0
Transakcje za 60 mld. zł. Rekordowy rok fuzji i przejęć
aktualizacja: 10.03.2011, 04:22

Ten rok będzie rekordowy pod względem fuzji i przejęć w Polsce. Wartość największych sięgnie 60 mld zł

Tylko 25 największych transakcji, które mają być zakończone w tym roku, może być wartych – według szacunków „Rz" – nawet 63 mld zł. W ubiegłym roku 423 takie operacje, odnotowane przez Reutersa, miało łączną wartość 55 mld zł. Rynek fuzji i przejęć może więc urosnąć do rekordowej skali. To dobra wiadomość dla prawników, firm doradczych i banków inwestycyjnych, które zajmują się transakcjami, jak również dla samych właścicieli firm. Łącznie zyski doradców i prawników mogą przekroczyć 500 mln zł. Skala umów podpisanych od początku roku (m. in. zakup Polbanku przez Raiffeisen oraz sieci handlowej Żabka przez fundusz Mid Europa Partners) przekracza już 3 mld zł i świadczy o tym, że ten rok będzie wyjątkowy. Kluczowa dla całego rynku jest sprzedaż przez Orlen, KGHM, PGE i brytyjski Vodafone jednej z największych w Polsce firm telefonii komórkowej – Polkomtelu. Wartość operacji szacowana jest na 17 mld zł. – Tak dużej transakcji w regionie nie było. W dodatku zakup wymaga finansowania rekordowym w naszych warunkach kredytem – mówi Wojciech Pątkiewicz, szef Trigon DM, który doradza Zygmuntowi Solorzowi-Żakowi w kupnie Polkomtelu. – W Polsce w końcu trzeba będzie podpisać czek znacznej wartości. Jak twierdzi Tomasz Krzyżowski, szef praktyki fuzji i przejęć w kancelarii Baker & McKenzie, spore zainteresowanie doradców i inwestorów budzi również zapowiadana prywatyzacja PKP Cargo (jej wartość to „zaledwie" 2,1 mld zł). Oficjalnie bankowcy inwestycyjni i prawnicy nie chcą mówić, ile zarobią przy tych operacjach. Cenniki ustalane są indywidualnie. Przy wielkich umowach najlepsi potrafią brać za godzinę nawet 1000 euro. Pytani przez nas pracownicy kancelarii mówią, że przy samej sprzedaży Polkomtelu ci, którzy doradzają sprzedającym, zainkasują co najmniej po 0,5 mln euro, a ci po stronie kupującego zarobią w granicach 1 – 2 mln euro. Koszty te dotyczą wyłącznie prawników, znacznie więcej otrzymają banki inwestycyjne. W niektórych przypadkach będzie to co najmniej 5 proc. kwoty umowy. W Polsce działają najbardziej znane i najdroższe banki świata, takie jak Goldman Sachs, Deutsche Bank, Morgan Stanley czy Credit Suisse.

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Business Communication. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Business Communication lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" zamieszczonego na stronie www.rp.pl/regulamin i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem zamieszczonym na stronie www.rp.pl/licencja

Banner

POLECAMY

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE
26.11.2015
2 Schengen bez Polski
KOMENTARZ DNIA

KOMENTARZE