Remis w Dublinie. Bramka stracona w doliczonym czasie

Reprezentacja Polski zremisowała w Dublinie z Irlandią 1:1 w meczu eliminacji do Euro 2016. W 25. minucie bramkę dla naszej reprezentacji zdobył Sławomir Peszko, wyrównał w doliczonym czasie Shane Long

Aktualizacja: 30.03.2015 01:00 Publikacja: 29.03.2015 15:55

Irlandia - Polska 1:1 (0:1).

Bramki: dla Irlandii - Shane Long (90+1), dla Polski - Sławomir Peszko (26).

Żółte kartki: dla Polski - Kamil Glik, Łukasz Szukała, Sławomir Peszko; dla Irlandii - Seamus Coleman, Marc Wilson, John O'Shea, James McCarthy, Wesley Hoolahan.

Sędzia: Jonas Eriksson (Szwecja).

Irlandia: Shay Given - Seamus Coleman, John O’Shea, Marc Wilson, Robbie Brady - Wesley Hoolahan, Glenn Whelan (83. Shane Long), James McCarthy, Aiden McGeady (68. James McClean) - Jonathan Walters, Robbie Keane.

Polska: Łukasz Fabiański - Paweł Olkowski, Łukasz Szukała, Kamil Glik, Jakub Wawrzyniak - Sławomir Peszko (87. Michał Kucharczyk), Grzegorz Krychowiak, Tomasz Jodłowiec, Maciej Rybus - Arkadiusz Milik (84. Sebastian Mila), Robert Lewandowski.

00:48
Dziękujemy za udział w relacji. Na półmetku eliminacji Polacy są liderami grupy D. Najbliższe spotkanie piłkarze Adama Nawałki rozegrają 13 czerwca na Stadionie Narodowym w Warszawie. Rywalem naszej reprezentacji będzie Gruzja.

00:45
Adam Nawałka do drugiej minuty doliczonego czasu gry w meczu w Dublinie wydawał się Królem Midasem polskiej piłki. Do tej pory czego nie dotknął zamieniało się w złoto - pisze Piotr Żelazny

00:40
Nasza reprezentacja nie sprawiała tym razem wrażenia jedenastki, składającej się z zawodników, grających w najlepszych europejskich klubach. Trzeba się bardziej postarać - pisze z Dublina Stefan Szczepłek

00:03
Nasza reprezentacja to kolejny zespół, któremu Irlandia strzeliła bramkę w końcówce spotkania. Irlandczycy bramkę na wagę zwycięstwa w spotkaniu z Gruzją strzelili w 90. minucie. Gola na 2:2 w meczu z Niemcami zdobyli w 94 minucie.

23:49
Łukasz Fabiański powiedział, że pod koniec spotkania był faulowany przez jednego z zawodników Irlandii. Po tej akcji piłkarze gospodarzy wykonywali rzut wolny, który zamienili na wyrównującą bramkę.

- Ewidentnie było widać, że ich jedynym celem był atak na moją osobę, a nie na piłkę. Sędzia mi zaś powiedział, że Irlandczycy tę piłkę jednak atakowali - powiedział na antenie Polsat Sport Fabiański.

23:45
Bogusław Kaczmarek przyznał, że zremisowany mecz z Irlandią nie był udany w wykonaniu polskich piłkarzy. "Najlepszy w tym spotkaniu był... wynik oraz nasi kibice" - powiedział doświadczony szkoleniowiec.

- W naszym zespole było zbyt wiele słabych punktów, aby myśleć o zwycięstwie. Z pewnością nie był to udany występ biało-czerwonych. Oddaliśmy przecież tylko dwa strzały na bramkę rywali, skuteczny Sławomira Peszki i w końcówce niecelny z dystansu Roberta Lewandowskiego. Nie ulega wątpliwości, że najlepszy w meczu z Irlandią jest... wynik oraz nasi kibice, którzy świetnie wspierali drużynę trenera Nawałki - dodał Kaczmarek.

