0
Środki czystości dla pracowników są zwolnione z podatku
aktualizacja: 03.09.2009, 06:43
foto: www.sxc.hu

Przydzielamy pracownikom środki czystości (np. mydło). Czy trzeba doliczać ich wartość do wynagrodzenia i opodatkować?

[b]Nie.[/b] Środki czystości są zwolnione z podatku, bo pracodawca ma obowiązek przekazać je pracownikowi.

Zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 11 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=4FA4064DDA92BF002DDD41BBD1B073D3?id=80474]ustawy o PIT[/link] zwolnione z podatku są „świadczenia rzeczowe i ekwiwalenty za te świadczenia, przysługujące na podstawie przepisów o bezpieczeństwie i higienie pracy, jeżeli zasady ich przyznawania wynikają z odrębnych ustaw lub przepisów wykonawczych wydanych na podstawie tych ustaw”. Stosownie do art. 233 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=1288079C8A806B4039D19A8B496CF333?id=76037]kodeksu pracy[/link] pracodawca jest obowiązany zapewnić pracownikom odpowiednie urządzenia higieniczno-sanitarne oraz dostarczyć niezbędne środki higieny osobistej.

Zgodnie natomiast z § 115 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=75544]rozporządzenia ministra pracy i polityki socjalnej w sprawie ogólnych przepisów o bezpieczeństwie i higienie pracy [/link]pracodawca jest obowiązany zapewnić pracownikom środki higieny osobistej, których ilość i rodzaje powinny być dostosowane do rodzaju i stopnia zanieczyszczenia ciała przy określonych pracach.

Chodzi tutaj w szczególności o zapewnienie wystarczającej ilości takich towarów, jak mydło lub inne środki do mycia i ręczniki. W przypadku gdy wskutek wykonywania pracy nie ma konieczności mycia twarzy lub całego ciała, wówczas dopuszczalne jest zainstalowanie przy umywalkach dozowników z mydłem w płynie do mycia rąk i suszarek lub ręczników jednorazowych.

Pracodawca nie może zwolnić się od obowiązku zapewnienia pracownikom środków higienicznych poprzez wypłacenie ekwiwalentu pieniężnego. Normy przydziału środków higieny osobistej ustala pracodawca, biorąc pod uwagę rodzaje prac wykonywanych przez pracowników i stopień narażenia na zabrudzenie przy ich wykonywaniu.

Wartość przekazanych do dyspozycji pracowników, w celu korzystania z nich podczas pobytu w zakładzie pracy, środków higieny osobistej jest więc wolna od podatku dochodowego na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 11 ustawy o PIT.

[i]Autorka jest radcą prawnym i wspólnikiem w kancelarii Janowski, Kulczycki, Puławska[/i]

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Business Communication. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Business Communication lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" zamieszczonego na stronie www.rp.pl/regulamin i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem zamieszczonym na stronie www.rp.pl/licencja

POLECAMY

KOMENTARZE