Za kilka dni wyjaśni się, kto będzie płacił zasiłki w 2016 r.

Zbliża się 30 listopada. Płatnik składek, który na ten dzień będzie zgłaszał do ubezpieczenia chorobowego więcej niż 20 osób, w przyszłym roku będzie pełnił wobec nich funkcję płatnika zasiłków.

Publikacja: 29.11.2015 04:00

Foto: www.sxc.hu

Jeśli te obowiązki przejdą na pracodawcę czy zleceniodawcę, powinien pamiętać o podstawowych zasadach wypłaty i rozliczania świadczeń. Zagadnienia te będą jednym z tematów bezpłatnych seminariów prowadzonych przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych w ramach akcji „Tydzień przedsiębiorcy" trwającej od 23 do 27 listopada 2015 r.

Uprawnione podmioty

Prawo do świadczeń z ubezpieczenia chorobowego i wypadkowego ustalają oraz świadczenia te wypłacają:

a) płatnicy składek na ubezpieczenie chorobowe, którzy zgłaszają do ubezpieczenia chorobowego powyżej 20 ubezpieczonych – swoim ubezpieczonym w czasie trwania ubezpieczenia,

b) terenowe jednostki ZUS w pozostałych przypadkach.

Liczbę ubezpieczonych ustala się na każdy rok kalendarzowy według stanu na 30 listopada poprzedniego roku, a w stosunku do płatników składek, którzy na ten dzień nie zgłaszali nikogo do ubezpieczenia chorobowego – według stanu na pierwszy miesiąc, w którym dokonali takiego zgłoszenia.

Terminy wypłaty

Płatnicy składek powinni wypłacać zasiłki w terminach przyjętych dla wypłaty wynagrodzeń lub dochodów. Terenowe jednostki ZUS robią to na bieżąco po stwierdzeniu uprawnień. Zasiłki te wypłaca się jednak nie później niż w ciągu 30 dni od następnego dnia po dniu złożenia przez ubezpieczonego wszystkich dokumentów niezbędnych do stwierdzenia uprawnień do zasiłku.

Ogólne zasady

Podstawę wymiaru zasiłków ustala się z okresu 12 miesięcy kalendarzowych poprzedzających miesiąc, w którym powstała niezdolność do pracy. W przypadku krótszego okresu ubezpieczenia oblicza się go z okresu pełnych miesięcy kalendarzowych ubezpieczenia.

Podstawa wymiaru zasiłków to:

1. w przypadku pracowników – przeciętne miesięczne wynagrodzenie wypłacone za 12 miesięcy kalendarzowych poprzedzających ten, w którym powstała niezdolność do pracy.

W tych obliczeniach uwzględnia się przychód stanowiący podstawę wymiaru składki na ubezpieczenie chorobowe lub wypadkowe, po odliczeniu potrąconych przez pracodawcę składek na ubezpieczenia społeczne finansowanych przez pracownika;

2. w przypadku ubezpieczonych niebędących pracownikami – przychód, od którego opłacana jest składka na ubezpieczenie chorobowe lub wypadkowe, za 12 miesięcy kalendarzowych poprzedzających ten, w którym powstała niezdolność do pracy, po odliczeniu kwoty odpowiadającej 13,71 proc. podstawy wymiaru składek na to ubezpieczenie.

Gdy niezdolność do pracy powstała przed upływem tego okresu, przyjmuje się przychód za pełne kalendarzowe miesiące ubezpieczenia.

Za czas choroby

Prawo do zasiłku chorobowego przysługuje przez okres trwania niezdolności do pracy, nie dłużej jednak niż przez 182 dni. Tylko w sytuacji, gdy niezdolność do pracy została spowodowana gruźlicą lub występuje w okresie ciąży, okres zasiłkowy jest dłuższy i może trwać maksymalnie 270 dni.