23:40
Polscy piłkarze remisując z Irlandią wykonali plan minimum - uważa były reprezentant Robert Warzycha. "Szkoda oczywiście gola straconego w doliczonym czasie" - powiedział.

- Prowadziliśmy przez większość spotkania, więc bardzo żal trzech punktów, do których wywalczenia zabrakło tak niewiele. Z drugiej strony cieszmy się z tego, co mamy. Jesteśmy liderem grupy, wszystko zmierza w dobrym kierunku - ocenił były zawodnik m.in. Górnika Zabrze i angielskiego Evertonu.

23:39
- W pierwszej połowie nasza gra wyglądała nerwowo i byliśmy zbyt delikatni. W drugiej odsłonie dominowaliśmy i wywieraliśmy presję na rywalu. Gdyby mecz trwał dłużej, być może zdobylibyśmy zwycięską bramkę – powiedział trener Irlandii na pomeczowej konferencji prasowej.

Po tym spotkaniu Irlandia z dorobkiem ośmiu punktów zajmuje czwarte miejsce w tabeli grupy D. Polska prowadzi z 11.

- Teraz musimy pokonać Szkocję. Druga połowa spotkania z Polską pokazała, że jesteśmy w stanie dobrze grać. Ten punkt może być ważny w końcowym rozliczeniu. Jednak to również ważny punkt dla Polski – przyznał O'Neill. Czytaj więcej

23:24
- Zdobyliśmy punkt na bardzo trudnym terenie i cieszymy się z niego. Straciliśmy bramkę w doliczonym czasie gry i to boli. Jednak zawodnicy podjęli walkę i zasługują na pochwałę – powiedział Nawałka na pomeczowej konferencji prasowej.

Jak przyznał kilku graczy miało problemy zdrowotne.

- Grzegorz Krychowiak był na antybiotykach i zagrał bardzo chory. Podjęliśmy decyzję, że wystąpi przez 90 minut. Z urazem zagrał również Kamil Glik. Trzy punkty były bardzo blisko, ale to bardzo trudny teren. To nie przypadek, że wcześniej Irlandczycy zdobywali ważne bramki w końcówkach meczów. W drugiej połowie zabrakło nam nieco zimnej krwi. Teraz nie ma co dywagować, przeprowadzimy analizę i do następnego spotkania będziemy dobrze przygotowani – przyznał selekcjoner biało-czerwonych. Czytaj więcej

23:23
Możemy czuć niedosyt, bowiem w doliczonym czasie gry straciliśmy dwa punkty – powiedział były kapitan piłkarskiej reprezentacji Polski Waldemar Prusik po remisie biało-czerwonych.

---

90+5' - Koniec! Wywozimy jeden punkt z Dublina i jesteśmy nadal liderem grupy D.

90+3' - Lewandowski zauważył wysoko wysuniętego Givena i spróbował uderzenie z daleka. Jego próba była jednak niecelna.

90+2' - Rzut rożny dla Polski wykonywał Mila, ale Polacy nie odali celnego strzału na bramkę Givena.

90+1' - Rzut rożny wybijali Irlandczycy. W zamieszaniu w polu karnym najlepiej odnalazł się Long i z bliska pokonał Fabiańskiego

90+1 -

Tracimy bramkę. Shane Long strzela i jest 1:1

90' - Sędzia doliczył pięc minut

88' - Gospodarze kolejny raz dośrodkowywali w pole karne, ale najwyżej do piłki wyskoczył Fabiański.

87' -

Druga zmiana w naszym zespole. Sławomira Peszkę zmienił Michał Kucharczyk.

85' -

Mila uderzony w twarz przez McCarthy'ego, ale sędzia nia pokazał czerwonej kartki. Zawodnik gospodarzy ujrzał żółtą kartkę. Za dyskusję z arbitrem podobnie ukarany został Peszko.

84' -

Zmiana w naszym zespole. Arkadiusza Milika zastąpił Sebastian Mila

83' -

Irlandczycy wprowadzili kolejnego napastnika. W miejsce Whelana wszedł Shane Long.

82' - Dobrej okazji nie wykorzystał Coleman. Olkowski kolejny raz łatwo ograny przez rywali.

