Sondaż: Platforma Obywatelska traci, Ryszard Petru pewniej nad progiem

Kryzys migracyjny nie służy PO. Powiększa się przewaga PiS nad rządzącymi, rośnie też Nowoczesna.

Aktualizacja: 21.09.2015 10:01 Publikacja: 20.09.2015 20:25

Ryszard Petru w sobotę w Warszawie przedstawił swoje propozycje programowe, m.in. jednolite 16-proc.

Ryszard Petru w sobotę w Warszawie przedstawił swoje propozycje programowe, m.in. jednolite 16-proc. stawki VAT, CIT i PIT

Foto: PAP/Rafał Guz

Gdyby wybory odbyły się w ostatnią niedzielę, w Sejmie znalazłoby się pięć partii – wynika z badania, które dla „Rzeczpospolitej" przeprowadziła pracownia IBRiS.

Powolna wspinaczka prawicy

Niezagrożone wydaje się zwycięstwo obozu zjednoczonej prawicy z Prawem i Sprawiedliwością na czele. Na sojusz tego ugrupowania z Polską Razem i Solidarną Polską chce głosować już 39 proc. badanych, o jeden punkt procentowy więcej niż w ostatnim pomiarze dwa tygodnie temu.

Takie notowania dają partii Jarosława Kaczyńskiego coraz większe nadzieje na samodzielne rządy. O tym, czy będą one możliwe, przesądzą wyborcy niezdecydowani. Brak preferencji deklaruje 10 proc. ankietowanych.

Coraz więcej do lidera tracą obecnie rządzący. Poparcie dla Platformy Obywatelskiej spadło o jeden punkt procentowy i wynosi 22 proc.

Na opinie respondentów mogą mieć wpływ stanowiska głównych partii wobec europejskiego kryzysu imigracyjnego. Większość Polaków (według lipcowego sondażu IBRiS dla „Rzeczpospolitej") nie chce przyjmować uchodźców, co jest zbieżne raczej ze stanowiskiem PiS w tej sprawie.

Lewica tuż nad progiem

Miejsce za dwójką największych graczy niezmiennie od końca lipca zajmuje Zjednoczona Lewica. Koalicja SLD, Twojego Ruchu, Zielonych i Unii Pracy podobnie jak dwa i cztery tygodnie temu może liczyć na 8 proc. poparcia. Mimo miejsca na podium lewica nie może być pewna zdobycia mandatów, ponieważ próg wyborczy dla koalicji jest wyższy niż dla partii.

Z sondażu IBRiS dla „Rzeczpospolitej" wynika też, że w Sejmie znalazłby się PSL. Wynik ludowców – podobnie jak Zjednoczonej Lewicy – oscyluje wokół progu wyborczego. PSL, podobnie jak w ostatnim badaniu, może liczyć na 5 proc. poparcia.

Klęska Kukiza, dobra passa Petru

Poza Sejmem znalazła się za to lista Pawła Kukiza, która w kolejnym pomiarze znów traci głosy. Na formację muzyka chce głosować już tylko 4 proc. badanych.

Więcej wyborców deklaruje oddanie swojego głosu na Nowoczesną Ryszarda Petru. Partia ekonomisty od ostatniego pomiaru zyskała jeden punkt procentowy i cieszy się sympatią 6 proc. ankietowanych, co daje jej bezpieczne miejsce w parlamencie.

Badanie IBRiS dla „Rzeczpospolitej" zostało przeprowadzone 18 i 19 września. Wpływ na wynik Nowoczesnej mógł mieć więc sobotni kongres partii. Na zjeździe w należącym do Tomasza Karolaka Teatrze Imka Ryszard Petru prezentował gospodarczy program swojej formacji i apelował o głosy do rozczarowanych i byłych wyborców PO.

Tych ostatnich ma przekonać powrót do niektórych postulatów, które Platforma głosiła w początkowych latach swojego istnienia.

Jednolite podatki

Osią gospodarczej propozycji Nowoczesnej ma być uproszczenie przepisów podatkowych i wprowadzenie jednolitej stawki PIT, CIT i VAT na poziomie 16 proc. Bliźniacze rozwiązanie dekadę temu proponowała PO – wtedy liniowa stawka miała wynosić 15 proc.

Przy okazji prezentacji swoich gospodarczych rozwiązań Ryszard Petru nie stronił też od ataków na inne ugrupowania polityczne.

Przeciw PSL, PiS i PO

– Wszyscy dokładamy się do wcześniejszych emerytur. Nie ma powodu, by PSL cały był na KRUS-ie – mówił m.in. lider Nowoczesnej, postulując likwidację przywilejów emerytalnych dla poszczególnych grup zawodowych.

Krytykował też PiS, twierdząc, że propozycje składane przez Beatę Szydło są zbyt kosztowne i nieodpowiedzialne, a obietnice PO określił mianem kłamstw.

Nowoczesna swój kongres zorganizowała jako ostatnia z pięciu partii z największym poparciem w sondażach.

PiS, PO, a także PSL i Zjednoczona Lewica swoje zjazdy zorganizowały w ubiegły weekend. To jednak nie ostatnia konwencja formacji Petru.

Następna, na której ma zostać zaprezentowanych siedem głównych punktów całego programu Nowoczesnej, ma się odbyć 26 września.

Stanisław Gomułka, b. wiceminister finansów

Propozycję 3 x 16, czyli 16-procentowego VAT, PIT i CIT, oceniam jako kierunkowo dobrą. W przypadku VAT z propozycją ujednolicenia stawki wystąpiła do nas KE, wskazując, że bez tego trudno nam będzie uszczelnić system VAT. A właśnie na uszczelnieniu systemu, czyli zwiększeniu wpływów z VAT, bardzo nam zależy.

Jest prawdą, że osiem lat temu z podobną propozycją wystąpiła PO, tylko wtedy to było 3 x 15. Wówczas Platforma przegrała, bo oponenci straszyli pustą lodówką, czyli znacznym pogorszeniem się sytuacji osób najbiedniejszych. Kupują one dużo żywności, której ceny w wyniku wprowadzenia jednej stawki VAT by wzrosły. Ale dzisiaj udział wydatków na żywność w wydatkach ogółem spadł dla przeciętnego gospodarstwa domowego do ok. 23 proc. z ponad 30 proc. dziesięć lat temu. Mamy więc inną sytuację, można pomagać ubogim rodzinom – które ucierpiałyby na jednej stawce VAT – poprzez bezpośrednią pomoc społeczną. Z kolei liniowy podatek PIT i CIT to większa zachęta do pracy i podejmowania działalności gospodarczej. W sumie 3 x 16 to uproszczenie i uszczelnienie systemu podatkowego, co jest krokiem w dobrym kierunku. Tym bardziej że – jak deklaruje Ryszard Petru – ma on być obojętny dla budżetu.

—not. acw

Gdyby wybory odbyły się w ostatnią niedzielę, w Sejmie znalazłoby się pięć partii – wynika z badania, które dla „Rzeczpospolitej" przeprowadziła pracownia IBRiS.

Powolna wspinaczka prawicy

Pozostało 97% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Kraj
Śląskie samorządy poważnie wzięły się do walki ze smogiem
Kraj
Afera GetBack. Co wiemy po sześciu latach śledztwa?
śledztwo
Ofiar Pegasusa na razie nie ma. Prokuratura Krajowa dopiero ustala, czy i kto był inwigilowany
Kraj
Posłowie napiszą nową definicję drzewa. Wskazują na jeden brak w dotychczasowym znaczeniu
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Kraj
Zagramy z Walią w koszulkach z nieprawidłowym godłem. Orła wzięto z Wikipedii