Platforma za mocno przechyliła się w lewo

PO musi wrócić do swoich chrześcijańskich korzeni i programu, w którym stawia na patriotyzm i wartości konserwatywne – mówi Roman Giertych w rozmowie z Jackiem Nizinkiewiczem.

Aktualizacja: 26.05.2015 16:24 Publikacja: 25.05.2015 21:06

Platforma za mocno przechyliła się w lewo

Foto: Fotorzepa, Robert Gardzin?ski Robert Gardzin?ski

Dlaczego Bronisław Komorowski przegrał wybory prezydenckie?

Roman Giertych, były wicepremier, minister edukacji i szef LPR: Odpowiedź pokazuje analiza rozkładu głosów z poprzednich wyborów prezydenckich. Aż 20,6 proc. wyborców Bronisława Komorowskiego z 2010 głosowało teraz na Andrzeja Dudę. A zaledwie 3,6 proc. wyborców Jarosława Kaczyńskiego sprzed pięciu lat głosowało na Komorowskiego. Prawicowy elektorat Platformy przeszedł na stronę PiS.

I dlatego Duda wygrał?

Z PO odszedł właśnie senator Tadeusz Kopeć. W liście do władz partii napisał, że jako konserwatysta i chrześcijanin nie znajduje dla siebie miejsca w Platformie Obywatelskiej w jej obecnym kształcie. Takich osób w PO może być więcej. Według mnie, zwrot Platformy Obywatelskiej w lewo doprowadził do klęski Bronisława Komorowskiego. Swoim zbyt radykalnym skrętem w lewo, zarówno na płaszczyźnie światopoglądowej (gender, konwencja antyprzemocowa, pigułka wczesnoporonna dla piętnastolatek, in vitro, zapowiedź związków partnerskich), jak i kwestiami gospodarczymi, które mają znaczenie dla małych i średnich przedsiębiorców (wzmożone kontrole podatkowe, podnoszenie podatków, opresja urzędnicza), Platforma odstraszyła sporą część potencjalnych wyborców. Uderzyła w małego i średniego przedsiębiorcę, który chce się cieszyć wolnością, a nie być ofiara opresyjnego państwa. Platforma zaczęła budować państwo urzędnicze. Komorowski za to zapłacił.

Przegrał, bo był twarzą PO, która światopoglądowo skręciła w lewo?

Ludzie, którzy chodzą co niedzielę do kościoła, ale nie lubią ojca Rydzyka, słuchają nauki Kościoła, ale nie wierzą np. w zamach smoleński, głosowali pięć lat temu na Bronisława Komorowskiego. W niedzielnych wyborach takich ludzi było bardzo mało. Jeśli PO wyciągnie wnioski z porażki Komorowskiego, to nie jest przesądzone, że niedzielna klęska nie będzie zaczynem jej zwycięstwa na jesieni. Wcale nie musi wygrać PiS, bo łaska pańska na pstrym koniu jeździ.

Czyli?

Wybory prezydenckie mogły całkowicie wyładować złość Polaków na Platformę. Może się okazać, że jeżeli zostanie postawiona właściwa diagnoza tego co się wydarzyło, to klęska Komorowskiego doprowadzi PO do zwycięstwa w wyborach parlamentarnych,.

PO powinna rozliczyć tych, którzy stoją za porażką?

Platforma nie potrzebuje rozliczeń, a konsolidacji i wyprostowania kursu oraz likwidacji przechyłu na lewo.

Potrzebuje zmiany przywództwa?

Nie ma w Platformie alternatywy dla przywództwa Ewy Kopacz. Natomiast należy szczerze powiedzieć, że nowym Tuskiem Kopacz nigdy nie będzie. To co Ewa Kopacz powinna zrobić w pierwszej kolejności, to zbudować szeroką grupę, gdzie byłaby pierwsza między równymi. Taka drużyna może wygrać wybory.

Z Grzegorzem Schetyną?

Grzegorz Schetyna jest dużo słabszy po przegranej Bronisława Komorowskiego. Ale próba zemsty na Schetynie skończyłaby się porażką PO w wyborach parlamentarnych. To co PO musi zrobić, to nie stawiać na rozliczenia personalne, ale na wyprostowanie kursu i skończyć z farmazonami lewicowymi, tym bardziej, że Andrzej Duda ich nie poprze, a PO trzech piątych głosów w Sejmie nie ma.

Jeśli PO odetnie się od lewicowych postulatów, to straci centrowo- lewicowych wyborców.

Dlaczego lewica głosuje na PO, a nie na SLD lub Palikota? Dlatego, że dla lewicy Platforma jest lepszym hamulcem na PiS niż SLD i Palikot. Wiele się przez pięć miesięcy nie zmieni. Tym bardziej, że podczas wyborów prezydenckich klęskę poniosła cała lewica. PO nie może stracić wyborców lewicy, ale gesty w tamtą stronę powinny mieć charakter personalny, nie ideologiczny. Platforma czyniąca gesty ideologiczne w stronę lewicy, zrazi do siebie dużą grupę wyborców z prawej strony.

Czy wygrane wybory prezydenckie nie są paliwem dla PiS przed wyborami parlamentarnymi?