81' - Kibice skandowali głośne "jeszcze jeden", ale Polac skupieni głównie na obronie wyniku.

80' - Dziesięć minut do końca. Adam Nawałka nerwowo zza boiska przekazywał instrukcje naszym zawodnikom.

79' - Uderzenie z pola karnego Hoolahana dobrze blokował jedne z naszych obrońców.

77' - Cała jedenastka Adam Nawałki na swojej połowie. Irlandczycy starali się doprowadzić do remisu.

75' - 15 minut do końca spotkania, Polacy bronili dostępu do bramki, swoich szans szukając w grze z kontry

74' - McClean ostro interweniował w starciu z Milikiem. Napastnik Ajaxu utykając opuścił na chwilę murawę, jednak zmiana nie była konieczna.

71' - McClean łatwo zwiódł Olkowskiego i wrzucił w pole karne. Drugi raz słupek ratuje naszą reprezentację

70' -

Kolejna kara dla Irlandczyków. Kartonkiem ukarany Marc Wilson

69' - Nawałka zaniepokojony przewagą Irlandczyków zerwał się z ławki, by instruowac swoich piłkarzy

68' -

Pierwsza zmiana w drużynie gospodarzy. Na boisku pojawił się McClean w miejsce McGeady'ego

67' - Chaos pod naszym polem karnym. Piłkę ostatecznie wybił Olkowski.

65' - Z głębi pola rzut wolny wykonywali Polacy. Piłkę w polu karnym wyłapał Given.

64' - Celne uderzenie Irlandczyków. Po rzucie rożny piłka spadła na głowę Wilsona, ale dobrze interweniował Fabiański.

62' - Interweniujący Glik doznał urazu i na boisku pojawili się lekarze reprezentacji. Obrońca na chwilę opuścił murawę

60' - Brady wysoko nad bramką.

59' -

Drugi polski środkowy obrońca ukarany żółtą kartką. Blisko pola karnego faulował Łukasz Szukała.

56' - Z trybun dochodzi głośne "Jesteśmy z wami!"

52' Sporo szczęścia mieli nasi reprezentaci. Piłkę w pole karne wrzucali Irlandczycy, a ta podbita przez jednego z naszych zawodników uderzyła w słupek bramki Fabiańskiego.

50' - Po faulu Glika w pole karne wrzucali Irlandczycy, ale piłkę głową wybił Krychowiak.

49' -

Żółta kartka dla Kamila Glika. Obrońca Torino nie zagra w kolejnym spotkaniu reprezentacji.

47' - O’Shea faulował Roberta Lewandowskiego. Polak długo nie podnosił się z murawy, na szczęście faul nie był groźny

46' - Irlandczycy od początku próbowali swoich szans w dośrodkowaniach. Po jednym z takich podań piłka przeleciała przez nasze pole karne.

46' - Zaczynamy drugą połowę. Oba zespoły bez zmian.

45+1' - Koniec. Polacy prowadzą po pierwszej połowie 1:0.

45' - Sędzia doliczył jedną minutę.

45' - Z ostrego kąta blisko linii pola karnego rzut wolny wykonywał Rybus. W powietrznej walce ucierpiał Whelan i od rzutu wolnego rozpoczęli Irlandczycy.

43' - Irlandczycy niebeczpienie atakują. Nasi zawodnicy nie potrafili wyjść z pola karnego. Uderzenie McGeady'ego minęło narożnik naszej bramki.

41' - Z groźną kontrą wyszli Irlandczycy. Hoolahan wrzucał w nasze pole karne, ale kolejny raz pewnie interweniuje Fabiański.

37' - Peszko faulował Colemana i obaj zawodnicy wymienili kilka ostrych słów. Piłkarzy uspokoił Lewandowski.

35' - Wawrzyniak przegrał pojedynek sprinterski z Colemanem i faulował obrońcę rywali blisko bocznej linii. Irlandczycy mieli rzut wolny, ale podanie Brady'ego było bardzo niedokładne.

32' -

Druga żółta kartka dla Irlandczyków - John O’Shea.

