0
Księga przychodów i rozchodów: Po podsumowaniu obliczamy dochód
aktualizacja: 22.12.2011, 06:43

Po zliczeniu danych z księgi trzeba od przychodów odjąć koszty. Na wysokość dochodu może też wpłynąć wartość remanentu

Zasady wyliczania dochodu znajdziemy w art. 44 ust. 2 oraz art. 24 ust. 2 ustawy o PIT. Wynika z nich, że dochód to różnica między przychodem a kosztami jego uzyskania - powiększona o różnicę między wartością remanentu końcowego a początkowego – jeżeli wartość remanentu końcowego jest wyższa niż początkowego, lub - pomniejszona o różnicę między wartością remanentu początkowego a końcowego – jeżeli wartość remanentu początkowego jest wyższa. Mówiąc prościej, niesprzedane towary (które zaliczyliśmy w danym roku do kosztów) poprzez różnice remanentowe powiększają końcowy dochód. 5 293 440 złotych Jeżeli przychody przedsiębiorcy za 2011 rok są niższe od tej kwoty, w przyszłym roku nadal będzie mógł prowadzić podatkową księgę przychodów i rozchodów Szczegółowe zasady liczenia dochodu znajdziemy w ust. 21 – 23 objaśnień stanowiących załącznik do rozporządzenia ministra finansów w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów. Musimy: - ustalić przychód z całego roku (kol. 9), - obliczyć koszty uzyskania przychodów według następujących reguł: – określić wartość spisu z natury na początek roku podatkowego, 14 dni ma podatnik na wycenę składników spisu z natury – licząc od jego zakończenia – dodać do niego wydatki na zakup towarów handlowych i materiałów (kol. 10), – dodać koszty uboczne zakupu (kol. 11), – odjąć wartość spisu z natury na koniec roku podatkowego, – dodać kwotę zsumowanych innych wydatków (kol. 14), - obliczyć dochód, czyli od przychodu odjąć koszty jego uzyskania.

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Business Communication. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Business Communication lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" zamieszczonego na stronie www.rp.pl/regulamin i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem zamieszczonym na stronie www.rp.pl/licencja

Banner

POLECAMY

KOMENTARZE