0
Jaka kara i odpowiedzialność za wyłudzenie kredytu?
aktualizacja: 13.11.2009, 13:00
foto: www.sxc.hu

[b]Mój mąż od grudnia 2008 r. do końca marca 2009 r. zaciągnął w kilku bankach kredyty i pożyczki konsumpcyjne na łączną kwotę ponad 100 000 zł bez zamiaru ich spłaty (wyłudzenie). Od 9 stycznia 2009 r. mamy notarialnie ustanowioną rozdzielność majątkową. Chciałabym się dowiedzieć, jaka jest odpowiedzialność karna za wyłudzenie? Czy istnieje przedawnienie ewentualnego wyroku? W jaki sposób ja mogę być obciążona za długi męża?[/b]

Wyłudzenie kredytu może zostać zakwalifikowane jako przestępstwo oszustwa kredytowego lub jako doprowadzenie do niekorzystnego rozporządzenia własnym lub cudzym mieniem.

[b]Oszustwo kredytowe[/b] w uproszczeniu polega na przedłożeniu podrobionego, przerobionego, poświadczającego nieprawdę albo nierzetelnego, pisemnego oświadczenia dotyczącego okoliczności o istotnym znaczeniu w celu uzyskania od banku kredytu lub pożyczki (art. 297 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=07B2F2E6CBDED61056151DDC83553BAA?id=74999]kodeksu karnego[/link]). Karą za to przestępstwo jest [b]pozbawienie wolności od 3 miesięcy do 5 lat[/b].

Natomiast przestępstwo [b]doprowadzenia do niekorzystnego rozporządzenia własnym lub cudzym mieniem poprzez wprowadzenie w błąd lub wyzyskania błędu[/b] zostało określone w art. 286 kodeksu karnego. Przewidziana za nie kara to [b]pozbawienie wolności od 6 miesięcy do 8 lat[/b].

Jeśli mąż wyłudzając kredyty wypełnił znamiona obu wspomnianych przepisów, to zostanie prawdopodobnie skazany, ale tylko za jedno przestępstwo (chociaż w kwalifikacji prawnej czynu zostaną wymienione wszystkie naruszone przepisy). W takiej sytuacji karę wymierza się na podstawie przepisu przewidującego najsurowszą sankcję.

Jeśli doszłoby do skazania, to ewentualne przedawnienie wykonania kary nastąpi, zgodnie z art. 103 kodeksu karnego, dopiero wtedy, gdy od uprawomocnienia się wyroku skazującego upłynie:

- 30 lat - w razie skazania na karę pozbawienia wolności przekraczającą 5 lat albo karę surowszą

- 15 lat - w razie skazania na karę pozbawienia wolności nie przekraczającą 5 lat

[b]W jaki sposób czytelniczka może być obciążona za długi męża?[/b] Bez wątpienia nie odpowie ona za długi powstałe po ustanowieniu rozdzielności majątkowej. Jeśli chodzi zaś o kredyty zaciągnięte przed datą podpisania intercyzy, to jako że czytelniczka nie wyraziła na nie zgody, bank będzie mógł domagać się ich spłaty wyłącznie od męża z jego majątku osobistego. Wynika to z art. 41 § 2 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=9FF599C1AE122C5D82F3D256FF721EFF?id=71706]kodeksu rodzinnego i opiekuńczego[/link].

Więcej na ten temat w artykułach:

[i][link=http://www.rp.pl/artykul/327308.html]Czy mąż odpowiada za dług zaciągnięty przez żonę?[/link][/i]

[i][link=http://www.rp.pl/artykul/177184.html]Kiedy żona nie odpowiada za długi zmarłego męża[/link][/i]

[i][link=http://www.rp.pl/artykul/316150.html]Intercyza nie uwolni od długów małżonka [/link] [/i]

[b] Zapraszamy również do zapoznania się z naszymi serwisami:[/b]

[i][link=http://www.rp.pl/temat/56728.html] rp.pl » Prawo dla Ciebie » Prawo rodzinne » Małżonkowie » Majątek małżonków[/link] [/i]

[link=http://www.rp.pl/temat/56733.html]rp.pl » Prawo dla Ciebie » Prawo rodzinne » Małżonkowie » Odpowiedzialność za długi [/link]

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Business Communication. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Business Communication lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" zamieszczonego na stronie www.rp.pl/regulamin i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem zamieszczonym na stronie www.rp.pl/licencja

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE
KOMENTARZ DNIA

POLECAMY

KOMENTARZE