Zasiłek chorobowy przysługuje co do zasady w wysokości 80 proc. podstawy wymiaru. Jednak za okres:

- pobytu w szpitalu – jest to 70 proc. tej podstawy,

- niezdolności do pracy przypadającej w ciąży lub spowodowanej wypadkiem w drodze do pracy lub z pracy, wypadkiem przy pracy lub chorobą zawodową albo powstałej wskutek poddania się niezbędnym badaniom lekarskim przewidzianym dla kandydatów na dawców komórek, tkanek i narządów lub poddania się zabiegowi ich pobrania – w wysokości 100 proc. tej podstawy.

Świadczenie rehabilitacyjne

Przysługuje przez okres niezbędny do przywrócenia zdolności do pracy, nie dłużej jednak niż przez 12 miesięcy (360 dni). O stanie zdrowia uzasadniającym przyznanie prawa do świadczenia orzeka lekarz orzecznik ZUS albo komisja lekarska ZUS.

Świadczenie rehabilitacyjne przysługuje w wysokości:

- 100 proc. zwaloryzowanej podstawy wymiaru zasiłku chorobowego, gdy niezdolność do pracy przypada w okresie ciąży, powstała na skutek wypadku przy pracy lub choroby zawodowej,

a w pozostałych przypadkach w wysokości:

- 90 proc. tej podstawy – za pierwsze trzy miesiące (90 dni) i

- 75 proc. podstawy – za pozostały okres.

Wyrównanie pensji

Prawo do zasiłku wyrównawczego może uzyskać wyłącznie pracownik. Podstawą jego przyznania jest poddanie się – ze względu na zmniejszoną sprawność do pracy – rehabilitacji zawodowej w celu adaptacji lub przyuczenia do określonej pracy, przez co wynagrodzenie pracownika uległo obniżeniu.

Zasiłek wyrównawczy przysługuje przez okres rehabilitacji zawodowej, nie dłużej jednak niż przez 24 miesiące od dnia, w którym zatrudniony podjął rehabilitację.

Stanowi on różnicę między przeciętnym miesięcznym wynagrodzeniem ustalonym według zasad obowiązujących przy ustalaniu podstawy wymiaru zasiłku chorobowego a miesięcznym wynagrodzeniem osiągniętym za pracę w warunkach rehabilitacji zawodowej.

Za dni opieki

Zasiłek opiekuńczy przysługuje przez okres:

- 60 dni w roku kalendarzowym – jeżeli opieka sprawowana jest nad dzieckiem zdrowym w wieku do ukończenia ośmiu lat lub nad chorym dzieckiem w wieku do ukończenia 14 lat,

- 14 dni w roku kalendarzowym – gdy opieki wymaga inny członek rodziny, m.in. dziecko po ukończeniu 14 lat, małżonek, rodzic, teściowe, dziadkowie czy wnuki,

- do 56 dni, nie dłużej jednak niż do ukończenia przez dziecko ośmiu tygodni życia, jeżeli matka dziecka pobierająca zasiłek macierzyński w wymiarze do ośmiu tygodni po porodzie wymaga opieki szpitalnej ze względu na stan zdrowia uniemożliwiający jej sprawowanie osobistej opieki nad dzieckiem. O zasiłek może się starać ojciec dziecka lub inny członek najbliższej rodziny, jeżeli przerwą pracę lub inną działalność zarobkową w celu sprawowania nad nim osobistej opieki.

Zasiłek opiekuńczy przysługuje w wysokości 80 proc. podstawy wymiaru.

Dla matki lub ojca

Zasiłek macierzyński przysługuje w wysokości:

- 100 proc. podstawy wymiaru – za okres ustalony przepisami k.p. jako okres urlopu macierzyńskiego, okres dodatkowego urlopu macierzyńskiego, okres urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego, okres dodatkowego urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego oraz okres urlopu ojcowskiego.

- 60 proc. podstawy wymiaru – za okres ustalony przepisami k.p. jako okres urlopu rodzicielskiego.

