0
Składki ZUS na urlopie bezpłatnym
aktualizacja: 26.10.2010, 03:30
foto: Rzeczpospolita

Jestem zatrudniony na umowę o pracę. Od listopada przez trzy miesiące będę na urlopie bezpłatnym. Czy w tym okresie mogę samodzielnie opłacać za siebie składki na ubezpieczenia emerytalne i rentowe i jakie dokumenty muszę złożyć?

Zatrudniony na umowę o pracę podlega ubezpieczeniom społecznym od dnia nawiązania do dnia ustania stosunku pracy.

Tak wynika z art. 13 pkt 1 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=333804]ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (DzU z 2009 r. nr 205, poz.1585 ze zm.[/link], dalej ustawa systemowa).

Zgodnie z kodeksem pracy szef może udzielić pracownikowi na jego wniosek urlopu bezpłatnego.

Jest to okres przerwy w podleganiu ubezpieczeniom społecznym z umowy o pracę. Wtedy pracownik nie wykonuje pracy, a pracodawca nie wypłaca mu wynagrodzenia i za ten czas nie opłaca za niego żadnych składek społecznych i zdrowotnej. Urlop wykazuje w składanym za pracownika raporcie ZUS RSA, gdzie podaje kod świadczenia przerwy 111 (urlop bezpłatny).

Pracownik, któremu udzielono urlopu bezpłatnego, w tym czasie nie podlega ubezpieczeniom społecznym. Jeżeli nie ma innego tytułu do ubezpieczeń, może złożyć wniosek o kontynuowanie ich i samodzielnie opłacać za siebie składki emerytalną i rentowe.

Musi terminowo je regulować.

Każde opóźnienie powoduje bowiem ustanie ubezpieczeń od pierwszego dnia miesiąca kalendarzowego, za który składki opłacono po terminie. Należności za dany miesiąc na ubezpieczenia emerytalne i rentowe powinny być wykazane w deklaracji rozliczeniowej ZUS DRA, którą składa się do 10 dnia miesiąca za miesiąc poprzedni.

W tym samym terminie należy opłacić składki. Gdy urlop bezpłatny się skończy, czytelnik składa druk ZUS ZWUA i wyrejestrowuje się z ubezpieczeń.

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Business Communication. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Business Communication lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" zamieszczonego na stronie www.rp.pl/regulamin i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem zamieszczonym na stronie www.rp.pl/licencja

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE
KOMENTARZ DNIA

POLECAMY

KOMENTARZE