0
E-papieros: czy można palić na stanowisku pracy?
aktualizacja: 24.09.2012, 14:00

E-papierosa nie obowiązuje ustawowy zakaz palenia w miejscach publicznych. Teoretycznie można go używać nawet na stanowisku pracy. Ale tylko dopóty, dopóki nie zakaże tego szef

REDAKCJA POLECA
Papieros elektroniczny może do złudzenia przypominać klasycznego papierosa: wypuszcza „dym", a niektóre modele mają nawet żarzącą się końcówkę. W rzeczywistości jest to urządzenie elektroniczne do... inhalacji nikotyną. Inhalatorem jest mieszanka nikotyny, glikolu propylenowego, gliceryny i ewentualnie substancji zapachowo-smakowych, tzw. liquid. Mieszanka umieszczona jest w kartridżu, który po użyciu wymienia się na nowy. E-papieros podgrzewa mieszankę, a ta zamienia się w parę wodną  z nikotyną, którą wdycha e-palacz. Produktem ubocznym, wydychanym przez niego jest – tak zapewniają producenci – czysta  para wodna.

Nie wiadomo, czy to truje

Jest jednak małe "ale". Dotychczas żadna wiarygodna instytucja (np. Światowa Organizacja Zdrowia WHO, polskie ministerstwo zdrowia) nie potwierdziła, że papieros elektroniczny jest bezpieczny nie tylko dla samych e-palaczy, ale też dla osób przebywających w ich towarzystwie. Były ostrzeżenia niemieckich lekarzy, że składnik liquidu,  glikol propylenowy,  może drażnić drogi oddechowe, a niedawno naukowcy z Uniwersytetu Ateńskiego stwierdzili w wyniku testów, że używanie e-papierosów wzmaga opór dróg oddechowych. - Musimy pamiętać, że nikotyna z e-papierosa, to ta sama substancja, która powoduje określone szkody zdrowotne ( szkodzi naszemu zdrowiu?) i prowadzi do uzależnienia biologicznego. Z doniesień badaczy amerykańskich wiemy, że mgła z e-papierosa zawiera pewną ilość nikotyny, a więc może mieć wpływ na zdrowie biernych palaczy - mówi dr Elżbieta Puścińska, przewodnicząca Sekcji Antynikotynowej Polskiego Towarzystwa Chorób Płuc. Odpowiedzi na pytania o wpływ e-papierosów na zdrowie mają dać badania prowadzone od czerwca przez polskich naukowców z Instytutu Medycyny Pracy i Zdrowia Środowiskowego w Sosnowcu. Na wyniki trzeba jednak jeszcze trochę poczekać.

Dymek zakazany, e-dymek dozwolony?

E-papieros nie podlega przepisom ustawy z 1995 r. o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych (dalej ustawa tytoniowa), gdyż  nie jest wyrobem tytoniowym. Nie ma zaś innych przepisów, które regulowałyby kwestie używania tych urządzeń w miejscach publicznych. Skoro tak, to teoretycznie można bezkarnie i bez ograniczeń używać e-papierosów na terenie obiektów leczniczych, uczelni, zakładów pracy, lokali gastronomicznych, w środkach transportu publicznego, na przystankach, w pomieszczeniach obiektów sportowych, na placach i salach zabaw i w innych pomieszczeniach dostępnych do użytku publicznego. Czyli wszędzie tam, gdzie nie można palić tradycyjnego tytoniu w postaci papierosa, cygara czy fajki. Czy to znaczy, że nałogowi palacze mogą bez obaw używać e-papierosów w pracy? I nie muszą wychodzić do palarni ani okupować wejść do biurowców? Czy szef może zabronić e-palenia nie narażając się na zarzut dyskryminacji? A co z innymi pracownikami - czy mogą oni żądać wprowadzenia zakazu używania urządzeń o nieznanym wpływie na ich zdrowie? - Pracodawca może wprowadzić uregulowania dotyczące używania e-papierosów na terenie zakładu pracy w regulaminie pracy – czytamy w piśmie, jakie otrzymaliśmy z Departamentu Prawa Pracy Ministerstwa Pracy i Polityki Socjalnej w odpowiedzi na nasze pytania dotyczące e-palenia w pracy. Podstawę do wprowadzenia obostrzeń eksperci ministerstwa widzą w kilku przepisach kodeksu pracy.

Pracodawca ma dmuchać na zimne

Ministerstwo wskazuje na art. 207 § 2 pkt 1 Kodeksu pracy, który zobowiązuje pracodawcę do ochrony zdrowia i życie pracowników przez zapewnienie bezpiecznych i higienicznych warunków pracy przy odpowiednim wykorzystaniu osiągnięć nauki  i techniki. Innymi słowy – pracodawca musi zapewnić przestrzeganie w pracy zasad bhp. - Działanie pracodawcy może mieć charakter prewencyjny także wtedy, gdy nie ma dostatecznych danych na temat szkodliwości jakichś urządzeń czy substancji – uważa Przemysław Pogłódek, wspólnik w Kancelarii Prawnej Prawo Pracy i BHP P. Pogłódek M. Różański S.C. Jego zdaniem zakaz używania e-papierosa w pracy może być uzasadniony nie tylko z powodu  ewentualnej szkodliwości substancji wydobywających się z aplikatora nikotyny. - E-papieros może zwyczajnie zagrażać bezpieczeństwu pracy, gdy zajmuje ręce lub uwagę osoby pracującej np. przy taśmie produkcyjnej albo przy obsłudze niebezpiecznych maszyn – uważa mec. Pogłódek

Kultura nie musi być ujęta w paragrafy

W opinii ministerstwa problem dopuszczenia używania na terenie zakładu pracy urządzeń aplikujących nikotynę, tzw. e-papierosów powinien być rozważany również w świetle zgodności z zasadami współżycia społecznego. Przepisem określającym granice wykonywania praw podmiotowych przez pracownika i pracodawcę jest art. 8 Kodeksu pracy. Zgodnie z nim, działanie lub zaniechanie pracodawcy lub pracownika, mimo że zgodne z przysługującymi im uprawnieniami, stanowi nadużycie prawa, jeżeli jest sprzeczne z zasadami współżycia społecznego. -         Szef zawsze może się też odwołać do zasad współżycia społecznego z art. 100 § 2 pkt 6 kodeksu pracy. Według mnie należy do nich nakaz kulturalnego zachowywania się w pracy. Używanie e-papierosów w pracy może być uznawane za nieestetyczne, niekulturalne tak samo jak  dłubanie w nosie czy wulgarne słownictwo. Wyobraźmy sobie lekarza używającego e-papierosa przy pacjentach albo recepcjonistkę wypuszczają „dymek" podczas rozmowy z klientem –mówi mec. Sławomir Paruch z kancelarii Raczkowski i Wspólnicy. W jego opinii pracodawca może zalecić, by korzystanie przez pracowników z e-papierosów  odbywało się w sposób wstrzemięźliwy i z poszanowaniem praw innych osób, np. wyłącznie w pomieszczeniach, w których nie przebywają osoby niepalące. Ma nawet prawo nałożyć karę porządkową na pracownika nieprzestrzegającego reguł, a nawet zwolnić go za to z pracy.

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Business Communication. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Business Communication lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" zamieszczonego na stronie www.rp.pl/regulamin i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem zamieszczonym na stronie www.rp.pl/licencja

Banner

POLECAMY

KOMENTARZE