Konkubinat osób jednej płci to nie ważny powód do zmiany nazwiska

Uznanie związku osób jednej płci za życie rodzinne nie jest przesłanką zmiany nazwiska, tak jak nie stanowi jej związek nieformalny osób różnej płci – orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi.

Publikacja: 27.11.2015 13:25

Konkubinat osób jednej płci to nie ważny powód do zmiany nazwiska

Foto: 123RF

Do Kierownika Urzędu Stanu Cywilnego w Łodzi wpłynął wniosek B.S. o dokonanie, w trybie administracyjnym, zmiany nazwiska S. na nazwisko P. Kobieta tłumaczyła, że nosi nazwisko ojca, z którym od rozwodu rodziców w 1992 r. utrzymuje jedynie sporadyczne kontakty. Co więcej jej matka w 2011 r. ponownie wyszła za mąż i przyjęła nazwisko męża, wobec czego B.S. uznała, że nie ma powodów, by pozostawała przy nazwisku, które nosi od urodzenia. Dodała, iż prosi o zmianę nazwiska na P., gdyż jest w bliskiej więzi emocjonalnej z osobą noszącą to nazwisko, a także z jej rodziną. Na czego dowód przedłożyła kopię najmu mieszkania oraz potwierdzenia otwarcia wspólnego konta.

Trwały atrybut człowieka

Kierownik USC odmówił, wskazując, iż wspólne zamieszkiwanie, posiadanie wspólnego konta oraz brak więzi z ojcem nie są istotnymi powodami do zmiany nazwiska, jakich wymaga art. 4 ust. 1 ustawy o zmianie imienia i nazwiska. Jak wyjaśnił organ, nazwisko jest jednym z elementów identyfikujących osobę i składa się na jej stan cywilny, wskazuje na pochodzenie od określonych rodziców i dlatego powinno być stabilne. Jest to trwały atrybut człowieka, prawnie mu przypisany przez zarejestrowanie w aktach stanu cywilnego. Podstawą zmiany nazwiska winny być okoliczności szczególne, a nawet nadzwyczajne. - Chęć noszenia nazwiska osoby uznanej przez stronę za osobę bliską, nie może być podstawą zmiany nazwiska. Samo poczucie związania i przynależności do innej rodziny oraz bliskość z jej członkami, też nie jest wystarczającym i ważnym powodem – wyjaśnił kierownik USC.

Na takim samym stanowisku stanął wojewoda. Zwrócił on uwagę, iż samo pozostawanie w innym związku niż małżeński stanowi ważny powód do zmiany nazwiska jednego z partnerów na nazwisko drugiego partnera (jak przy związkach małżeńskich) oznaczałoby rozszerzenie możliwości wyboru nazwiska na osoby pozostające w tych związkach. To z kolei spowodowałoby wkroczenie prawa administracyjnego w dziedziny regulowane przez prawo rodzinne. Pogląd taki stanowiłby zagrożenie zasady stabilizacji nazwisk, sankcjonowanej w ustawie o zmianie imienia i nazwiska, gdyż każdorazowo złożenie wniosku o zmianę nazwiska, gdzie jako powód zmiany strona podałaby pozostawanie w związku innym niż małżeński, skutkowałoby wydaniem pozytywnej decyzji przez kierownika urzędu stanu cywilnego.

Wojewoda zaznaczył, że w obecnym stanie prawnym, zmiana nazwiska jednego z partnerów nie spowodowałaby zmiany stosunku prawnego między osobami pozostającymi w tym związku. Mogłaby natomiast – wobec osób postronnych – tworzyć iluzję, iż pozostają one w stosunkach rodzinnych. Zarówno uzyskanie informacji medycznych, jak i odbieranie korespondencji jest możliwe na mocy odpowiednich upoważnień. Samo noszenie wspólnego nazwiska (np. przez rodzeństwo) nie daje prawa do uzyskania informacji medycznych dotyczących innej osoby.

- Pomimo subiektywnego przekonania skarżącej, że pozostawanie w związku osób jednej płci z C.P. stanowi ważną przyczynę zmiany nazwiska, uwzględnienie wniosku nie było możliwe – stwierdził wojewoda.

Dowody na trwałość więzi

W skardze do sądu administracyjnego pełnomocnik kobiety podniósł, iż okoliczność, pozostawania przez skarżącą związku osób jednej płci o charakterze konkubinatu, wzajemne relacje osobiste, rodzinne i majątkowe, ich zakres, trwałość i charakter, jak też praktyczne konsekwencje zmiany nazwiska dla bieżącego funkcjonowania jego klientki i jej partnerki, stanowią niezależną, wystarczającą i zobiektywizowaną przesłankę do zmiany nazwiska, ocenianą zarówno według kryterium o charakterze subiektywnym i obiektywnym.

Na rozprawie na potwierdzenie stałości związku pełnomocnik przedstawił też kopię umowy przedwstępnej kupna – sprzedaży mieszkania zawartej przez skarżącą i jej partnerkę. Co więcej, oświadczył, że jedną z przyczyn wystąpienia przez jego klientkę z wnioskiem o zmianę nazwiska była okoliczność, że ustawodawca nie reguluje kwestii związków partnerskich. Zmiana nazwiska miałaby symbolicznie wyrażać relacje w jakich pozostaje ze swoją partnerką. Podkreślał trwałość więzi, o czym świadczą przedstawione dowody i fakt, że tam gdzie jest to możliwe skarżąca posługuje się nazwiskiem P.