29' - Irlandczycy spokojnie wymieniają piłkę w środku pola.

26' - Blisko pola karnego błąd popełnili obrońcy Irlandii. Piłkę przejął Maciej Rybus, a Sławomir Peszko wykorzystał okazję i wbiegł odważnie w pole karne. Jego uderzenie w  wpadło do bramki blisko dalszego słupka.

26' -

Gol! Peszko!

25' -

Pierwsza żółta kartka - Wesley Hoolahan.

23' - Spotkanie nie zachwyca. Dużo niedokładnych piłek z obu stron. Polacy nieznacznie dłużej przebywają przy piłce. Polska 52% - irlandia 48%

20' - Polacy wykonywali rzut wolny z głębi pola. Krychowiak znalazł miejsce w polu karnym, ale jego strzał głową minął bramkę Givena.

18' - Robbie Keane domagał się rzutu rożnego, ale sędzia wskazuje, że grę wznowią Polacy

17' - Pierwszy rzut rożny dla Irlandczyków. Piłkę wybija głową Milik.

14' - Lewandowski liczył na błąd bramkarza, ale Given spokojnie podał do obrońcy.

12' - Niewielką przewagę początkowo mieli Polacy, ale Irlandczycy dwa razy niebezpiecznie znalaźli się blisko naszej bramki. Na szczęście dla naszych zawodników akcje były nieskuteczne

10' - Zza pola karnego strzelał niepilnowany Hoolahan. Piłka przeleciała obok naszej bramki.

8' - Drugi raz w pole kane wrzucał Rybus, ponownie niecelnie.

4' - Niebezpiecznie w pole karne Polaków ze środka pola wrzucali Irlandczycy, ale Fabiański pewnie łapie piłkę.

2' - Dużo gry w środku pola, oba zespoły odnotowują sporo strat.

1' - Już w pierwszej minucie dobrą okazję miał Maciej Rybus. Jego centrę w pole karne wybił McCarthy.

1' - Zaczynamy!

20:42

20:40
Na stadionie w Dublinie liczna grupa polskich kibiców odśpiewała Mazurka Dąbrowskiego.

20:35
Do meczu pozostało 10 minut!

20:30
Krychowiak: Irlandia gra agresywnie, ale nie popadajmy w paranoję. Na boisku jest sędzia

20:27
Rozgrzewka Irlandczyków

20:24
O meczu pamięta również ambasada Stanów Zjednoczonych

20:17
Polscy i irlandzcy kibice doskonale bawią się wspólnie w Dublinie przed wieczornym meczem obydwu reprezentacji. Na trybunach spodziewanych jest ponad 20 tysięcy fanów biało-czerwonych.

Okoliczne uliczki w pobliżu stadionu zamknięte były już od godziny 16. Funkcjonariusze policji wpuszczali jedynie pojazdy należące do mieszkańców. W centrum miasta polscy fani słyszalni byli w ciągu dnia. Grupy kibiców nie były jednak agresywne i dochodziło głównie do wymiany sympatycznych uwag z miejscowymi.

20:14
Sławomir Peszko: Irlandczycy powinni czuć przed nami respekt

20:01

Irlandzka prasa przed meczem z Polską

19:55

Zakończyły się dwa spotkania grupy D. Szkoci pokonali Gibraltar 6:1, a Niemcy wygrali na wyjeździe z Gruzją 2:0. Polska, Szkocja i Niemcy mają obecnie po 10 punktów.

AFP

19:47

Robert Lewandowski: Mecz z Irlandią może być najcięższym w tych eliminacjach

19:45

Do pierwszego gwizdka sędziego została jedna godzina!

19:41

Naszych zawodników wspiera były reprezentant Roger Guerreiro

19:39

Gibraltar przegrywa ze Szkocją już 1:5. W spotkaniu Gruzja - Niemcy utrzymuje się wynik 0:2.

19:37

Wyjściową jedenastkę ogłosił również trener Irlandii: Given, Coleman, Wilson, O'Shea, Whelan, McGeady, McCarthy, Brady, Hoolahan, Keane, Walters.

