie próbował zdominować Janusz Korwin-Mikke, częstując Rafała Trzaskowskiego świerszczem, bój o wielkomiejski elektorat toczyć się będzie między obecnym prezydentem a Magdaleną Biejat z Lewicy Razem.

Polski generał zginął pod Bachmutem? Jak teorie spiskowe mogą służyć Rosji

Zanim bezrefleksyjnie naciśniemy przycisk „udostępnij” w kontekście rozmaitych sensacji krążących w sieci wokół wojny w Ukrainie i polskiego zaangażowania w konflikt, warto zadać sobie pytanie, komu szerzenie teorii spiskowych może służyć. Ostatnim tego przykładem są doniesienia, że polski generał Adam Marczak rzekomo zginął na stanowisku dowodzenia pod Bachmutem.

Jędrzej Bielecki: Czy Polska będzie hamulcowym akcesji Ukrainy do Unii Europejskiej?

Nie trzeba nikogo przekonywać, że jesteśmy najlepszymi sojusznikami Ukrainy – powtarza Donald Tusk. Polska ofensywa w sprawie ograniczenia importu ukraińskiej żywności stawia jednak tę tezę pod znakiem zapytania.

Spanie z księdzem, stworzenie sekty. Analiza decyzji kard. Kazimierza Nycza w głośnej sprawie

Duchownemu, który pod Warszawą miał założyć sektę, kard. Kazimierz Nycz zakazał podejmowania jakiejkolwiek pracy duszpasterskiej. Sprawa została skierowana do Watykanu. Wyjaśniamy kościelne procedury.

Michał Szułdrzyński: Ziobro, Woś, Pegasus i miliony z Funduszu Sprawiedliwości. O co toczy się gra?

Sejmowa komisja śledcza wyjaśniająca aferę Pegasusa powinna się zdecydować, czy chce wyjaśniać kwestie proceduralne, czy napiętnować inwigilację ważnych postaci opozycji, nawet jeśli w dokumentach wszystko się zgadzało.

Artur Bartkiewicz: „Pan jest członkiem”. Dlaczego Polaków nie wzrusza cierpienie polityków PiS?

Michał Woś, podobnie jak wcześniej Jarosław Kaczyński, z lubością tytułował przesłuchujących go posłów z komisji ds. Pegasusa mianem „członków”. I może posłom większości rządzącej było z tego powodu przykro, ale niech potem Woś i jego koledzy się nie dziwią, że Polacy pozostają obojętni na udrękę, jakiej politycy Zjednoczonej Prawicy doznają pod rządami Donalda Tuska.

Stefan Szczepłek: Jak odleciał Michał Probierz, którego skromność nie uwiera

Obroniony przez Wojciecha Szczęsnego rzut karny w meczu z Walią o Euro 2024 (0:0, k. 5:4) uratował polską piłkę przed rewolucją. A może by się przydała.

Udana ściema Donalda Tuska. Wyborcy nie chcą realizacji 100 konkretów

Wyborcy KO nie oczekiwali wcale realizacji „100 konkretów na 100 dni rządów”. Donald Tusk, jako rasowy polityk, wyciągnął wnioski z czterech wielkich reform rządu Jerzego Buzka i rozumie, że polityka to przede wszystkim emocje. A jego elektorat żąda głównie rozliczenia PiS i Jarosława Kaczyńskiego.

Wybory samorządowe to najważniejszy sprawdzian dla Trzeciej Drogi

Zbliżające się wybory samorządowe 2024 będą szczególnie istotne dla Trzeciej Drogi. Z co najmniej dwóch powodów.

Michał Szułdrzyński: Przeszukanie u Zbigniewa Ziobry i liderów Suwerennej Polski. Koniec bezkarności

Jeśli istnieją przesłanki do przeszukań domów Zbigniewa Ziobry, Michała Wosia czy Marcina Romanowskiego, to dlaczego za rządów PiS nie zainteresowała się tym prokuratura? Czy wcześniej śledczy chronili ludzi władzy, zamiast ich kontrolować?

Artur Bartkiewicz: Rosyjska rakieta nad Polską. Czas przyzwyczaić się do nowej rzeczywistości

Po raz kolejny w przestrzeni powietrznej Polski znalazła się rosyjska rakieta. Czas pogodzić się z tym, że Polska stała się państwem frontowym w zupełnie nowej rzeczywistości geopolitycznej, z jaką przyjdzie nam się mierzyć przez najbliższe lata, a może nawet dekady.

Aleksander Hall: Jak odbudować naszą wspólnotę

Politycy powinni uznać i uszanować to, że dziś Polacy są różnorodni światopoglądowo i ideowo

Zuzanna Dąbrowska: Wybory samorządowe 2024 to będzie dogrywka dla dużych partii

Wybory samorządowe to szansa nie tylko na pokonanie przeciwników, ale przede wszystkim okazja do zrobienia porządku we własnych partiach i koalicjach. To dlatego w Warszawie toczy się bój o wszystko między kandydatką Lewicy i kandydatem KO.

Jan Zielonka: Wojna w Ukrainie. Zróbmy rachunek sumienia

Walka Ukrainy z rosyjskim najeźdźcą wkroczyła w trudną fazę. Rosjanie robią postępy na froncie. Zachodni sojusznicy nie nadążają z pomocą, a czasem Ukrainie szkodzą. Ofiary w ludziach wciąż rosną.

Michał Szułdrzyński: Czy Polska powinna wydalić ambasadora Rosji? Zostawmy ten ruch na lepszą okazję

Wydalenie z Polski ambasadora Siergieja Andriejewa będzie oznaczało obniżenie rangi relacji dyplomatycznych Warszawy z Rosją. Może warto sobie zarezerwować taki ruch na poważniejszą okoliczność, niż naruszenie przestrzeni powietrznej Polski przez 39 sekund?

Maciej Strzembosz: Sztuczna inteligencja i mrówki

AI nie wymaga ani czystego powietrza, ani też nie będzie jej przeszkadzać podniesienie poziomów morza czy pustynnienie kontynentów. Przeciwnie – huragany, tsunami i inne katastrofy klimatyczne mogą się okazać pożytecznym źródłem pozyskiwania energii, co będzie sprzyjać rozwojowi sztucznej inteligencji.

Jerzy Surdykowski: Wielki Tydzień przypomina, że Bóg chrześcijan nie jest wyniosły, groźny ani niedostępny

Czcimy w Wielkim Tygodniu tajemnicę, której my, chrześcijanie, nie pojmujemy i pewnie nie pojmiemy aż do skończenia świata.