Pełnomocnik wojewody wniósł o oddalenie skargi. Oświadczył, że organ nie kwestionuje faktu, że B.S. i jej partnerka prowadzą wspólne życie rodzinne. Rolą organu jest jednak stosowanie obowiązującego prawa.

Obejście prawa

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi w wyroku z 21 października 2015 r. (sygn. akt III SA/Łd 679/15) oddalił skargę.

W uzasadnieniu wskazano, iż przyjęcie, jak chce tego B.S., że okoliczność pozostawania przez daną osobę w związku osób jednej płci o charakterze konkubinatu, stanowi ważny powód zmiany nazwiska na nazwisko partnera (partnerki) nie jest w obecnym stanie prawnym możliwe. Sąd podkreślił, iż zmiana nazwiska rodowego określającego pochodzenie osoby, co do zasady może nastąpić tylko przy zawarciu związku małżeńskiego. W związku z tym zastosowanie takiej szerokiej wykładni pojęcia "ważne powody" i uznanie, że takim ważnym powodem jest pozostawanie w trwałym związku partnerskim z inną osobą, byłaby myląca w kontaktach społecznych i obrocie prawnym, co do rodzaju więzi rodzinnych (w sensie prawnym) łączących osoby partnerów. W przypadku związku osób różnej płci (konkubinat osób heteroseksualnych) sugerowałaby, że mamy do czynienia z małżeństwem, a w przypadku związków osób jednej płci np. z rodzeństwem. – W gruncie rzeczy stanowiłoby to także obejście prawa, gdyż stanowiłoby to substytut zawarcia związku małżeńskiego, tak jak to przedstawiła również skarżąca – wyjaśnił sąd, zauważając, iż sam pełnomocnik skarżącej przyznał, że zmiana nazwiska skarżącej ma służyć uprawomocnieniu jej relacji z inną osobą i stworzyć wrażenie związku.

Sąd stwierdził, iż w obowiązującym stanie prawnym należy uznać, że pozostawanie przez osoby w związku o charakterze konkubinatu, bez względu na to, czy chodzi o związek osób jednej płci, czy o związek heteroseksualny, ale w innym związku niż związek małżeński, nie stanowi "ważnego powodu", w rozumieniu art. 4 ust 1 ustawy z dnia o zmianie imienia i nazwiska do zmiany nazwiska jednego z partnerów na nazwisko drugiego partnera.

Dalej WSA wskazał, iż "ważnego powodu" do zmiany nazwiska rodowego na nazwisko partnerki nie może stanowić też podnoszony brak więzi emocjonalnej z ojcem. - Niechęć danej osoby do noszonego nazwiska sama w sobie nie jest wystarczającym powodem do zmiany nazwiska – zaznaczył sąd.

WSA nie kwestionował, że z punktu widzenia B.S. istnieją subiektywnie ważne powody uzasadniające zmianę jej nazwiska, jednak w jego ocenie, obowiązujące przepisy prawa nie pozwalają tych powodów uznać za "ważne powody" w rozumieniu ustawy. Uregulowania zawarte w ustawie z dnia 17 października 2008 r. wprowadzające możliwość zmiany nazwiska w trybie administracyjnym stanowią o wyjątkach od reguł określonych w Krio i nie mogą tych reguł zmieniać.

Za nietrafny uznano podnoszony zarzut, że u podstaw odmowy zmiany nazwiska leży uznanie, że osoby pozostające w związku osób jednej płci nie mogą tworzyć relacji o charakterze rodzinnym. - Chodzi jedynie o to, że z faktu tworzenia faktycznych relacji o charakterze rodzinnym nie można wywodzić skutków prawnych zastrzeżonych przez ustawodawcę dla rodziny w sensie prawnym. Uznanie związku osób jednej płci za życie rodzinne nie jest przesłanką zmiany nazwiska, tak jak nie stanowi jej związek nieformalny osób różnej płci. Nie ma więc także podstaw do uznania, że zaskarżone rozstrzygnięcie narusza art. 14 Konwencji o zakazie dyskryminacji – wyjaśnił sąd.

Zdanie odrębne do wyroku złożyła sędzia Ewa Cisowska-Sakrajda.

Wyrok nie jest prawomocny.

Do Kierownika Urzędu Stanu Cywilnego w Łodzi wpłynął wniosek B.S. o dokonanie, w trybie administracyjnym, zmiany nazwiska S. na nazwisko P. Kobieta tłumaczyła, że nosi nazwisko ojca, z którym od rozwodu rodziców w 1992 r. utrzymuje jedynie sporadyczne kontakty. Co więcej jej matka w 2011 r. ponownie wyszła za mąż i przyjęła nazwisko męża, wobec czego B.S. uznała, że nie ma powodów, by pozostawała przy nazwisku, które nosi od urodzenia. Dodała, iż prosi o zmianę nazwiska na P., gdyż jest w bliskiej więzi emocjonalnej z osobą noszącą to nazwisko, a także z jej rodziną. Na czego dowód przedłożyła kopię najmu mieszkania oraz potwierdzenia otwarcia wspólnego konta.

Pozostało 90% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Prawo karne
CBA zatrzymało znanego adwokata. Za rządów PiS reprezentował Polskę
Spadki i darowizny
Poświadczenie nabycia spadku u notariusza: koszty i zalety
Podatki
Składka zdrowotna na ryczałcie bez ograniczeń. Rząd zdradza szczegóły
Ustrój i kompetencje
Kiedy można wyłączyć grunty z produkcji rolnej
Sądy i trybunały
Sejm rozpoczął prace nad reformą TK. Dwie partie chcą odrzucenia projektów