Zawieszenie działalności a koszty podatkowe

Pomimo przerwy w prowadzeniu działalności przedsiębiorcy ponoszą wiele opłat wynikających z zawartych umów terminowych. Chodzi np. o najem, leasing czy usługi telekomunikacyjne. Wydatki z tego tytułu mogą zostać zaliczone do kosztów podatkowych jako poniesione w celu zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów.

Publikacja: 26.11.2015 06:50

Mimo zawieszenia działalności koszty muszą być ewidencjonowane na bieżąco

Mimo zawieszenia działalności koszty muszą być ewidencjonowane na bieżąco

Foto: 123RF

Okres zawieszenia prowadzenia działalności gospodarczej nie we wszystkich obszarach jest czasem uśpienia firmy. Właściciele firm nie podejmują wtedy działań w zakresie bieżącej działalności, co wiąże się zazwyczaj z przerwą w sporządzaniu bieżących deklaracji podatkowych. Nie opłacają także składek ZUS. Nie oznacza to jednak, że przedsiębiorcy, którzy zgłosili zawieszenie prowadzenia działalności gospodarczej, są zwolnieni ze wszystkich obowiązków związanych z prowadzeniem firmy. Zawieszenie pozostaje bowiem bez wpływu na obowiązek wywiązywania się z przyjętych przez przedsiębiorcę zobowiązań o charakterze cywilnoprawnym. Tak więc pomimo faktycznego zawieszenia aktywności prowadzonej firmy przedsiębiorcy ponoszą wiele, nierzadko znacznych, wydatków związanych ze swoją działalnością. Wydatki te mogą wynikać z zawartych umów terminowych (np. umowy najmu, leasingu, umowy telekomunikacyjne) czy też z bieżących kosztów utrzymania składników majątku firmowego (np. wydatki na ogrzewanie budynku firmowego, polisa OC czy obowiązkowy przegląd firmowego samochodu).

Teraz 4 zł za tydzień dostępu do rp.pl!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach subskrypcji rp.pl

Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Rzetelne informacje, różne perspektywy, komentarze i opinie. Artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.

Nieruchomości
Trybunał: nabyli działkę bez zgody ministra, umowa nieważna
Materiał Promocyjny
Wykup samochodu z leasingu – co warto wiedzieć?
Praca, Emerytury i renty
Czy każdy górnik może mieć górniczą emeryturę? Ważny wyrok SN
Prawo karne
Kłopoty żony Macieja Wąsika. "To represje"
Sądy i trybunały
Czy frankowicze doczekają się uchwały Sądu Najwyższego?
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Sądy i trybunały
Łukasz Piebiak wraca do sądu. Afera hejterska nadal nierozliczona