0
Prezydent z przedwojennego dworu
aktualizacja: 26.11.2009, 04:20
foto: Fotorzepa, Robert Gardziński Robert Gardziński

Ryszard Kaczorowski, ostatni prezydent RP na uchodźstwie obchodzi dzisiaj 90. urodziny. Urząd objął 19 lipca 1989 roku i pełnił go do 22 grudnia 1990 roku

W dniu zaprzysiężenia Lecha Wałęsy na prezydenta III RP przekazał mu insygnia prezydenckie II Rzeczypospolitej, wśród nich Orderu Orła Białego.

Urodził się 26 listopada 1919 roku w Białymstoku. Gdy miał 14 lat, wstąpił do harcerstwa. Po zajęciu jego rodzinnego miasta przez Armię Czerwoną we wrześniu 1939 roku zaczął tworzyć Szare Szeregi, a potem stanął na ich czele jako komendant okręgu białostockiego. Aresztowany przez NKWD w 1940 roku, 100 dni przesiedział w celi śmierci. Karę zamieniono mu na dziesięć lat łagrów i wywieziono na Kołymę.

Po podpisaniu układu Sikorski – Majski wstąpił do armii Andersa. Przeszedł cały szlak bojowy 2. Korpusu. Walczył m.in. pod Monte Cassino.

Po II wojnie nadal działał w ZHP, tyle że na emigracji. – Zasady harcerskie, które przyjął razem z przyrzeczeniem, stosuje w codziennym życiu do dzisiaj. Nie pije, nie pali. Gdy objął urząd prezydenta i w jednej z londyńskich gazet ukazało się jego zdjęcie z kieliszkiem wina w ręku, jego córki były z tego faktu ogromnie niezadowolone – mówi Gniewomir Rokosz-Kuczyński, prezes Europejskiego Centrum Młodzieży i Rozwoju Demokracji Lokalnej, który Ryszarda Kaczorowskiego zna od ponad 15 lat.

– On i jego żona Karolina z Mariampolskich Kaczorowska to ludzie niezwykle wysokiej kultury – dodaje Rokosz-Kuczyński. – Gdy się z nimi przebywa, oddycha się atmosferą przedwojennego dworu.

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Business Communication. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Business Communication lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" zamieszczonego na stronie www.rp.pl/regulamin i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem zamieszczonym na stronie www.rp.pl/licencja

POLECAMY

KOMENTARZE