Nie wiadomo czy po wakacjach Polacy będą chcieli oddać pełnię władzy partii Kaczyńskiego. To też będzie czynnik, który będzie działał na korzyść PO. Platforma powinna podkreślać różnice z PiS w zakresie Smoleńska i radykalizmów. Kto trzymał rząd PO przez całe lata? Donald Tusk oraz Radosław Sikorski. W tych wyborach nie wykorzystano dorobku Sikorskiego, który przez siedem lat wypracował. Platforma zawsze miała przewagę nad PiS w relacjach międzynarodowych. I to należy podkreślić. PO powinna spokojnie pozwolić triumfować PiS-owi aż do października, po to żeby w październiku zaliczyli klęskę.

Jakim prezydentem będzie Andrzej Duda?

Andrzej Duda jest wielką niewiadomą. Nawet najwięksi zwolennicy PiS kilka miesięcy temu nie spodziewali się takiego sukcesu. On dopiero będzie musiał się zdefiniować kim chce być. Czy Duda chce być prezydentem wszystkich Polaków, czy zapleczem Jarosława Kaczyńskiego. Jest szansa, że będzie prezydentem wszystkich Polaków i będzie społeczeństwo jednoczyć, a nie dzielić.

A co się stanie z Bronisławem Komorowskim?

Do polityki krajowej nie wróci. Może się zdarzyć, że za parę lat będzie odgrywał poważną rolę w polityce zagranicznej, jak np. Jerzy Buzek. Dzisiaj, po poważnej klęsce, potencjał Bronisława Komorowskiego nie jest dla PO do wykorzystania.

Podział na Polskę radykalną i racjonalną okazał się porażką?

Trzeba zapytać sztabowców Komorowskiego, czy wcześniej przebadali zrozumienie tych słów wśród potencjalnego elektoratu. Nie chcę się pastwić nad osobą, która wymyśliła podział na racjonalizm i radykalizm, bo ten człowiek nie prowadził chyba nigdy dużej kampanii. Poziom amatorstwa kampanii Komorowskiego przekroczył wszystko co dotychczas znaliśmy w kampaniach polskich tego wieku. Podział Polski jest aktualny, ale powinien zostać zdefiniowany w przystępniejszy sposób.

Michał Kamiński przygotowujący Bronisława Komorowskiego do debaty przyczynił się do jego porażki?

Debaty Komorowski wygrał, ale popełnił wiele błędów po pierwszej turze wyborów. Nie powinien zabiegać o poparcie u Kuby Wojewódzkiego, który wcześniej flagę Polską wkładał w psią kupę i jest antybohaterem dla większości młodych Polaków, którzy są konserwatywni i patriotyczni. Nie wiadomo po co pokazywał się z Kwaśniewskim, który jest również antybohaterem dla tych osób. Atakował Dudę za in vitro, które nie obchodzi większość społeczeństwa.

Zdobywał dzięki temu głosy lewicowego elektoratu.

A na kogo miała głosować lewica? Na Dudę? Jeśli PO nie wyrówna kursu i pozostanie przy przechyle lewicowym, to jesienią gigantycznym sukcesem będzie jeśli weźmie 15 proc. w wyborach parlamentarnych. Ale jest też szansa, że się obudzi, wyrówna kurs, będzie prowadziła spokojną kampanię i wygra wybory.

Jaką rolę na jesieni odegra Paweł Kukiz?

Wszystko zależy od PO. Jeśli Platforma będzie nadal taka jaka jest, to Kukiz odniesie sukces. Jeśli PO odejdzie od antyprawicowych i antygospodarczych haseł, to Kukiz w wyborach parlamentarnych będzie nową formą Palikota i dostanie mniej niż 10 proc. PO musi wrócić do swoich chrześcijańskich korzeni i programu, w którym stawia na patriotyzm i wartości konserwatywne. To wszystko jest w jej programie, który trzeba przypomnieć.

Dlaczego Bronisław Komorowski przegrał wybory prezydenckie?

Roman Giertych, były wicepremier, minister edukacji i szef LPR: Odpowiedź pokazuje analiza rozkładu głosów z poprzednich wyborów prezydenckich. Aż 20,6 proc. wyborców Bronisława Komorowskiego z 2010 głosowało teraz na Andrzeja Dudę. A zaledwie 3,6 proc. wyborców Jarosława Kaczyńskiego sprzed pięciu lat głosowało na Komorowskiego. Prawicowy elektorat Platformy przeszedł na stronę PiS.

Pozostało 94% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Wydarzenia
RZECZo...: powiedzieli nam
Materiał Promocyjny
Wykup samochodu z leasingu – co warto wiedzieć?
Wydarzenia
Nie mogłem uwierzyć w to, co widzę
Wydarzenia
Polscy eksporterzy podbijają kolejne rynki. Przedsiębiorco, skorzystaj ze wsparcia w ekspansji zagranicznej!
Materiał Promocyjny
Jakie możliwości rozwoju ma Twój biznes za granicą? Poznaj krajowe programy, które wspierają rodzime marki
Wydarzenia
Żurek, bigos, gęś czy kaczka – w lokalach w całym kraju rusza Tydzień Kuchni Polskiej