19:35

Jan Tomaszewski przed meczem: Nie rzucajcie się z szabelką na czołg

19:32

Jeszcze pustki na stadionie i w biurze prasowym. Kibiców mało, bo okupują okoliczne bary, gdzie na wszelki wypadek umieszczono tabliczki z napisem: „Miejcie respekt dla sąsiadów” -

relacjonuje Stefan Szczepłek

19:27

Nasza reprezentacja zagra dziś na Aviva Stadium w Dublinie. Stadion może pomieścić 51 700 widzów. Do użytku został oddany 14 maja 2010 roku.

Flickr/Hoops341

19:20
- Znamy swoje atuty i wiemy jaką siłę stanowimy. Mamy już plan na to spotkanie i będziemy chcieli się go trzymać. Wiadomo jednak, że mecz ma różne fazy, ale jesteśmy na to przygotowani - mówił przed meczem Bogdan Zając, asystent selekcjonera Adama Nawałki

19:14
Adam Nawałka ogłosił skład na dzisiejsze spotkanie. W wyjściowej 11 zagrają: Łukasz Fabiański - Paweł Olkowski, Kamil Glik, Łukasz Szukała,Jakub Wawrzyniak - Sławomir Peszko, Tomasz Jodłowiec, Grzegorz Krychowiak, Arkadiusz Milik, Maciej Rybus - Robert Lewandowski

19:08
Jak Polacy przygotowywali się do meczu?

19:06
Garść statystyk: Mecz w Dublinie będzie 26. spotkaniem obu drużyn. Bilans dotychczasowych jest korzystny dla biało-czerwonych, którzy wygrali 10 razy, dziewięciokrotnie zremisowali i doznali sześciu porażek. Bramki: 40-27.

Po raz pierwszy obie jedenastki spotkały się w maju 1938 roku w Warszawie, a Polacy wygrali 6:0. Ostatni pojedynek miał miejsce w listopadzie 2013 roku, kiedy w towarzyska potyczka w Poznaniu zakończyła się bezbramkowym remisem. Drużyny prowadzili już wówczas obecni selekcjonerzy - Adam Nawałka i Martin O'Neill.

W Dublinie oba zespoły rywalizowały do tej pory 12-krotnie. Gospodarze cieszyli się z pięciu zwycięstw, pięć razy padł remis, a biało-czerwoni byli górą w dwóch meczach, ostatnio w listopadzie 2008, kiedy wygrali 3:2.

18:50

- To z pewnością ważny mecz, ale nie zapominajmy, że czeka nas jeszcze cała runda rewanżowa. Jeżeli wygramy w Dublinie, to w 90 procentach zapewnimy sobie awans na Euro. Zwycięstwo z Irlandią otworzy nam autostradę do Francji - mówił przed meczem Kamil Glik

18:36

Największą niespodzianką w składzie, który Adam Nawałka wybrał na dzisiejszy mecz z Irlandią jest to, że w bramce stanie Łukasz Fabiański.

Trwają pozostałe spotkania grupy D:

Gruzja - Niemcy 0:0
Szkocja - Gibraltar 1:1

18:22

Reprezentanci: Atmosfera jest bardzo dobra. Każdy, kto wystąpi za nieobecnego, da sobie radę

18:18
W drużynie Irlandii nie brakowało zgrzytów przed dzisiejszym spotkaniem. Przygotowania piłkarzy zakłóciły oskarżenia o brak zaangażowania w grę reprezentacji pod adresem pomocnika Evertonu Jamesa McCarthy'ego. Krytykę wystosował były asystent Giovanniego Trapattoniego z czasów prowadzenia przez niego reprezentacji, a także były dyrektor akademii Arsenalu Liam Brady.

