0
Grupa rekonstrukcyjna oburzona atakiem 11 listopada
aktualizacja: 14.11.2011, 14:25
Arkadiusz Czartoryski
foto: Fotorzepa

Przedstawiciele grup rekonstrukcyjnych, którzy uczestniczyli w paradzie 11
listopada w stolicy, m.in. poseł Arkadiusz Czartoryski (PiS), są oburzeni atakiem bojówek na uczestników parady

Chodzi o piątkowy incydent na Nowym Świecie, kiedy grupa, związana ze skrajnie lewicowymi organizacjami, zaatakowała grupę rekonstrukcyjną, a następnie zabarykadowała się w jednej z kawiarni.

- Jesteśmy oburzeni, że w Polsce 11 listopada ktoś wpadł na pomysł, aby z Niemiec zaprosić na Nowy Świat bojówki, które z pałami biegały (...) i zaatakowały grupę Legii Nadwiślańskiej- powiedział w Sejmie Czartoryski.

Podkreślił, że występuje na niej nie jako poseł, a jako członek grupy  IV Pułk Piechoty Księstwa Warszawskiego z okresu napoleońskiego.

Jak mówił Czartoryski, najbardziej bulwersuje zrzucenie na ziemię czapek z polskim orłem oraz oplucie historycznego munduru polskiego wojska, o czym - jak dodał - świadczą dostępne m.in. nagrania.

Czartoryski oraz dwóch innych przedstawicieli grup rekonstrukcyjnych podkreślili, że grupy nie mają nic wspólnego z polityką. - Przyszliśmy tu po to, aby to się nigdy więcej nie powtórzyło - oświadczył.

Zaznaczył, że polskie grupy rekonstrukcyjne jeżdżą po całej Europie - od Hiszpanii przez Francję, Niemcy, Czechy, Litwę, Łotwę aż do Rosji.

- Od kilkunastu lat żadna grupa rekonstrukcji historycznej z Polski nie była nigdzie ani zaczepiana, ani zaatakowana, ani w żadnym kraju nie została źle przyjęta - przeciwnie we wszystkich tych państwach i w Polsce byliśmy zawsze bardzo gorąco oklaskiwani - mówił.         - Mamy wielu przyjaciół i w Niemczech, i w Rosji  - dodał.

POLECAMY

KOMENTARZE