0
Środki trwałe w budowie w samorządowych jednostkach budżetowych
aktualizacja: 06.05.2010, 04:15
foto: www.sxc.hu

Środki trwałe w budowie to zaliczane do aktywów trwałych, środki trwałe w okresie ich budowy, montażu lub ulepszenia już istniejącego środka trwałego. Do ewidencji takich kosztów służy konto 080 – Inwestycje (Środki trwałe w budowie)

Jednostki sektora finansów publicznych, w tym samorządowe jednostki budżetowe prowadzą rachunkowość zgodnie z przepisami [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=324433]ustawy z 29 września 1994 r. o rachunkowości[/link], a więc stosuje zasady w niej ustalone z uwzględnieniem szczególnych zasad określonych w [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=182586]rozporządzeniu z 28 lipca 2006 roku w sprawie szczególnych zasad rachunkowości oraz planu kont dla budżetu państwa, budżetów jednostek samorządu terytorialnego oraz niektórych jednostek sektora finansów publicznych[/link].

Powołane powyżej przepisy prawa ustalają, że [b]środki trwałe w budowie - to zaliczane do aktywów trwałych, środki trwałe w okresie ich budowy, montażu lub ulepszenia już istniejącego środka trwałego[/b].

Do ewidencji kosztów środków trwałych w budowie w jednostkach budżetowych służy [b]konto 080 – Inwestycje (Środki trwałe w budowie)[/b].

[b]Na stronie Wn konta 080 Inwestycje (Środki trwałe w budowie) ujmuje się[/b]:

- koszty poniesione w związku z realizacją zarówno nowych inwestycji,

- koszty poniesione w związku z modernizacją, ulepszeniem, przebudową lub adaptacją istniejącego środka trwałego, które powodują zwiększenie jego wartości użytkowej,

- koszty poniesione w związku z realizacją zakupów inwestycyjnych przekazanych do montażu,

- rozliczenie nadwyżki zysków inwestycyjnych nad stratami inwestycyjnymi

[b]Na stronie Ma konta 080 Inwestycje (Środki trwałe w budowie) ujmuje się[/b]:

- wartość uzyskanych efektów inwestycyjnych,

- wartość nieodpłatnie przekazanych inwestycji,

- rozliczenie nadwyżki start inwestycyjnych nad zyskami inwestycyjnymi,

- wartość inwestycji, które nie przyniosły efektu.

Na koncie 080 można również księgować rozliczenie kosztów dotyczących zakupów gotowych środków trwałych.

W jednostkach budżetowych na realizacje inwestycji przeznacza się środki w ramach tzw. wydatków majątkowych, które stosownie do obowiązującej klasyfikacji budżetowej ujmowane są w niżej wymienionych paragrafach:

- 605 - Wydatki inwestycyjne jednostek budżetowych,

- 606 - Wydatki na zakupy inwestycyjne jednostek budżetowych.

Szczegółowe zasady ewidencji inwestycji (Środków trwałych w budowie) w jednostkach budżetowych, analogicznie jak w przypadku pozostałych podmiotów sektora finansów publicznych i nie tylko winny zostać określone przez kierownika jednostki w zakładowym planie kont, który stanowi element polityki rachunkowości obowiązującej w danej jednostce.

[b]Zobacz schemat [link=http://grafik.rp.pl/grafika2/485926]ewidencji księgowej inwestycji rozpoczętych (środków trwałych w budowie) przedstawiamy na schemacie(pdf)[/link][/b]

Podstawa prawna:

- [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=324433]ustawa z 29 września 1994 r. o rachunkowości (tekst jednolity: Dz.U. z 2009 r. nr 152, poz. 1223 ze zm.)[/link],

- [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=182586]rozporządzenie ministra finansów z 28 lipca 2006 r. w sprawie szczególnych zasad rachunkowości oraz planów kont dla budżetu państwa, budżetów jednostek samorządu terytorialnego oraz niektórych jednostek sektora finansów publicznych (Dz.U. z 2006 nr 142, poz. 1020 ze zm.)[/link].

[i]Autorka jest główną księgową samorządowej jednostki budżetowej[/i]

[ramka][b]Czytaj więcej o rachunkowości samorządów w dziale [link=http://www.rp.pl/temat/406042_Rachunkowosc_jednostek_samorzadu_terytorialnego.html]Samorząd » Finanse » Rachunkowość jednostek samorządu terytorialnego[/link] [/b][/ramka]

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Business Communication. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Business Communication lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" zamieszczonego na stronie www.rp.pl/regulamin i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem zamieszczonym na stronie www.rp.pl/licencja

POLECAMY

KOMENTARZE