0
Świąteczna paczka dla rodaków na Ukrainie
aktualizacja: 11.12.2010, 01:11
Hufcowy hufca Wołyń, współorga- nizator akcji „Świąteczna paczka”
foto: __Archiwum__

Rozmowa: Aleksander Radica, Harcerstwo Polskie na Ukrainie

[b]Rz: Związek Harcerstwa Rzeczypospolitej od 1993 roku organizuje akcję „Świąteczna paczka” dla Polaków na Białorusi, Litwie oraz Ukrainie. W niedzielę harcerze będą zbierać żywność, a 17 grudnia pojadą z paczkami do was, na Ukrainę. Czy taka akcja jest wam rzeczywiście potrzebna?[/b]

Aleksander Radica: U nas jest wiele osób, które urodziły się w przedwojennej Polsce, są też młodsze pokolenia wywodzące się z rodzin polskich lub mieszanych polsko-ukraińskich. One potrzebują tej akcji. Paczka jest w tym ważna, ale nie najważniejsza.

[b]A co jest najważniejsze?[/b]

Najważniejsze jest to, że ludzie, którzy mieszkają w dzisiejszej Polsce, o nich nie zapomnieli. Kiedy przychodzimy, często już stoją przed wejściem do domów. Widać łzy, a ich podziękowania są naprawdę wzruszające. Niektóre z tych osób zapomniały języka polskiego, bo na co dzień posługują się ukraińskim. Mimo to pamiętają o Polsce, o jej tradycjach i kulturze, którą przekazali im rodzice i dziadkowie.

[b]Co dają wam, polskim harcerzom na Ukrainie, te spotkania?[/b]

Impuls do podtrzymywania polskich tradycji. W czasie akcji późnym wieczorem możemy wspólnie – harcerze polscy i ukraińscy – usiąść i porozmawiać czy pośpiewać piosenki harcerskie. A młodzież z Polski może się dowiedzieć, co to były dawne Kresy RP, i jak dziś wygląda życie na Wołyniu.

[b]A oprócz akcji „Świąteczna paczka” podtrzymujecie jakoś polskie tradycje?[/b]

Mamy zajęcia z języka polskiego i podczas zbiórek staramy się mówić po polsku. Chcemy stworzyć centrum kultury i oświaty z lekcjami polskiego, historii i tradycji. Nie jest nas dużo, ale mamy ogromną chęć do działania.

[b]Miejsca, do których można przynosić dary dla Polaków na Ukrainie:[/b]

[ul][li]Parafia świętej Anny w Grodzisku Mazowieckim, Plac Zygmunta Starego 2a[/li] [li]Parafia świętego Krzysztofa w Podkowie Leśnej, ulica Jana Pawła II 7[/li] [li]Parafia świętego Tomasza Apostoła w Warszawie, ulica Dereniowa 12 [/li] [li]Parafia świętego Feliksa w Warszawie, ulica Kościuszkowców 85[/li] [li]Parafia świętego Benedykta w Warszawie, ulica Lucerny 95[/li] [li]Gimnazjum Sióstr Felicjanek, ulica Azaliowa 10, Warszawa[/li] [li]Gimnazjum nr 102, ulica Wichrowa 4, Warszawa [/li] [li]Sklep Biedronka, ul. Zwoleńska 122/128, Warszawa - Międzylesie [i](dary można przynosić w sobotę)[/i][/li][/ul]

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Business Communication. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Business Communication lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" zamieszczonego na stronie www.rp.pl/regulamin i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem zamieszczonym na stronie www.rp.pl/licencja

POLECAMY

KOMENTARZE