W określonych przypadkach zasiłek może być jednak wypłacany przez cały okres jego trwania w wysokości 80 proc. podstawy wymiaru.

Świadczenie to zawsze przysługuje w wysokości 100 proc. podstawy wymiaru za okres urlopu ojcowskiego.

Okres, za jaki należy się zasiłek macierzyński (na zasadach ogólnych), >pokazuje tabelka.

Przy spełnieniu warunków określonych ustawą matka dziecka może zrezygnować z pobierania zasiłku, podzielić się z ojcem dziecka uprawnieniami do tego świadczenia za okres urlopu macierzyńskiego (po wykorzystaniu co najmniej 14 tygodni), dodatkowego urlopu macierzyńskiego oraz za okres urlopu rodzicielskiego, a także łączyć korzystanie z urlopu dodatkowego lub rodzicielskiego z wykonywaniem pracy u pracodawcy, który udzielił jej tego urlopu.

Brak prawa do świadczeń

Zasiłek chorobowy, świadczenie rehabilitacyjne, zasiłek wyrównawczy, zasiłek opiekuńczy nie przysługują m.in. w okresie:

1) urlopu bezpłatnego lub wychowawczego,

2) tymczasowego aresztowania lub odbywania kary pozbawienia wolności,

3) za który przysługuje prawo do wynagrodzenia,

4) za cały okres orzeczonej niezdolności do pracy, jeżeli niezdolność do pracy spowodowana została w wyniku umyślnego przestępstwa lub wykroczenia, co zostało stwierdzone prawomocnym orzeczeniem sądu,

5) za okres pierwszych pięciu dni, jeżeli niezdolność do pracy została spowodowana nadużyciem alkoholu (fakt ten jest stwierdzony przez lekarza kodem „C" w zaświadczeniu lekarskim lub w odpowiednim postępowaniu, np. mającym na celu ustalenie okoliczności wypadku),

6) za okres objęty zaświadczeniem lekarskim, w przypadku:

- sfałszowania zaświadczenia lekarskiego,

- wykonywania w czasie zwolnienia lekarskiego pracy zarobkowej albo wykorzystywania zwolnienia lekarskiego od pracy niezgodnie z celem tego zwolnienia, co zostało stwierdzone w trakcie kontroli prawidłowości wykorzystywania zwolnień lekarskich od pracy przeprowadzanej przez płatnika zasiłku.

Zasiłek macierzyński nie przysługuje natomiast:

1) za okres, za który przysługuje prawo do wynagrodzenia,

2) za okres urlopu bezpłatnego,

3) za okres tymczasowego aresztowania lub odbywania kary pozbawienia wolności,

4) w przypadku urodzenia dziecka w czasie zawieszenia wykonywania działalności gospodarczej,

5) w przypadku urodzenia dziecka po ustaniu zatrudnienia, jeżeli rozwiązanie umowy o pracę w okresie ciąży nie nastąpiło wskutek likwidacji bądź ogłoszenia upadłości pracodawcy albo w wyniku naruszenia przepisów prawa, stwierdzonego prawomocnym wyrokiem sądu.

Miesięczne rozliczenia

Pracodawca jako płatnik składek ma obowiązek rozliczać składki za swoich pracowników i zleceniobiorców nie tylko w okresie, w którym wykonują oni pracę i gdy wypłaca im wynagrodzenie, ale także za okres, gdy są oni niezdolni do pracy z powodu choroby i otrzymują wynagrodzenie chorobowe lub zasiłki.

Od wypłaconych zasiłków chorobowego, opiekuńczego, wyrównawczego i świadczenia rehabilitacyjnego płatnik nie nalicza i nie opłaca składek na ubezpieczenie społeczne ani zdrowotne. Składkę zdrowotną nalicza się i opłaca za okres wypłaty wynagrodzenia za czas choroby.

Z tytułu pobierania zasiłku macierzyńskiego płatnik zasiłku (pracodawca lub ZUS) ma obowiązek naliczać składki na ubezpieczenia emerytalne i rentowe, których podstawę stanowi kwota wypłaconego świadczenia. Składki te finansowane są jednak z budżetu państwa.

