Oświata, ochrona zdrowia, komunikacja, kultura, gospodarka komunalna czy planowanie przestrzenne to wszystko są zadania gminy. Realizowane nie dla sztuki, ale w jednym celu – żeby mieszkańcom żyło się jak najlepiej.

Aby to osiągnąć, samorządy gromadzą i wydają pieniądze zgodnie z zasadami określonymi w ustawach i klasyfikacji budżetowej. Realizują wieloletnie programy finansowe i rozmaite projekty (walki ze smogiem czy rozwoju transportu publicznego), współfinansowane ze środków UE.

Jak jednak ocenić, czy podejmowane wysiłki przynoszą zamierzony efekt? Odpowiedź ma przynieść zaprezentowany na konferencji zorganizowanej 23 listopada w Warszawie przez władze Krakowa i Poznania system STRADOM (Strategia Dużego Obszaru Miejskiego).

– Jest to szafa, w której gromadzone są rozmaite dane: finansowe, zamierzone cele i wskaźniki pozwalające zmierzyć ich realizację – mówi Piotr Wierzchowski z Urzędu Miasta Krakowa. – Na bieżąco pokazuje też, jakie zmiany w realizacji i finansowaniu zadań należy wprowadzić – dodaje.

Wszystko po to, aby świadczone przez samorząd usługi publiczne jak najbardziej odpowiadały na zapotrzebowanie mieszkańców.