18:14
Mecz z Irlandią to wcale nie będzie starcie Polaków z typowym brytyjskim futbolem. Drużyna, której selekcjonerem od listopada 2013 roku jest Martin O'Neill, zerwała z wyspiarskim przyzwyczajeniem, że piłka przemieszcza się wysoko nad głowami pomocników, by spaść na pole karne, gdzie napastnicy o posturze drwali będą się starali wpakować ją do siatki. Czytaj więcej

18:08

Reprezentanci o Irlandii: Będą walić łokciami. Musimy rozszczelnić ich obronę, grać szybko i być w ruchu

18:01

Kibice z Polski wykrzykiwali przekleństwa i hasła: "Biało-czerwoni Polska do przodu" na pokładzie jednego z samolotów lecących do Dublina. Interweniowała tamtejsza policja. Czytaj więcej

17:54
Jeszcze rok temu nasi czołowi piłkarze nie odgrywali tak ważnych ról w tak dobrych klubach w Europie. Widać postęp i przekłada się to na reprezentację. Nabraliśmy pewności siebie, umiemy coraz więcej, zaczynamy realizować wizję trenera. Poprawiliśmy przede wszystkim grę w obronie, widzimy też naszą siłę w grze z kontrataku - mówi Grzegorz Krychowiak

17:47

Asystent Adama Nawałki: Irlandia to drużyna walczaków, ale nie brakuje w niej jakości

17:40

Polscy kibice, którym dotąd nie udało się kupić biletów na dzisiejszy mecz eliminacji piłkarskich mistrzostw Europy 2016 z Irlandią w Dublinie, wciąż liczą, że uda im się wejść na stadion. Szansą dla nich jest odkupienie wejściówek od innych fanów.

Bilety przeznaczone dla polskich fanów sprzedano za pośrednictwem PZPN błyskawicznie, ponieważ było ich zaledwie trzy tysiące. W niedzielny wieczór na mogącym pomieścić ponad 51 tysięcy osób obiekcie Aviva Stadium spodziewanych jest jednak więcej niż 20 tysięcy kibiców biało-czerwonych.

17:36
Kibiców takich jak Irlandia nie ma żadna piłkarska reprezentacja. Przekonaliśmy się o tym podczas Euro 2012. Czytaj więcej

17:28
Nadszedł czas na zmiany. Chcę odejść z klubu, bo mam ambicję grać w pucharach - mówi Maciej Rybus

17:23
Remis w meczu z Irlandią będzie dla biało-czerwonych dobrym wynikiem - uważa były reprezentant Henryk Szymanowski. - Na Wyspach zawsze Polakom źle się gra - podkreślił. Czytaj więcej

17:18
Protestanccy mieszkańcy Irlandii Północnej są niezadowoleni z faktu, że ich piłkarska reprezentacja ma rozegrać eliminacyjny mecz mistrzostw Europy 2016 w niedzielę. Zgodnie z ich wyznaniem, powinien to być dzień odpoczynku. Czytaj więcej

17:12
W sobotnich meczach eliminacji piłkarskich mistrzostw Europy nie zabrakło niespodzianek. Holandia i Czechy uratowały w końcówce remisy u siebie z niżej notowanymi rywalami - Turcją i Łotwą. Czytaj więcej

17:05
Reprezentanci: Od kiedy Lewandowski jest kapitanem, osiągamy dobre wyniki. Decyzje trenera są prawidłowe

17:00
Dziś Łukasza Fabiańskiego w bramce reprezentacji Polski i nasz blok obronny straszyć będzie najskuteczniejszy w historii reprezentacji Irlandii zawodnik – 35-letni weteran Robbie Keane. Czytaj więcej

16:55
Polscy i irlandzcy kibice są podzieleni, jeśli chodzi o prognozy przed meczem obydwu reprezentacji. Jaki wynik obstawiają fani?

16:48
Nie gramy z wirtuozami, ale to nie moment na eksperymenty - mówi Dariusz Wdowczyk

16:44
Peszko zastąpi Błaszczykowskiego - mówi Maciej Murawski

16:40
Reprezentacja wczoraj przyleciała do Dublina i na lotnisku została przywitani przez liczną grupę polskich kibiców. - Serce rośnie, kiedy widzi się rodaków na lotnisku - mówił Adam Nawałka. Relacja Stefana Szczepłka z Dublina