W zależności od rodzaju wypłaconego świadczenia w dokumentach rozliczeniowych ZUS RSA przypisuje mu się odpowiedni kod świadczenia/przerwy.

Płatnik składek, który nie jest płatnikiem zasiłków, w raporcie ZUS RSA wykazuje właściwy kod świadczenia/przerwy i okres niezdolności do pracy. Nie podaje natomiast liczby dni zasiłkowych ani kwoty wypłaconego świadczenia.

Natomiast płatnik składek uprawniony do wypłaty zasiłków w tym raporcie wykazuje również liczbę dni zasiłku oraz kwotę świadczenia. Wypłacone zasiłki płatnik składek rozlicza w deklaracji rozliczeniowej ZUS DRA.

—oprac. pracownicy ZUS

Więcej informacji dotyczących obowiązujących przepisów oraz zaprezentowanych zagadnień można pozyskać na organizowanych w ramach „Tygodnia przedsiębiorczości" seminariach oraz na stronie www.zus.pl.

Więcej osób z uprawnieniami

Zmiany wprowadzone ustawą z 15 maja 2015 r., z których część już obowiązuje, a reszta wejdzie w życie od 1 stycznia 2016 r., przewidują:

1) przyznanie prawa do zasiłku macierzyńskiego ubezpieczonemu ojcu dziecka lub innemu członkowi najbliższej rodziny w przypadku śmierci nieubezpieczonej matki dziecka lub porzucenia przez nią dziecka, a także gdy matka dziecka legitymuje się orzeczeniem o niezdolności do samodzielnej egzystencji,

2) rozszerzenie kręgu osób uznanych za członków rodziny, których choroba uprawnia do zasiłku opiekuńczego,

3) zmianę w zakresie sposobu ustalania podstawy wymiaru zasiłków dla osób podlegających ubezpieczeniu chorobowemu dobrowolnie, których podstawą wymiaru składek jest kwota deklarowana,

4) wprowadzenie elektronicznej formy wystawiania zwolnień lekarskich na druku ZLA,

5) przyznanie prawa do zasiłku opiekuńczego w dodatkowym wymiarze, gdy matka dziecka pobierająca zasiłek macierzyński legitymuje się orzeczeniem o niezdolności do samodzielnej egzystencji lub orzeczeniem o niepełnosprawności w stopniu znacznym. -

27 listopada dyżur eksperta ZUS

Masz wątpliwości dotyczące wypłacania i rozliczania zasiłków? Zadaj pytanie pracownikowi ZUS podczas dyżuru w redakcji „Rzeczpospolitej". Możesz dzwonić w piątek 27 listopada w godz. od 9 do 11 pod nr 22 463 05 44.

Odpowiedzi na pytania czytelników opublikujemy na łamach „Rzeczpospolitej".

Jeśli te obowiązki przejdą na pracodawcę czy zleceniodawcę, powinien pamiętać o podstawowych zasadach wypłaty i rozliczania świadczeń. Zagadnienia te będą jednym z tematów bezpłatnych seminariów prowadzonych przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych w ramach akcji „Tydzień przedsiębiorcy" trwającej od 23 do 27 listopada 2015 r.

Uprawnione podmioty

Pozostało 97% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Spadki i darowizny
Poświadczenie nabycia spadku u notariusza: koszty i zalety
Materiał Promocyjny
Co czeka zarządców budynków w regulacjach elektromobilności?
Prawo w Firmie
Trudny państwowy egzamin zakończony. Zdało tylko 6 osób
Podatki
Składka zdrowotna na ryczałcie bez ograniczeń. Rząd zdradza szczegóły
Ustrój i kompetencje
Kiedy można wyłączyć grunty z produkcji rolnej
Sądy i trybunały
Reforma TK w Sejmie. Możliwe zmiany w planie Bodnara